February 24, 2008

2008 Patriot League Indoor Track & Field Championship

Feb. 24, 2008

Recap

icensed to Bucknell University        Hy-Tek's Meet Manager 2/24/2008 04:56 PM
          2008 Patriot League Championships - 2/22/2008 to 2/24/2008
                  at Bucknell University (Gerhard Fieldhouse)
                                Lewisburg, Pa.
                                    Results
 

Event 1  Women 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 39 Thomas, Ebony             Army                    7.65       7.69q  1
  2 153 Hollis, Asia             Lafayette               7.78       7.75q  2
  3 138 Austin, Janica           Lafayette               7.81       7.87q  3
  4 99 Knox, Curran              Colgate                 7.97       7.91q  1
  5 56 Evans, Stephanie          Bucknell                7.93       7.95q  3
  6 132 Reid, Tiffany            Holy Cross              8.05       7.96q  2
  7 32 Owney, Heather            Army                    8.23       8.02q  3
  8 102 Mecone, Ashley           Colgate                 8.13       8.04q  1
  9 203 Choi, Deborah            Navy                    7.99       8.05q  1
 10 22 Jenkins, Angela           Army                    8.07       8.06q  3
 11 188 Stewart, Rachel          Lehigh                  8.18       8.10q  2
 12 113 Bautista, Lesley         Holy Cross              7.96       8.11q  2
 13 134 Straub, Margaret         Holy Cross              8.06       8.12q  3
 14 175 Grese, Allison           Lehigh                  8.22       8.14q  3
 15 82 Steele, Kristin           Bucknell                8.10       8.19q  1
 16 46 Bretscher, Kristin        Bucknell                8.31       8.26q  2
 17 81 Shapelow, Rachael         Bucknell                8.34       8.29   1
 18 125 Kelleher, Kristen        Holy Cross              8.39       8.30   1
 19 137 White, Caitlin           Holy Cross              8.08       8.33   2
 20 95 Hepworth, Emily           Colgate                 8.46       8.57   2
 21 70 Leacock, Jamie            Bucknell                           8.60   3
 22 75 Moles, Emily              Bucknell                           8.79   3
 23 55 Eppleman, Becky           Bucknell                           9.20   2
 

Event 1  Women 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School               Prelims      Semis  H#
============================================================================
Semi-Finals
  1 39 Thomas, Ebony             Army                    7.69       7.67Q  1
  2 153 Hollis, Asia             Lafayette               7.75       7.78Q  2
  3 138 Austin, Janica           Lafayette               7.87       7.81Q  2
  4 99 Knox, Curran              Colgate                 7.91       7.87Q  1
  5 56 Evans, Stephanie          Bucknell                7.95       7.92Q  1
  6 132 Reid, Tiffany            Holy Cross              7.96       7.93Q  2
  7 32 Owney, Heather            Army                    8.02       8.06Q  2
  8 113 Bautista, Lesley         Holy Cross              8.11       8.07Q  1
  9 22 Jenkins, Angela           Army                    8.06       8.06   2
 10 102 Mecone, Ashley           Colgate                 8.04       8.10   1
 11 203 Choi, Deborah            Navy                    8.05       8.11   1
 12 82 Steele, Kristin           Bucknell                8.19       8.12   2
 13 175 Grese, Allison           Lehigh                  8.14       8.15   2
 14 134 Straub, Margaret         Holy Cross              8.12       8.19   1
 15 188 Stewart, Rachel          Lehigh                  8.10       8.20   2
 15 46 Bretscher, Kristin        Bucknell                8.26       8.20   1
 

Event 1  Women 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 39 Thomas, Ebony             Army                    7.67       7.69    10
  2 153 Hollis, Asia             Lafayette               7.78       7.76     8
  3 138 Austin, Janica           Lafayette               7.81       7.81     6
  4 56 Evans, Stephanie          Bucknell                7.92       7.97     4
  5 132 Reid, Tiffany            Holy Cross              7.93       8.00     2
  6 99 Knox, Curran              Colgate                 7.87       8.02     1
  7 32 Owney, Heather            Army                    8.06       8.18
  8 22 Jenkins, Angela           Army                    8.06       8.23
 

Event 2  Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 383 Clayton, Kyle            Lafayette               6.97       6.92q  1
  2 258 McDaniel, Alfred         Army                    6.98       6.94q  2
  3 276 Stovall, Robert          Army                    6.98       6.99q  3
  4 462 White, Shun              Navy                    7.04       7.00q  1
  5 379 Braswell, William        Lafayette               7.03       7.02q  2
  6 334 Dilworth, Terrence       Colgate                 7.07       7.02q  2
  7 432 Campbell, Reginald       Navy                    7.00       7.04q  3
  8 291 Bumpers, Rashod          Bucknell                           7.08q  1
  9 259 McDuffie, Anton          Army                    7.20       7.10q  2
  9 307 Kizekai, A.J.            Bucknell                7.03       7.10q  1
 11 272 Saffold, Kenneth         Army                    7.12       7.10q  2
 12 298 Davis, Jason             Bucknell                7.17       7.11q  1
 13 245 Anderson, Cory           Army                    7.10       7.12q  3
 14 256 Libert, Dave             Army                    7.11       7.12q  3
 15 306 Johnson, Matt            Bucknell                7.17       7.14q  1
 16 361 Hyland, Martin           Holy Cross              7.32       7.37q  3
 17 358 Flanders, Kent           Holy Cross              7.43       7.45   3
 18 337 Galasso, Patrick         Colgate                 7.46       7.47   2
 

Event 2  Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School               Prelims      Semis  H#
============================================================================
Semi-Finals
  1 383 Clayton, Kyle            Lafayette               6.92       6.86Q  1
  2 258 McDaniel, Alfred         Army                    6.94       6.94Q  2
  3 462 White, Shun              Navy                    7.00       6.87Q  1
  4 276 Stovall, Robert          Army                    6.99       6.96Q  2
  5 307 Kizekai, A.J.            Bucknell                7.10       7.01Q  2
  6 379 Braswell, William        Lafayette               7.02       7.04Q  1
  7 334 Dilworth, Terrence       Colgate                 7.02       7.02Q  2
  8 259 McDuffie, Anton          Army                    7.10       7.07Q  1
  9 432 Campbell, Reginald       Navy                    7.04       7.03   2
 10 291 Bumpers, Rashod          Bucknell                7.08       7.08   1
 11 245 Anderson, Cory           Army                    7.12       7.10   1
 12 256 Libert, Dave             Army                    7.12       7.11   2
 13 272 Saffold, Kenneth         Army                    7.10       7.13   2
 14 298 Davis, Jason             Bucknell                7.11       7.14   1
 15 306 Johnson, Matt            Bucknell                7.14       7.15   2
 16 361 Hyland, Martin           Holy Cross              7.37       7.39   1
 

Event 2  Men 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 383 Clayton, Kyle            Lafayette               6.86       6.88    10
  2 462 White, Shun              Navy                    6.87       6.95     7
  2 258 McDaniel, Alfred         Army                    6.94       6.95     7
  4 276 Stovall, Robert          Army                    6.96       6.98     4
  5 379 Braswell, William        Lafayette               7.04       7.00     2
  6 432 Campbell, Reginald       Navy                    7.03       7.02     1
  7 307 Kizekai, A.J.            Bucknell                7.01       7.06
 

Event 3  Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 39 Thomas, Ebony             Army                   25.01      25.57q  4
  2 6 Boyd, Lesa                 Army                   24.85      25.63q  1
  3 138 Austin, Janica           Lafayette              25.51      25.68q  5
  4 153 Hollis, Asia             Lafayette              26.02      25.73q  2
  5 132 Reid, Tiffany            Holy Cross             25.57      25.99q  6
  6 56 Evans, Stephanie          Bucknell               26.21      26.18q  6
  7 66 Hathaway, Megan           Bucknell               26.99      26.46q  5
  8 190 Watson, Latasha          Lehigh                 26.12      26.48q  1
  9 32 Owney, Heather            Army                   26.14      26.50   4
 10 104 Miller, Michele          Colgate                25.93      26.54   3
 11 170 Corbetta, Lindsey        Lehigh                 26.89      26.58   4
 12 134 Straub, Margaret         Holy Cross             26.53      27.01   3
 13 46 Bretscher, Kristin        Bucknell               27.03      27.04   3
 14 175 Grese, Allison           Lehigh                 27.02      27.14   6
 15 211 Martin, Angelique        Navy                   26.79      27.17   1
 16 81 Shapelow, Rachael         Bucknell               26.77      27.30   2
 17 82 Steele, Kristin           Bucknell               27.79      27.61   5
 18 125 Kelleher, Kristen        Holy Cross             27.47      27.71   1
 19 137 White, Caitlin           Holy Cross             27.45      27.78   2
 20 95 Hepworth, Emily           Colgate                27.70      28.27   4
 21 188 Stewart, Rachel          Lehigh                 28.09      28.67   6
 -- 203 Choi, Deborah            Navy                   26.17         DQ   5
 

Event 3  Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 39 Thomas, Ebony             Army                   25.57      24.99   2   10
  2 6 Boyd, Lesa                 Army                   25.63      25.28   2    8
  3 132 Reid, Tiffany            Holy Cross             25.99      25.71   1    6
  4 138 Austin, Janica           Lafayette              25.68      25.86   2    4
  5 153 Hollis, Asia             Lafayette              25.73      25.92   2    2
  6 56 Evans, Stephanie          Bucknell               26.18      26.10   1    1
  7 190 Watson, Latasha          Lehigh                 26.48      26.44   1
  8 66 Hathaway, Megan           Bucknell               26.46      27.78   1
 

Event 4  Men 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
 -- 376 Ballester, Adam          Lafayette              22.46        SCR   7
  1 290 Boyle, Kerry             Bucknell               22.28      22.38q  6
  2 276 Stovall, Robert          Army                   22.08      22.55q  7
  3 335 Dilworth, Thomas         Colgate                22.25      22.64q  4
  4 310 Macleod, Kevin           Bucknell               22.18      22.65q  3
  5 258 McDaniel, Alfred         Army                   22.23      22.69q  2
  6 383 Clayton, Kyle            Lafayette              23.03      22.70q  2
  7 353 Walden, Michael          Colgate                22.74      22.78q  5
  8 256 Libert, Dave             Army                   22.23      22.85q  1
  9 248 Bullock, Mario           Army                   22.53      22.91   4
 10 433 Carpentier, Vincent      Navy                   23.03      23.01   1
 11 459 Ricks, William           Navy                   22.49      23.02   2
 11 251 Choate, Larry            Army                   22.53      23.02   1
 13 306 Johnson, Matt            Bucknell               23.03      23.14   4
 14 398 Williams, Bradley        Lafayette              22.64      23.18   6
 15 464 Royal, Adam              Army                   22.79      23.21   3
 16 297 Coyne, Sean              Bucknell               23.22      23.29   6
 16 281 Trobee, Aaron            Army                   22.49      23.29   3
 18 418 Stewart, Baird           Lehigh                 23.35      23.56   7
 19 423 Wright, Phillip          Lehigh                 23.61      23.74   3
 20 361 Hyland, Martin           Holy Cross             23.29      23.81   5
 21 337 Galasso, Patrick         Colgate                23.62      23.89   2
 22 358 Flanders, Kent           Holy Cross             24.22      24.12   4
 23 355 DoRosario, Andrew        Holy Cross             23.95      24.25   1
 -- 334 Dilworth, Terrence       Colgate                22.36        DNF   5
 -- 294 Castranova, Guy          Bucknell               22.74         DQ   7
 

Event 4  Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 383 Clayton, Kyle            Lafayette              22.70      22.22   1   10
  2 290 Boyle, Kerry             Bucknell               22.38      22.22   2    8
  3 335 Dilworth, Thomas         Colgate                22.64      22.47   2    6
  4 310 Macleod, Kevin           Bucknell               22.65      22.61   2    4
  5 256 Libert, Dave             Army                   22.85      22.71   1    2
  6 276 Stovall, Robert          Army                   22.55      22.75   2    1
  7 258 McDaniel, Alfred         Army                   22.69      22.87   1
  8 353 Walden, Michael          Colgate                22.78      23.02   1
 

Event 5  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 153 Hollis, Asia             Lafayette              58.22      58.51   3   10
  2 6 Boyd, Lesa                 Army                   58.95      58.89   2    8
  3 190 Watson, Latasha          Lehigh                 58.45      58.89   3    6
  4 104 Miller, Michele          Colgate                57.81      58.92   3    4
  5 79 Pierce, Jenn              Bucknell               58.59      58.96   3    2
  6 136 Tallon, Lauren           Holy Cross             59.82      59.55   2    1
  7 200 Burmeister, Lauren       Navy                   59.27      59.67   2
  8 202 Chlebo, Chelsea          Navy                   59.77    1:00.27   2
  9 111 Anderson, Cassandra      Holy Cross             59.76    1:00.54   2
 10 216 Orr, Jessica             Navy                 1:01.28    1:00.58   1
 11 70 Leacock, Jamie            Bucknell             1:01.97    1:02.19   1
 12 33 Raymond, Nicole           Army                 1:02.98    1:04.00   1
 -- 138 Austin, Janica           Lafayette              57.72         DQ   3
 

Event 6  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 290 Boyle, Kerry             Bucknell               47.56      48.52   4   10
  2 294 Castranova, Guy          Bucknell               49.18      49.21   4    8
  3 310 Macleod, Kevin           Bucknell               49.00      49.32   4    6
  4 373 Ricotta, Michael         Holy Cross             49.92      49.79   3    4
  5 459 Ricks, William           Navy                   49.54      49.84   3    2
  6 262 Michels, Christopher     Army                   49.56      50.13   3    1
  7 248 Bullock, Mario           Army                   49.22      50.21   3
  8 435 Edwards, Kevin           Navy                              50.23   1
  9 287 Baxter, Gregory          Bucknell               50.26      50.44   2
 10 398 Williams, Bradley        Lafayette              50.62      50.50   2
 11 335 Dilworth, Thomas         Colgate                48.90      50.58   4
 12 260 McLeod, Dan              Army                   50.04      50.64   2
 13 267 Perkins, Adrian          Army                   48.81      50.87   4
 14 339 Green, Charles           Colgate                50.53      51.62   2
 15 353 Walden, Michael          Colgate                50.25      51.98   2
 16 340 Hobbs, Gustavus          Colgate                52.51      52.54   1
 17 354 Baillio, Jason           Holy Cross             50.73      53.37   1
 -- 433 Carpentier, Vincent      Navy                   49.57        DNF   3
 

Event 7  Women 500 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 66 Hathaway, Megan           Bucknell             1:16.40    1:16.75   4   10
  2 58 Fink, Mariel              Bucknell             1:17.37    1:17.26   4    8
  3 14 Grant, Katelin            Army                 1:16.69    1:17.51   4    6
  4 131 Pruszko, Olivia          Holy Cross           1:15.32    1:17.53   4    4
  5 209 Gesecki, Abigail         Navy                 1:17.58    1:18.05   3    2
  6 17 Hauck, Carissa            Army                 1:17.44    1:18.42   4    1
  7 44 Appel, Lindsay            Bucknell             1:19.69    1:18.81   3
  8 189 Therkorn, Jennifer       Lehigh               1:17.99    1:18.97   3
  9 204 Clark, Joanna            Navy                 1:20.15    1:19.37   2
 10 123 Grammenos, Sophia        Holy Cross           1:18.90    1:19.74   3
 11 93 Fugazot, Andrea           Colgate              1:21.42    1:21.20   2
 12 15 Hall, LaToya              Army                 1:21.00    1:21.40   2
 13 184 Schwarzkopf, Carolin     Lehigh               1:21.95    1:21.44   2
 14 42 Wierda, Lauryn            Army                 1:22.51    1:22.91   1
 15 90 Edmonson, Noelle          Colgate              1:19.58    1:23.23   3
 16 103 Meisner, Kristen         Colgate              1:26.64    1:26.60   1
 16 94 Genco, Veronica           Colgate                         1:26.60   1
 

Event 8  Men 500 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 414 Robinson, Scott          Lehigh               1:04.65    1:04.85   3   10
  2 341 Holway, Andy             Colgate              1:04.18    1:05.46   3    8
  3 284 Wright, Brandon          Army                 1:05.90    1:06.07   2    5
  3 456 Palmer, Jacob            Navy                 1:06.28   J1:06.07   2    5
  5 318 Picardo, John            Bucknell             1:06.55    1:06.09   2    2
  6 251 Choate, Larry            Army                 1:04.66    1:06.21   3    1
  7 316 Novakowski, Evan         Bucknell             1:07.21    1:06.22   1
  8 395 Vail, Brian              Lafayette            1:05.51    1:06.35   3
  9 288 Bender, Matt             Bucknell             1:07.97    1:06.71   1
 10 349 Smith, Andrew            Colgate              1:06.44    1:07.24   2
 11 430 Brinson, Samuel          Navy                 1:07.16    1:07.44   2
 12 301 Gyan, Clement            Bucknell             1:05.64    1:07.46   3
 13 343 Natoli, Phil             Colgate              1:11.70    1:08.31   1
 14 295 Cillo, Tony              Bucknell             1:08.95    1:08.74   1
 

Event 9  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 186 Serwo, Sarah             Lehigh               2:14.20    2:18.01    10
  2 61 Gilbert, Victoria         Bucknell             2:15.83    2:18.96     8
  3 68 Janda, Allison            Bucknell             2:16.19    2:19.03     6
  4 52 Dalzell, Jenny            Bucknell             2:19.00    2:19.41     4
  5 151 Hawkey, Allison          Lafayette            2:20.53    2:19.54     2
  6 105 Niness, Ashley           Colgate              2:19.18    2:19.72     1
  7 214 Moreland, Alli           Navy                 2:21.70    2:20.42
  8 18 Heinecke, Kristina        Army                 2:19.90    2:21.48
  9 126 Meagher, Maureen         Holy Cross           2:20.13    2:21.69
  9 54 Diehl, Leighann           Bucknell             2:23.04    2:21.69
 11 10 Dunten, Jenny             Army                 2:20.50    2:23.63
 12 116 Carifio, Chrissy         Holy Cross           2:24.81    2:23.67
 13 220 Rentz, Katherine         Navy                            2:25.63
 14 217 Peskosky, Stephanie      Navy                 2:23.88    2:29.48
 15 140 Bradley, Cassandra       Lafayette            2:25.84    2:35.61
 

Event 10  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 453 Meekins, Craig           Navy                 1:51.87    1:53.40    10
  2 443 Harris, Paul             Navy                 1:49.29    1:53.71     8
  3 280 Tower, Matt              Army                 1:53.00    1:53.82     6
  4 409 Manning, Kyle            Lehigh               1:54.03    1:54.05     4
  5 431 Burke, Lucas             Navy                 1:53.39    1:55.14     2
  6 315 Mooney, Brian            Bucknell             1:54.74    1:55.44     1
  7 381 Buchman, Aaron           Lafayette            1:54.77    1:55.63
  8 357 Fidelus, Sebastian       Holy Cross           1:54.17    1:55.69
  9 282 Wagner, Christopher      Army                 1:56.42    1:55.80
 10 401 Buckley, Niall           Lehigh               1:56.07    1:55.96
 11 425 Ash, David               Navy                 1:55.97    1:56.20
 12 323 Smith, Clay              Bucknell             1:57.38    1:56.58
 13 378 Blum, Rob                Lafayette            1:54.78    1:56.61
 14 382 Casey, Sean              Lafayette            1:54.73    1:56.64
 15 261 McNally, Daniel          Army                 1:56.90    2:00.75
 16 346 Sause, Eric              Colgate              2:07.61    2:00.97
 17 336 French, Erik             Colgate                         2:03.24
 18 396 von Hertsenberg, Pau     Lafayette            1:59.00    2:18.56
 

Event 11  Women 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 213 Moore, Vicky             Navy                 2:56.40    2:58.02    10
  2 64 Hanson-Hall, Offeibia     Bucknell             2:57.56    3:00.03     8
  3 50 Cundey, Laura             Bucknell             3:04.24    3:02.04     6
  4 49 Cranmer-Hart, Erin        Bucknell             2:58.21    3:02.08     4
  5 163 Waldron, Brittany        Lafayette            3:02.90    3:03.00     2
  6 182 Randolph, Jillian        Lehigh               3:02.69    3:03.70     1
  7 1 Egan, Mary Jane            American             3:09.06    3:03.95
  8 133 Spilka, Colleen          Holy Cross           3:10.15    3:05.71
  9 206 Dooley, Maureen          Navy                            3:06.06
 10 96 Hooley, Hilary            Colgate              3:02.81    3:06.55
 11 222 Sax, Kayla               Navy                 3:00.63    3:08.11
 12 178 Mascaro, Andrea          Lehigh               3:13.89    3:09.72
 13 83 Strunk, Caroline          Bucknell             3:08.18    3:10.48
 14 67 Hibbert, Jessica          Bucknell             3:04.27    3:11.31
 15 58 Fink, Mariel              Bucknell             3:00.72    3:11.73
 16 19 Hokenson, Marie           Army                 3:08.82    3:13.67
 

Event 12  Men 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 351 Tolli, Lyle              Colgate              2:26.27    2:30.05    10
  2 254 Kraus, Stephen           Army                 2:26.35    2:30.40     8
  3 390 Reynolds, Pete           Lafayette            2:28.05    2:30.42     6
  4 241 McCabe, Brian            American             2:28.56    2:30.55     4
  5 319 Ramer, Kyle              Bucknell             2:29.44    2:30.76     2
  6 446 Kozy, Benjamin           Navy                 2:29.00    2:30.86     1
  7 326 Willeford, Baron         Bucknell             2:32.26    2:31.97
  8 252 Ferrara, Andrew          Army                 2:32.53    2:32.33
  9 440 Griffith, Richard        Navy                 2:30.39    2:33.11
 10 454 Morrison, Tyler          Navy                 2:32.50    2:33.63
 11 263 Mickowski, John          Army                 2:27.31    2:33.76
 12 385 DeBlander, Matt          Lafayette            2:29.47    2:34.27
 13 449 Liversedge, Nathan       Navy                 2:31.15    2:35.25
 14 352 Tufts, Jeffrey           Colgate              2:37.54    2:42.80
 

Event 13  Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 49 Cranmer-Hart, Erin        Bucknell             5:04.42    5:04.84    10
  2 213 Moore, Vicky             Navy                 5:06.27    5:05.74     8
  3 141 Bruno-Metzger, Marga     Lafayette            5:03.98    5:05.95     6
  4 166 Alejandro, Shannon       Lehigh               5:01.53    5:06.27     4
  5 3 Lilley, Kate               American             5:04.90    5:08.55     2
  6 193 Becker, Arwyn            Navy                 5:08.74    5:08.74     1
  7 117 Clay, Katie              Holy Cross           5:11.22    5:08.81
  8 9 Curran, Meghan             Army                 5:06.55    5:10.25
  9 67 Hibbert, Jessica          Bucknell             5:11.21    5:12.12
 10 206 Dooley, Maureen          Navy                 5:09.36    5:13.84
 11 220 Rentz, Katherine         Navy                 5:11.66    5:16.94
 12 191 Weiner, Alexis           Lehigh               5:10.61    5:17.82
 13 4 Tabas, Melissa             American                        5:21.93
 14 85 Bodack, Allison           Colgate              5:23.87    5:23.59
 15 171 Curran, Jennifer         Lehigh               5:24.90    5:26.02
 

Event 14  Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 351 Tolli, Lyle              Colgate              4:06.36    4:12.21    10
  2 234 Fennell, Brendan         American             4:15.88    4:12.79     8
  3 446 Kozy, Benjamin           Navy                 4:11.17    4:12.86     6
  4 236 Hallinan, Steve          American             4:11.42    4:13.18     4
  5 439 Grant, Jonathan          Navy                 4:14.69    4:15.47     2
  6 263 Mickowski, John          Army                 4:08.59    4:15.85     1
  7 450 MacGarva, Gavin          Navy                 4:16.36    4:16.68
  8 312 McNamara, Connor         Bucknell             4:18.36    4:20.21
  9 257 Livingston, Bryce        Army                 4:21.41    4:20.44
 10 279 Torre-Santiago, Alex     Army                 4:15.95    4:22.08
 11 465 Marthy, Steve            Army                 4:18.65    4:24.24
 12 352 Tufts, Jeffrey           Colgate              4:32.54    4:25.44
 13 289 Boyd, Chris              Bucknell             4:25.17    4:28.42
 14 342 Lam, Michael             Colgate              4:56.64    4:58.60
 -- 249 Catalano, Andrew         Army                 4:18.04        DNF
 -- 440 Griffith, Richard        Navy                 4:14.81        DNF
 

Event 15  Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 2 Ford, Cathleen             American            10:16.56   10:01.34    10
  2 100 Marion, Stacey           Colgate             10:08.23   10:06.90     8
  3 226 Watson, Amy              Navy                10:08.68   10:07.97     6
  4 76 Moniz, Sarah              Bucknell            10:25.62   10:09.27     4
  5 166 Alejandro, Shannon       Lehigh              10:11.48   10:16.11     2
  6 57 Falcaro, Nicole           Bucknell            10:28.75   10:16.19     1
  7 212 Millhouse, Kyleigh       Navy                10:28.04   10:17.14
  8 9 Curran, Meghan             Army                10:12.24   10:18.78
  9 101 Marvel, Kathryn          Colgate             10:47.47   10:29.36
 10 5 Wicklund, Greta            American            10:29.90   10:33.21
 11 162 Taylor, Kerry            Lafayette           10:32.39   10:35.77
 12 107 Tarallo, Julianne        Colgate             10:37.10   10:36.16
 13 130 Paluilis, Caitlin        Holy Cross          10:19.36   10:36.27
 14 47 Chodoff, Alaina           Bucknell            10:43.77   10:37.77
 15 179 McClernand, Kathleen     Lehigh              10:55.41   10:38.84
 16 172 Filiberto, Jennifer      Lehigh              10:45.11   10:39.93
 17 78 Nordquist, Gillian        Bucknell            10:23.99   10:41.71
 18 120 Croteau, Sarah           Holy Cross          10:43.98   10:42.00
 19 65 Hassett, Kim              Bucknell            10:43.51   10:42.94
 20 62 Grant, Jennifer           Bucknell                       10:45.54
 21 59 Foley, Eileen             Bucknell            10:48.52   10:48.32
 22 63 Griffiths, Alexa          Bucknell            10:50.28   10:48.70
 23 86 Bradley, Jennifer         Colgate             11:17.90   10:54.09
 24 124 Imse, Jacqueline         Holy Cross          11:08.19   11:32.12
 

Event 16  Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 238 Jamieson, Carlos         American             8:22.62    8:16.68    10
  2 455 Olsen, John              Navy                 8:19.76    8:19.02     8
  3 293 Campbell, Wallace        Bucknell             8:14.27    8:20.28     6
  4 234 Fennell, Brendan         American             8:27.82    8:20.43     4
  5 441 Hanko, Andrew            Navy                 8:15.59    8:25.01     2
  6 448 Leyndyke, Matthew        Navy                 8:37.93    8:29.45     1
  7 411 McClimon, Daniel         Lehigh               8:28.49    8:35.03
  8 233 Eustis, Colin            American             8:30.28    8:39.58
  9 270 Reiter, Zach             Army                 8:27.59    8:40.75
 10 374 Rougeot, Kyle            Holy Cross           8:36.47    8:41.96
 11 242 Ryan, Nick               American             8:37.02    8:43.51
 12 406 Lampi, Benjamin          Lehigh               8:32.38    8:46.05
 13 317 Orloski, Clinton         Bucknell             8:39.75    8:48.03
 14 338 Gleason, Daniel          Colgate              8:45.13    8:50.50
 15 434 Crowell, Nicholas        Navy                 8:40.28    8:50.89
 16 348 Sheridan, Edward         Colgate              8:49.34    8:54.63
 17 403 DeWitt, Daniel           Lehigh                          8:58.99
 18 417 Smith, Leo               Lehigh               9:03.09    8:59.36
 19 253 Griffith, Greg           Army                 8:55.51    9:00.44
 20 372 Richard, Timothy         Holy Cross           8:43.98    9:02.69
 21 331 Cannon, Griffith         Colgate              9:29.25    9:22.64
 22 332 Crowley, Bryan           Colgate              9:27.38    9:31.93
 -- 407 Leunig, Carl             Lehigh               9:07.66        DNF
 -- 246 Anderson, Jonathan       Army                 8:16.07        DNF
 -- 394 Stasiowski, Ryan         Lafayette            8:47.82        DNF
 

Event 17  Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 229 Ziel, Erica              Navy                18:12.01   17:31.80    10
  2 226 Watson, Amy              Navy                18:10.69   17:32.50     8
  3 100 Marion, Stacey           Colgate             17:22.14   17:38.69     6
  4 9 Curran, Meghan             Army                17:21.52   17:42.65     4
  5 57 Falcaro, Nicole           Bucknell            18:16.15   18:09.14     2
  6 130 Paluilis, Caitlin        Holy Cross          18:17.23   18:18.61     1
  7 208 Gass, Alexandra          Navy                19:01.48   18:23.80
  8 65 Hassett, Kim              Bucknell            18:29.25   18:26.25
  9 227 Wirtz, Katherine         Navy                18:31.99   18:36.69
 10 63 Griffiths, Alexa          Bucknell            18:20.31   18:37.45
 11 62 Grant, Jennifer           Bucknell            18:27.36   18:42.67
 12 219 Rahall, Bethany          Navy                19:05.63   18:46.59
 13 115 Calvo, Rose              Holy Cross                     18:47.17
 14 78 Nordquist, Gillian        Bucknell            18:10.47   18:49.02
 15 179 McClernand, Kathleen     Lehigh              19:07.25   18:50.71
 16 34 Schoeneman, Stephanie     Army                18:39.45   18:52.89
 17 86 Bradley, Jennifer         Colgate             18:57.65   18:57.85
 18 161 Morro, Frances           Lafayette           19:11.96   19:18.41
 19 195 Bernal, Anna             Navy                           19:22.15
 20 59 Foley, Eileen             Bucknell            18:44.53   19:28.96
 -- 109 Alizzi, Elizabeth        Holy Cross          18:38.34        DNF
 

Event 18  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 238 Jamieson, Carlos         American            14:42.84   14:29.82    10
  2 246 Anderson, Jonathan       Army                14:28.25   14:33.49     8
  3 293 Campbell, Wallace        Bucknell            14:52.76   14:39.82     6
  4 455 Olsen, John              Navy                           14:40.14     4
  5 447 Kress, John              Navy                14:49.41   15:03.12     2
  6 406 Lampi, Benjamin          Lehigh              15:17.24   15:04.51     1
  7 422 Wetzel, Jonathan         Lehigh              15:07.20   15:05.73
  8 240 Laks, Brandon            American            15:14.71   15:13.62
  9 403 DeWitt, Daniel           Lehigh              15:22.41   15:16.70
 10 317 Orloski, Clinton         Bucknell            15:00.47   15:18.02
 11 458 Prom, William            Navy                15:17.75   15:26.56
 12 444 Horel, Christopher       Navy                14:48.34   15:27.28
 13 407 Leunig, Carl             Lehigh              15:27.10   15:28.14
 14 302 Holleran, Will           Bucknell            15:30.42   15:31.04
 15 270 Reiter, Zach             Army                14:56.28   15:33.38
 16 415 Sample, Stephan          Lehigh              15:30.32   15:35.95
 17 417 Smith, Leo               Lehigh              15:45.24   15:38.83
 18 370 Mish, Brad               Holy Cross          15:43.37   15:43.83
 19 253 Griffith, Greg           Army                15:20.00   15:52.24
 -- 348 Sheridan, Edward         Colgate             15:15.95        DNF
 -- 372 Richard, Timothy         Holy Cross          15:13.60        DNF
 -- 299 Dorsey, Steve            Bucknell            15:21.66        DNF
 

Event 19  Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 138 Austin, Janica           Lafayette               8.69       8.68q  2
  2 127 Meder, Dannielle         Holy Cross              9.05       9.07q  1
  3 143 Buzzell, Jessica         Lafayette               9.16       9.07q  1
  4 99 Knox, Curran              Colgate                 9.17       9.09q  2
  5 156 Kalinowski, Kristen      Lafayette               9.05       9.18q  2
  6 173 Fromm, Theresa           Lehigh                  9.48       9.28q  2
  7 38 Taft, Annie               Army                    9.17       9.35q  3
  8 207 Gambill, Sabrina         Navy                    8.57       9.39q  1
  9 51 Curry, Ashley             Bucknell                9.49       9.44q  1
 10 21 Huggins, Hallie           Army                    9.57       9.44q  1
 11 23 Jones, Janelle            Army                    9.84       9.64q  3
 11 36 Stallard, Tonya           Army                    8.77       9.64q  3
 13 211 Martin, Angelique        Navy                    8.97       9.66q  3
 14 205 Conley, Colleen          Navy                    9.37       9.74q  3
 15 72 Manero, Denise            Bucknell                9.68       9.78q  2
 16 45 Ayala, Nicole             Bucknell                           9.80q  3
 17 121 Dupuis, Amanda           Holy Cross              9.89       9.91   2
 18 79 Pierce, Jenn              Bucknell               10.08       9.95   1
 19 70 Leacock, Jamie            Bucknell                9.91      10.07   1
 20 103 Meisner, Kristen         Colgate                10.56      10.16   3
 21 81 Shapelow, Rachael         Bucknell                9.69      10.23   3
 22 46 Bretscher, Kristin        Bucknell                          10.60   2
 23 55 Eppleman, Becky           Bucknell               10.40      10.75   2
 

Event 19  Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School               Prelims      Semis  H#
============================================================================
Semi-Finals
  1 138 Austin, Janica           Lafayette               8.68       8.69Q  1
  2 143 Buzzell, Jessica         Lafayette               9.07       9.08Q  2
  3 99 Knox, Curran              Colgate                 9.09       9.07Q  1
  4 127 Meder, Dannielle         Holy Cross              9.07       9.13Q  2
  5 173 Fromm, Theresa           Lehigh                  9.28       9.22Q  2
  6 207 Gambill, Sabrina         Navy                    9.39       9.25Q  1
  7 156 Kalinowski, Kristen      Lafayette               9.18       9.27Q  1
  8 21 Huggins, Hallie           Army                    9.44       9.50Q  2
  9 51 Curry, Ashley             Bucknell                9.44       9.45   1
 10 36 Stallard, Tonya           Army                    9.64       9.46   1
 11 38 Taft, Annie               Army                    9.35       9.62   2
 12 23 Jones, Janelle            Army                    9.64       9.66   2
 13 45 Ayala, Nicole             Bucknell                9.80       9.70   1
 14 211 Martin, Angelique        Navy                    9.66       9.75   1
 14 72 Manero, Denise            Bucknell                9.78       9.75   2
 16 205 Conley, Colleen          Navy                    9.74       9.90   2
 

Event 19  Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 138 Austin, Janica           Lafayette               8.69       8.67    10
  2 99 Knox, Curran              Colgate                 9.07       9.01     8
  3 127 Meder, Dannielle         Holy Cross              9.13       9.03     6
  4 156 Kalinowski, Kristen      Lafayette               9.27       9.08     4
  5 143 Buzzell, Jessica         Lafayette               9.08       9.09     2
  6 207 Gambill, Sabrina         Navy                    9.25       9.11     1
  7 173 Fromm, Theresa           Lehigh                  9.22       9.36
  8 51 Curry, Ashley             Bucknell                9.45       9.37
 

Event 20  Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 442 Hanley, Matthew          Navy                    8.24       8.28q  2
  2 427 Belany, Ronald           Navy                    8.13       8.29q  1
  3 310 Macleod, Kevin           Bucknell                8.26       8.30q  1
  4 414 Robinson, Scott          Lehigh                  8.24       8.31q  1
  5 277 Sylve, Domonick          Army                    8.20       8.35q  2
  6 377 Blenk, Tom               Lafayette               8.49       8.42q  2
  7 327 Yehl, Andrew             Bucknell                8.26       8.45q  2
  8 260 McLeod, Dan              Army                    8.34       8.48q  2
  9 250 Cheben, Landon           Army                    8.42       8.65   1
 10 297 Coyne, Sean              Bucknell                8.52       8.68   1
 11 393 Sheehan, Dan             Lafayette               8.68       8.70   1
 12 359 Harrison, Thomas         Holy Cross              8.70       8.89   2
 13 412 Monetti, Brian           Lehigh                  8.74       8.90   2
 14 340 Hobbs, Gustavus          Colgate                 9.23       9.00   1
 15 457 Picache, Phillip         Navy                    8.47       9.44   2
 

Event 20  Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 427 Belany, Ronald           Navy                    8.29       8.12    10
  2 442 Hanley, Matthew          Navy                    8.28       8.20     8
  3 310 Macleod, Kevin           Bucknell                8.30       8.29     6
  4 327 Yehl, Andrew             Bucknell                8.45       8.32     4
  5 414 Robinson, Scott          Lehigh                  8.31       8.38     2
  6 277 Sylve, Domonick          Army                    8.35       8.41     1
  7 260 McLeod, Dan              Army                    8.48       8.43
  8 377 Blenk, Tom               Lafayette               8.42       8.60
 

Event 21  Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Army  'A'                                         3:50.95    3:54.57   2   10
     1) Hauck, Carissa                  2) Boyd, Lesa
     3) Thomas, Ebony                   4) Grant, Katelin
  2 Bucknell  'A'                                     3:55.13    3:56.23   2    8
     1) Hathaway, Megan                 2) Janda, Allison
     3) Pierce, Jenn                    4) Fink, Mariel
  3 Holy Cross  'A'                                   3:58.23    3:58.36   2    6
     1) Anderson, Cassandra             2) Grammenos, Sophia
     3) Pruszko, Olivia                 4) Tallon, Lauren
  4 Lehigh  'A'                                       3:56.68    3:58.55   2    4
     1) Serwo, Sarah                    2) Therkorn, Jennifer
     3) Watson, Latasha                 4) Corbetta, Lindsey
  5 Navy  'A'                                         3:59.31    4:00.52   1    2
     1) Burmeister, Lauren              2) Burkett, Taren
     3) Chlebo, Chelsea                 4) Orr, Jessica
  6 Lafayette  'A'                                    3:58.03    4:02.73   2    1
     1) Gray, Kyara                     2) Hollis, Asia
     3) Darling, Meaghan                4) Austin, Janica
  7 Colgate  'A'                                      4:01.90    4:04.57   1
     1) Chabal, Sarah                   2) Edmonson, Noelle
     3) Niness, Ashley                  4) Miller, Michele
 

Event 22  Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Navy  'A'                                         3:15.27    3:18.59   2   10
     1) Carpentier, Vincent             2) Ricks, William
     3) Meekins, Craig                  4) Harris, Paul
  2 Army  'A'                                         3:16.43    3:18.78   2    8
     1) Perkins, Adrian                 2) Choate, Larry
     3) Bullock, Mario                  4) Michels, Christopher
  3 Colgate  'A'                                      3:17.09    3:20.82   2    6
     1) Walden, Michael                 2) Holway, Andy
     3) Green, Charles                  4) Dilworth, Thomas
  4 Bucknell  'A'                                     3:18.61    3:21.27   2    4
     1) Macleod, Kevin                  2) Castranova, Guy
     3) Anthony, Kyle                   4) Boyle, Kerry
  5 Lafayette  'A'                                    3:21.08    3:22.99   1    2
     1) Ballester, Adam                 2) Williams, Bradley
     3) Casey, Sean                     4) Vail, Brian
  6 Lehigh  'A'                                       3:20.24    3:23.39   2    1
     1) Wright, Phillip                 2) Tedrick, Matthew
     3) Foley, Matthew                  4) Stewart, Baird
  7 Holy Cross  'A'                                   3:21.56    3:26.17   1
     1) Waldmann, Richard               2) Murphy, Sean
     3) Fidelus, Sebastian              4) Ricotta, Michael
  8 American  'A'                                                3:31.45   1
     1) Block, Morgan                   2) Headen, Jeremiah
     3) King, Dan                       4) McCabe, Brian
 

Event 23  Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bucknell  'A'                                     9:29.64    9:08.11    10
     1) Dalzell, Jenny                  2) Gilbert, Victoria
     3) Janda, Allison                  4) Hanson-Hall, Offeibia
  2 Navy  'A'                                         9:26.56    9:10.00     8
     1) Dooley, Maureen                 2) Gesecki, Abigail
     3) Moreland, Alli                  4) Moore, Vicky
  3 Lehigh  'A'                                       9:32.59    9:14.23     6
     1) Alejandro, Shannon              2) Serwo, Sarah
     3) Therkorn, Jennifer              4) Randolph, Jillian
  4 American  'A'                                                9:20.14     4
     1) Tabas, Melissa                  2) Ford, Cathleen
     3) Egan, Mary Jane                 4) Lilley, Kate
  5 Lafayette  'A'                                    9:55.69    9:21.98     2
     1) Wittich, Christine              2) Hawkey, Allison
     3) Waldron, Brittany               4) Bruno-Metzger, Margaret
  6 Holy Cross  'A'                                              9:24.25     1
     1) Carifio, Chrissy                2) Burgess, Courtney
     3) Clay, Katie                     4) Meagher, Maureen
  7 Colgate  'A'                                     10:13.47    9:28.49
     1) Edmonson, Noelle                2) Chapman, Abby
     3) Hooley, Hilary                  4) Niness, Ashley
  8 Army  'A'                                         9:31.26    9:39.22
     1) Kim, Margaret                   2) Oestmann, Toni
     3) Dunten, Jenny                   4) Heinecke, Kristina
 

Event 24  Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Navy  'A'                                         7:48.11    7:36.58    10
     1) Harris, Paul                    2) Meekins, Craig
     3) Kozy, Benjamin                  4) Burke, Lucas
  2 Army  'A'                                         7:42.74    7:37.59     8
     1) Tower, Matt                     2) Kraus, Stephen
     3) Ralston, Alexander              4) McNally, Daniel
  3 Colgate  'A'                                      7:59.25    7:38.27     6
     1) Baumann, Sean                   2) Smith, Andrew
     3) Tolli, Lyle                     4) Holway, Andy
  4 Lafayette  'A'                                    7:53.54    7:38.72     4
     1) Casey, Sean                     2) Blum, Rob
     3) Wechsler, Alex                  4) Reynolds, Pete
  5 Bucknell  'A'                                     8:01.92    7:40.06     2
     1) Ramer, Kyle                     2) Mooney, Brian
     3) Picardo, John                   4) Willeford, Baron
  6 American  'A'                                                7:40.50     1
     1) Fennell, Brendan                2) Hallinan, Steve
     3) McCabe, Brian                   4) King, Dan
  7 Lehigh  'A'                                       7:50.45    8:03.89
     1) Foley, Matthew                  2) Wright, Phillip
     3) Tedrick, Matthew                4) Stewart, Baird
 

Event 25  Women Distance Medley
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bucknell  'A'                                    12:36.61   12:16.33    10
     1) Hanson-Hall, Offeibia           2) Dalzell, Jenny
     3) Gilbert, Victoria               4) Cranmer-Hart, Erin
  2 Lafayette  'A'                                              12:26.12     8
     1) Wittich, Christine              2) Hawkey, Allison
     3) Waldron, Brittany               4) Bruno-Metzger, Margaret
  3 Navy  'A'                                        12:42.25   12:29.74     6
     1) Becker, Arwyn                   2) Gesecki, Abigail
     3) Dooley, Maureen                 4) Moore, Vicky
  4 Lehigh  'A'                                      12:11.01   12:30.80     4
     1) Alejandro, Shannon              2) Serwo, Sarah
     3) Therkorn, Jennifer              4) Watson, Latasha
  5 Holy Cross  'A'                                             12:34.68     2
     1) Carifio, Chrissy                2) Burgess, Courtney
     3) Spilka, Colleen                 4) Clay, Katie
  6 Army  'A'                                        12:22.19   12:39.62     1
     1) Howell, Megan                   2) Raymond, Nicole
     3) Oestmann, Toni                  4) Heinecke, Kristina
  7 Colgate  'A'                                     12:52.01   12:45.86
     1) Chapman, Abby                   2) Edmonson, Noelle
     3) Fugazot, Andrea                 4) Mecone, Ashley
 

Event 26  Men Distance Medley
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 American  'A'                                    10:02.90   10:00.23    10
     1) King, Dan                       2) Block, Morgan
     3) Headen, Jeremiah                4) Hallinan, Steve
  2 Colgate  'A'                                     10:33.35   10:10.65     8
     1) Boulat, Edouard                 2) Dilworth, Terrence
     3) Baumann, Sean                   4) Tolli, Lyle
  3 Navy  'A'                                         9:52.52   10:12.09     6
     1) Liversedge, Nathan              2) MacGarva, Gavin
     3) Morrison, Tyler                 4) Griffith, Richard
  4 Army  'A'                                         9:48.60   10:18.63     4
     1) Tower, Matt                     2) Michels, Christopher
     3) Ralston, Alexander              4) Kraus, Stephen
  5 Lafayette  'A'                                              10:30.09     2
     1) Reynolds, Pete                  2) Ruiz, Ever
     3) Buchman, Aaron                  4) Wechsler, Alex
  6 Lehigh  'A'                                      10:14.33   10:31.04     1
     1) Foley, Matthew                  2) Wright, Phillip
     3) Tedrick, Matthew                4) Stewart, Baird
  7 Bucknell  'A'                                    10:12.69   10:31.28
     1) McNamara, Connor                2) Baxter, Gregory
     3) Hruch, Nicholas                 4) Huebner, Andrew
 

Event 27  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 156 Kalinowski, Kristen      Lafayette              1.66m      1.65m    5-05.00   10
  2 73 Mantush, Amy              Bucknell               1.68m     J1.65m    5-05.00    8
  3 169 Bigelow, Catherine       Lehigh                 1.60m      1.60m    5-03.00    5
  3 53 Dempsey, Kati             Bucknell               1.65m      1.60m    5-03.00    5
  5 180 McLaughlin, Kathryn      Lehigh                 1.65m     J1.60m    5-03.00    2
  6 26 Maxwell, Kim              Army                   1.60m     J1.60m    5-03.00    1
  7 154 Horowitz, Nina           Lafayette              1.60m     J1.60m    5-03.00
  8 201 Charnigo, Jackie         Navy                   1.63m     J1.60m    5-03.00
  9 194 Berkey, Katie            Navy                   1.65m      1.55m    5-01.00
  9 75 Moles, Emily              Bucknell               1.54m      1.55m    5-01.00
  9 181 Philbrook, Renee         Lehigh                 1.60m      1.55m    5-01.00
  9 121 Dupuis, Amanda           Holy Cross             1.60m      1.55m    5-01.00
 13 157 Kalinowski, Leigh        Lafayette              1.65m     J1.55m    5-01.00
 14 131 Pruszko, Olivia          Holy Cross             1.60m     J1.55m    5-01.00
 15 177 Lind, Kelsey             Lehigh                 1.55m      1.50m    4-11.00
 15 176 Harris-Shea, Abigail     Lehigh                 1.45m      1.50m    4-11.00
 17 37 Sutey, Ellen              Army                   1.58m     J1.50m    4-11.00
 18 228 Wrona, Liz               Navy                             J1.50m    4-11.00
 19 55 Eppleman, Becky           Bucknell               1.58m     J1.50m    4-11.00
 20 224 Tucker, Rebecca          Navy                   1.57m      1.45m    4-09.00
 21 218 Porterlott, Krysta       Navy                   1.55m      1.40m    4-07.00
 

Event 28  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 304 Hruch, Nicholas          Bucknell               2.04m      2.04m    6-08.25   10
  2 300 Fitzgerald, Drew         Bucknell               2.00m     J2.04m    6-08.25    8
  3 268 Rafferty, Reagan         Army                   1.99m      1.99m    6-06.25    6
  4 320 Robinson, Ryan           Bucknell               1.99m      1.94m    6-04.25    4
  5 344 Newman, Harrison         Colgate                1.90m      1.89m    6-02.25    1.5
  5 460 Stillman, William        Navy                   2.04m      1.89m    6-02.25    1.5
  7 392 Shaia, Matthew           Lafayette              1.84m      1.84m    6-00.50
  8 436 Fischer, Matt            Navy                   1.86m     J1.84m    6-00.50
  9 416 Schuck, Edwin            Lehigh                 1.90m     J1.84m    6-00.50
 -- 333 Cuppernull, Thomas       Colgate                1.84m         NH
 

Event 29  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 201 Charnigo, Jackie         Navy                   3.95m      3.90m   12-09.50   10
  2 60 Frey, Rebecca             Bucknell               3.60m      3.60m   11-09.75    8
  3 113 Bautista, Lesley         Holy Cross             3.66m      3.45m   11-03.75    6
  4 167 Atwell, Ashlee           Lehigh                 3.45m     J3.45m   11-03.75    4
  5 223 Schlaegel, Jessica       Navy                   3.35m     J3.45m   11-03.75    2
  6 183 Roth, Emily              Lehigh                 3.45m      3.30m   10-10.00    1
  7 51 Curry, Ashley             Bucknell               3.21m      3.15m   10-04.00
  8 158 Kihm, Jennifer           Lafayette              3.30m      3.00m    9-10.00
  8 152 Hinkel, Kelly            Lafayette              3.30m      3.00m    9-10.00
 10 89 Denton, Alisandra         Colgate                3.00m     J3.00m    9-10.00
 11 21 Huggins, Hallie           Army                   2.75m     J3.00m    9-10.00
 12 48 Cobb, Alyson              Bucknell               3.06m     J3.00m    9-10.00
 13 168 Belick, Krista           Lehigh                 2.85m      2.85m    9-04.25
 14 8 Clark, Kassandra           Army                   2.75m     J2.85m    9-04.25
 15 108 Vernacchia, Giovonne     Colgate                2.60m      2.55m    8-04.25
 16 192 Alvesteffer, Thereza     Navy                   2.60m     J2.55m    8-04.25
 

Event 30  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 311 Mante, David             Bucknell               4.95m      4.96m   16-03.25   10
  2 420 Uqdah, Khalil            Lehigh                 5.05m      4.65m   15-03.00    8
  3 429 Bramer, Kraegen          Navy                   4.80m      4.50m   14-09.00    6
  4 437 Fisher, Bo               Navy                   4.60m     J4.50m   14-09.00    4
  5 300 Fitzgerald, Drew         Bucknell               4.50m      4.35m   14-03.25    2
  6 325 White, Ryan              Bucknell               4.30m     J4.35m   14-03.25    1
  7 369 Meikle, Conor            Holy Cross             4.25m     J4.35m   14-03.25
  8 388 Manning, Chad            Lafayette              4.19m      4.20m   13-09.25
  9 255 Lewis, Brandon           Army                   4.45m      4.05m   13-03.50
 10 264 Nelson, Evan             Army                   4.35m      3.90m   12-09.50
 -- 427 Belany, Ronald           Navy                   4.70m         NH
 -- 400 Aversa, Domenic          Lehigh                 4.65m         NH
 -- 380 Brooman, David           Lafayette              4.05m         NH
 

Event 31  Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 45 Ayala, Nicole             Bucknell               5.42m      5.57m   18-03.25   10
  2 143 Buzzell, Jessica         Lafayette              5.73m      5.55m   18-02.50    8
  3 145 Cholak, Emily            Lafayette              5.61m      5.48m   17-11.75    6
  4 139 Borke, Kerriann          Lafayette              5.55m      5.36m   17-07.00    4
  5 210 Hill, Gloria             Navy                   5.42m      5.34m   17-06.25    2
  6 79 Pierce, Jenn              Bucknell               5.33m      5.30m   17-04.75    1
  7 73 Mantush, Amy              Bucknell               5.49m      5.29m   17-04.25
  8 170 Corbetta, Lindsey        Lehigh                 5.28m      5.25m   17-02.75
  9 53 Dempsey, Kati             Bucknell               5.11m      5.19m   17-00.50
 10 38 Taft, Annie               Army                   5.30m      5.17m   16-11.50
 11 87 Chabal, Sarah             Colgate                5.26m      5.14m   16-10.50
 12 69 Krause, Casey             Bucknell               5.28m      5.12m   16-09.75
 13 198 Bucholz, Ashley          Navy                   5.26m      5.07m   16-07.75
 14 112 Barowski, Lynn           Holy Cross             5.05m      4.99m   16-04.50
 15 205 Conley, Colleen          Navy                   5.19m      4.79m   15-08.75
 16 27 Miller, Julia             Army                   5.26m      4.77m   15-07.75
 17 218 Porterlott, Krysta       Navy                   5.14m      4.75m   15-07.00
 18 11 Dupree, LaShaunda         Army                   4.43m      4.69m   15-04.75
 19 103 Meisner, Kristen         Colgate                           4.56m   14-11.50
 -- 23 Jones, Janelle            Army                               FOUL
 -- 177 Lind, Kelsey             Lehigh                 5.18m       FOUL
 -- 22 Jenkins, Angela           Army                   5.35m       FOUL
 

Event 32  Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 427 Belany, Ronald           Navy                   7.12m      7.25m   23-09.50   10
  2 258 McDaniel, Alfred         Army                   7.15m      7.24m   23-09.00    8
  3 451 Marshall, Dante          Navy                   7.10m      6.96m   22-10.00    6
  4 285 Zhang, Steve             Army                   6.83m      6.91m   22-08.00    4
  5 272 Saffold, Kenneth         Army                   6.98m      6.84m   22-05.25    2
  6 286 Anthony, Kyle            Bucknell               7.08m      6.80m   22-03.75    1
  7 416 Schuck, Edwin            Lehigh                 6.83m      6.49m   21-03.50
  8 296 Contino, Mike            Bucknell               6.56m      6.48m   21-03.25
  9 405 Johnson, Franklin        Lehigh                 6.71m      6.45m   21-02.00
 10 359 Harrison, Thomas         Holy Cross             6.86m      6.42m   21-00.75
 11 438 Fuentes, Edmund          Navy                   6.79m      6.31m   20-08.50
 

Event 33  Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 22 Jenkins, Angela           Army                  11.59m     11.83m   38-09.75   10
  2 73 Mantush, Amy              Bucknell              11.52m     11.80m   38-08.75    8
  3 145 Cholak, Emily            Lafayette             11.69m     11.58m   38-00.00    6
  4 45 Ayala, Nicole             Bucknell              11.40m    J11.58m   38-00.00    4
  5 139 Borke, Kerriann          Lafayette             11.30m     11.34m   37-02.50    2
  6 72 Manero, Denise            Bucknell              11.28m     11.29m   37-00.50    1
  7 210 Hill, Gloria             Navy                  10.97m     11.28m   37-00.25
  8 200 Burmeister, Lauren       Navy                  11.35m     11.21m   36-09.50
  9 71 Maier, Alyssa             Bucknell              11.10m     11.20m   36-09.00
 10 87 Chabal, Sarah             Colgate               11.33m     11.19m   36-08.50
 11 23 Jones, Janelle            Army                  11.38m     11.02m   36-02.00
 12 194 Berkey, Katie            Navy                  11.38m     11.00m   36-01.25
 13 21 Huggins, Hallie           Army                  11.07m     10.89m   35-08.75
 14 198 Bucholz, Ashley          Navy                  10.70m     10.78m   35-04.50
 15 69 Krause, Casey             Bucknell              10.56m     10.67m   35-00.25
 16 177 Lind, Kelsey             Lehigh                11.07m     10.65m   34-11.25
 17 121 Dupuis, Amanda           Holy Cross            10.57m     10.59m   34-09.00
 18 142 Bruscella, Jackie        Lafayette             10.62m     10.35m   33-11.50
 19 205 Conley, Colleen          Navy                  10.56m     10.33m   33-10.75
 20 11 Dupree, LaShaunda         Army                   9.59m      9.91m   32-06.25
 

Event 34  Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 451 Marshall, Dante          Navy                  14.70m     14.98m   49-01.75   10
  2 286 Anthony, Kyle            Bucknell              14.65m     14.96m   49-01.00    8
  3 258 McDaniel, Alfred         Army                  14.60m     14.51m   47-07.25    6
  4 274 Smith, Archie            Army                  14.64m     14.36m   47-01.50    4
  5 405 Johnson, Franklin        Lehigh                14.40m     14.15m   46-05.25    2
  6 386 Jones, Adam              Lafayette             14.22m     13.90m   45-07.25    1
  7 308 Kubinski, Dan            Bucknell              13.36m     13.49m   44-03.25
  8 359 Harrison, Thomas         Holy Cross            13.89m     13.36m   43-10.00
  9 356 Dowd, Kevin              Holy Cross            13.32m     12.81m   42-00.50
 10 366 McGuire, Patrick         Holy Cross            12.61m     12.48m   40-11.50
 11 452 Martin, Phillip          Navy                  13.62m     12.47m   40-11.00
 12 303 Hollins, Jeremy          Bucknell              13.24m     12.42m   40-09.00
 

Event 35  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 155 Izevbigie, Osasumwen     Lafayette             14.63m     14.67m   48-01.75   10
  2 215 Nameth, Joy              Navy                  13.34m     13.52m   44-04.25    8
  3 77 Mustante, Chelsey         Bucknell              12.64m     13.13m   43-01.00    6
  4 147 Glennon, Pam             Lafayette             13.41m     12.95m   42-06.00    4
  5 7 Brechue, Nicole            Army                  14.08m     12.94m   42-05.50    2
  6 225 Voneiff, Janet           Navy                  13.48m     12.80m   42-00.00    1
  7 74 Mockbee, Amanda           Bucknell              13.17m     12.79m   41-11.50
  8 144 Cerbie, Andrea           Lafayette             12.40m     12.52m   41-01.00
  9 28 Moody, Kelcee             Army                  13.06m     12.48m   40-11.50
 10 110 Amaral, Rachel           Holy Cross            12.14m     12.05m   39-06.50
 11 84 Abuouf, Lauren            Colgate               11.69m     11.87m   38-11.50
 12 160 Melroy, Vicky            Lafayette             12.01m     11.53m   37-10.00
 13 41 White, Geryah             Army                  13.60m     11.52m   37-09.50
 14 196 Bernstein, Leshay        Navy                  11.76m     11.32m   37-01.75
 15 80 Rycek, Laura              Bucknell              11.36m     11.24m   36-10.50
 16 174 Graziano, Rebecca        Lehigh                11.67m     11.07m   36-04.00
 17 119 Couture, Chantal         Holy Cross            11.02m     10.47m   34-04.25
 18 187 Settle, Emily            Lehigh                10.95m      9.96m   32-08.25
 

Event 36  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 445 Hunter, Darryl           Navy                  17.04m     17.16m   56-03.75   10
  2 313 Medlock, Timothy         Bucknell              16.00m     16.38m   53-09.00    8
  3 426 Barber, Andre            Navy                  16.13m     16.26m   53-04.25    6
  4 265 Nemeth, Joseph           Army                  16.15m     15.87m   52-01.00    4
  5 389 McGee, Connor            Lafayette             15.90m     15.54m   51-00.00    2
  6 309 Lockhart, Jonathan       Bucknell              14.31m     15.24m   50-00.00    1
  7 413 Ray, Nicholas            Lehigh                15.10m     15.20m   49-10.50
  8 266 Nulk, Matthew            Army                  14.88m     15.02m   49-03.50
  9 322 Shapiro, Zackery         Bucknell              14.09m     14.69m   48-02.50
 10 463 Willsey, Matheau         Navy                  14.29m     14.44m   47-04.50
 11 410 Mattei, Mark             Lehigh                14.32m     14.32m   46-11.75
 12 402 Dempsey, Timothy         Lehigh                14.08m     13.97m   45-10.00
 13 364 LeBlanc, Nicholas        Holy Cross            14.42m     13.73m   45-00.50
 14 314 Meyer, James             Bucknell              14.39m     13.66m   44-09.75
 15 247 Bujewski, Kurt           Army                  14.75m     13.55m   44-05.50
 16 368 Medeiros, Jonathan       Holy Cross            14.68m     13.34m   43-09.25
 17 384 Crystal, Matt            Lafayette             13.35m     12.73m   41-09.25
 18 350 Staples, Ryan            Colgate               12.96m     12.23m   40-01.50
 -- 367 McKenna, Kenneth         Holy Cross            12.98m       FOUL
 

Event 37  Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 150 Harbin, Ashley           Lafayette             20.17m     18.96m   62-02.50   10
  2 155 Izevbigie, Osasumwen     Lafayette             17.23m     16.50m   54-01.75    8
  3 74 Mockbee, Amanda           Bucknell              16.75m     16.08m   52-09.25    6
  4 25 Mallard, Kim              Army                  15.31m     15.95m   52-04.00    4
  5 118 Clifford, Katherine      Holy Cross            14.63m     15.39m   50-06.00    2
  6 160 Melroy, Vicky            Lafayette             15.08m     14.81m   48-07.25    1
  7 187 Settle, Emily            Lehigh                13.73m     14.33m   47-00.25
  8 40 Tossie, Cynthea           Army                  14.97m     14.13m   46-04.25
  9 144 Cerbie, Andrea           Lafayette             15.07m     14.03m   46-00.50
 10 110 Amaral, Rachel           Holy Cross            14.79m     13.97m   45-10.00
 11 84 Abuouf, Lauren            Colgate               13.88m     13.91m   45-07.75
 12 197 Blundetto, Mia           Navy                  14.37m     13.87m   45-06.25
 13 43 Wright, Taniesha          Army                  14.57m     13.54m   44-05.25
 14 122 Flannery, Laura          Holy Cross            13.18m     13.53m   44-04.75
 15 129 Murphy, Sarah            Holy Cross            13.78m     13.37m   43-10.50
 16 215 Nameth, Joy              Navy                  13.98m    J13.37m   43-10.50
 17 119 Couture, Chantal         Holy Cross            12.43m     13.32m   43-08.50
 18 174 Graziano, Rebecca        Lehigh                12.53m     12.56m   41-02.50
 19 149 Graybill, Liz            Lafayette             12.75m     12.49m   40-11.75
 20 30 Napolitani, Amanda        Army                  12.27m     12.12m   39-09.25
 21 225 Voneiff, Janet           Navy                  11.81m     11.86m   38-11.00
 -- 77 Mustante, Chelsey         Bucknell              15.29m       FOUL
 

Event 38  Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 428 Bordino, Christopher     Navy                  17.88m     17.49m   57-04.75   10
  2 461 Van Orden, Mark          Navy                  16.79m     17.23m   56-06.50    8
  3 314 Meyer, James             Bucknell              16.75m     17.09m   56-01.00    6
  4 313 Medlock, Timothy         Bucknell              15.47m     16.07m   52-08.75    4
  5 410 Mattei, Mark             Lehigh                16.15m     16.02m   52-06.75    2
  6 365 Mandravelis, Stephen     Holy Cross            15.61m     15.46m   50-08.75    1
  7 309 Lockhart, Jonathan       Bucknell              15.18m     15.44m   50-08.00
  8 424 Arment, Tyrell           Navy                  14.96m     15.42m   50-07.25
  9 273 Schwartz, Adam           Army                  16.23m     14.40m   47-03.00
 10 413 Ray, Nicholas            Lehigh                15.59m     14.36m   47-01.50
 11 266 Nulk, Matthew            Army                  13.81m     14.12m   46-04.00
 12 362 Ignachuck, Alex          Holy Cross            14.49m     13.61m   44-08.00
 13 367 McKenna, Kenneth         Holy Cross            13.55m     13.28m   43-07.00
 14 360 Hutchings, Samuel        Holy Cross            14.48m     13.05m   42-09.75
 15 368 Medeiros, Jonathan       Holy Cross            13.61m     12.58m   41-03.25
 16 402 Dempsey, Timothy         Lehigh                12.98m     12.38m   40-07.50
 17 350 Staples, Ryan            Colgate                          11.97m   39-03.25
 18 384 Crystal, Matt            Lafayette             13.62m     11.95m   39-02.50
 19 345 Redmond, Wil             Colgate               13.60m     11.54m   37-10.50
 -- 322 Shapiro, Zackery         Bucknell              12.63m       FOUL
 

Event 39  Women Indoor Pentathlon
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 156 Kalinowski, Kristen      Lafayette               3313       3539    10
  2 131 Pruszko, Olivia          Holy Cross                         3431     8
  3 73 Mantush, Amy              Bucknell                3435       3368     6
  4 72 Manero, Denise            Bucknell                           3044     4
  5 194 Berkey, Katie            Navy                    3038       3034     2
  6 135 Swiatocha, Alexandra     Holy Cross                         3021     1
  7 26 Maxwell, Kim              Army                    3031       2992
  8 169 Bigelow, Catherine       Lehigh                  2700       2853
  9 55 Eppleman, Becky           Bucknell                2726       2762
 10 199 Burkett, Taren           Navy                    2507       2746
 11 36 Stallard, Tonya           Army                    2388       2383
 12 12 Earley, Lenora            Army                    2205       2325
 13 35 Sorensen, Ashley          Army                    2293       2086
 

Event 39  Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 156 Kalinowski, Kristen      Lafayette                 9.04   1  902
  2 131 Pruszko, Olivia          Holy Cross                9.37   3  834
  3 73 Mantush, Amy              Bucknell                  9.49   4  810
  4 36 Stallard, Tonya           Army                      9.61   2  787
  5 72 Manero, Denise            Bucknell                  9.81   1  748
  6 194 Berkey, Katie            Navy                      9.95   2  721
  7 169 Bigelow, Catherine       Lehigh                   10.01   4  710
  8 135 Swiatocha, Alexandra     Holy Cross               10.14   1  686
  9 55 Eppleman, Becky           Bucknell                 10.33   3  652
 10 26 Maxwell, Kim              Army                     10.46   3  629
 11 12 Earley, Lenora            Army                     10.80   2  570
 12 199 Burkett, Taren           Navy                     10.97   1  541
 13 35 Sorensen, Ashley          Army                     12.12   4  367
 

Event 39  Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 156 Kalinowski, Kristen      Lafayette                1.71m    5-07.25  867
  2 73 Mantush, Amy              Bucknell                 1.68m    5-06.00  830
  3 131 Pruszko, Olivia          Holy Cross               1.59m    5-02.50  724
  3 169 Bigelow, Catherine       Lehigh                   1.59m    5-02.50  724
  3 26 Maxwell, Kim              Army                     1.59m    5-02.50  724
  3 194 Berkey, Katie            Navy                     1.59m    5-02.50  724
  3 72 Manero, Denise            Bucknell                 1.59m    5-02.50  724
  8 55 Eppleman, Becky           Bucknell                 1.56m    5-01.25  689
  9 135 Swiatocha, Alexandra     Holy Cross               1.50m    4-11.00  621
  9 199 Burkett, Taren           Navy                     1.50m    4-11.00  621
 11 35 Sorensen, Ashley          Army                     1.32m    4-04.00  429
 12 36 Stallard, Tonya           Army                     1.29m    4-02.75  399
 13 12 Earley, Lenora            Army                     1.26m    4-01.50  369
 

Event 39  Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 156 Kalinowski, Kristen      Lafayette               10.25m   33-07.50  546
  2 12 Earley, Lenora            Army                     9.80m   32-02.00  516
  3 35 Sorensen, Ashley          Army                     9.66m   31-08.50  507
  4 73 Mantush, Amy              Bucknell                 9.61m   31-06.50  504
  5 26 Maxwell, Kim              Army                     9.58m   31-05.25  502
  6 36 Stallard, Tonya           Army                     9.36m   30-08.50  488
  7 55 Eppleman, Becky           Bucknell                 9.03m   29-07.50  466
  8 135 Swiatocha, Alexandra     Holy Cross               8.97m   29-05.25  462
  9 131 Pruszko, Olivia          Holy Cross               8.48m   27-10.00  430
 10 72 Manero, Denise            Bucknell                 8.40m   27-06.75  425
 11 199 Burkett, Taren           Navy                     8.24m   27-00.50  415
 12 194 Berkey, Katie            Navy                     7.33m   24-00.75  356
 13 169 Bigelow, Catherine       Lehigh                   6.73m   22-01.00  318
 

Event 39  Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 73 Mantush, Amy              Bucknell                 5.34m   17-06.25  654
  2 72 Manero, Denise            Bucknell                 5.07m   16-07.75  578
  2 131 Pruszko, Olivia          Holy Cross               5.07m   16-07.75  578
  4 194 Berkey, Katie            Navy                     5.05m   16-07.00  573
  5 156 Kalinowski, Kristen      Lafayette                4.95m   16-03.00  546
  6 169 Bigelow, Catherine       Lehigh                   4.88m   16-00.25  527
  7 26 Maxwell, Kim              Army                     4.73m   15-06.25  487
  8 199 Burkett, Taren           Navy                     4.61m   15-01.50  456
  9 55 Eppleman, Becky           Bucknell                 4.55m   14-11.25  441
 10 135 Swiatocha, Alexandra     Holy Cross               4.54m   14-10.75  438
 11 12 Earley, Lenora            Army                     4.20m   13-09.50  355
 12 36 Stallard, Tonya           Army                     4.14m   13-07.00  340
 13 35 Sorensen, Ashley          Army                     4.12m   13-06.25  336
 

Event 39  Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 131 Pruszko, Olivia          Holy Cross             2:16.96   865
  2 135 Swiatocha, Alexandra     Holy Cross             2:20.73   814
  3 199 Burkett, Taren           Navy                   2:28.39   713
  4 156 Kalinowski, Kristen      Lafayette              2:31.21   678
  5 194 Berkey, Katie            Navy                   2:32.68   660
  6 26 Maxwell, Kim              Army                   2:33.49   650
  7 169 Bigelow, Catherine       Lehigh                 2:39.88   574
  8 73 Mantush, Amy              Bucknell               2:40.25   570
  9 72 Manero, Denise            Bucknell               2:40.35   569
 10 12 Earley, Lenora            Army                   2:45.16   515
 11 55 Eppleman, Becky           Bucknell               2:45.26   514
 12 35 Sorensen, Ashley          Army                   2:51.60   447
 13 36 Stallard, Tonya           Army                   2:59.59   369
 

Event 40  Men Heptathlon
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 427 Belany, Ronald           Navy                    5218       5311    10
  2 255 Lewis, Brandon           Army                    5105       5094     8
  3 325 White, Ryan              Bucknell                4828       4953     6
  4 416 Schuck, Edwin            Lehigh                  4534       4864     4
  5 460 Stillman, William        Navy                    4515       4634     2
  6 244 Aman, Craig              Army                    4102       4404     1
  7 324 Vogler, Thomas           Bucknell                4128       4295
  8 387 Lees, Kevin              Lafayette               3789       3888
 

Event 40  Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 255 Lewis, Brandon           Army                      7.19   816
  2 427 Belany, Ronald           Navy                      7.20   813
  3 460 Stillman, William        Navy                      7.27   789
  4 325 White, Ryan              Bucknell                  7.29   782
  5 416 Schuck, Edwin            Lehigh                    7.33   769
  6 244 Aman, Craig              Army                      7.41   742
  7 387 Lees, Kevin              Lafayette                 7.56   694
  8 324 Vogler, Thomas           Bucknell                  7.59   684
 

Event 40  Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 427 Belany, Ronald           Navy                     7.26m   23-10.00  876
  2 255 Lewis, Brandon           Army                     6.92m   22-08.50  795
  3 460 Stillman, William        Navy                     6.82m   22-04.50  771
  4 416 Schuck, Edwin            Lehigh                   6.44m   21-01.50  684
  5 325 White, Ryan              Bucknell                 6.39m   20-11.75  673
  6 324 Vogler, Thomas           Bucknell                 6.21m   20-04.50  632
  7 244 Aman, Craig              Army                     5.99m   19-08.00  584
  8 387 Lees, Kevin              Lafayette                5.93m   19-05.50  571
 

Event 40  Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 255 Lewis, Brandon           Army                    12.07m   39-07.25  611
  2 325 White, Ryan              Bucknell                11.52m   37-09.50  577
  3 244 Aman, Craig              Army                    11.25m   36-11.00  561
  4 324 Vogler, Thomas           Bucknell                11.15m   36-07.00  555
  5 416 Schuck, Edwin            Lehigh                  11.10m   36-05.00  552
  6 427 Belany, Ronald           Navy                    10.03m   32-11.00  487
  7 460 Stillman, William        Navy                     9.77m   32-00.75  472
  8 387 Lees, Kevin              Lafayette                9.00m   29-06.50  426
 

Event 40  Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 460 Stillman, William        Navy                     1.94m    6-04.25  749
  2 255 Lewis, Brandon           Army                     1.91m    6-03.25  723
  2 325 White, Ryan              Bucknell                 1.91m    6-03.25  723
  4 427 Belany, Ronald           Navy                     1.88m    6-02.00  696
  5 387 Lees, Kevin              Lafayette                1.85m    6-00.75  670
  5 416 Schuck, Edwin            Lehigh                   1.85m    6-00.75  670
  7 324 Vogler, Thomas           Bucknell                 1.76m    5-09.25  593
  8 244 Aman, Craig              Army                     1.73m    5-08.00  569
 

Event 40  Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 427 Belany, Ronald           Navy                      8.25   1  920
  2 416 Schuck, Edwin            Lehigh                    8.49   2  862
  3 325 White, Ryan              Bucknell                  8.57   2  843
  4 460 Stillman, William        Navy                      8.66   2  823
  5 255 Lewis, Brandon           Army                      8.85   2  779
  6 244 Aman, Craig              Army                      8.98   1  750
  7 324 Vogler, Thomas           Bucknell                  9.57   1  625
  8 387 Lees, Kevin              Lafayette                10.62   1  430
 

Event 40  Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 427 Belany, Ronald           Navy                     4.96m   16-03.25  898
  2 325 White, Ryan              Bucknell                 4.16m   13-07.75  662
  3 416 Schuck, Edwin            Lehigh                   4.06m   13-03.75  634
  4 255 Lewis, Brandon           Army                     3.96m   12-11.75  606
  5 324 Vogler, Thomas           Bucknell                 3.46m   11-04.25  472
  6 244 Aman, Craig              Army                     3.26m   10-08.25  421
  7 460 Stillman, William        Navy                     3.06m   10-00.50  371
  8 387 Lees, Kevin              Lafayette                2.86m    9-04.50  323
 

Event 40  Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 244 Aman, Craig              Army                   2:48.93   777
  2 387 Lees, Kevin              Lafayette              2:49.19   774
  3 255 Lewis, Brandon           Army                   2:50.18   764
  4 324 Vogler, Thomas           Bucknell               2:53.04   734
  5 325 White, Ryan              Bucknell               2:57.05   693
  6 416 Schuck, Edwin            Lehigh                 2:57.09   693
  7 460 Stillman, William        Navy                   3:00.51   659
  8 427 Belany, Ronald           Navy                   3:04.53   621
 

                    Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Bucknell                   173        2) Lafayette                 146
    3) Navy                        87        4) Army                       75
    5) Lehigh                      49        6) Holy Cross                 46
    7) Colgate                     28        8) American                   16
 

                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Navy                       188.50     2) Bucknell                  138
    3) Army                       108        4) Colgate                    55.50
    5) American                    51        6) Lafayette                  39
    7) Lehigh                      35        8) Holy Cross                  5