Yale Invitational

Jan. 14, 2006

Recap

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       Hy-Tek's Meet Manager 1/14/2006 05:43 PM
              24th Yale Intercollegiate Track Classic - 1/14/2006
                    Coxe Cage - Yale Univ., New Haven, CT.
                                    Results

Event 1 Men Weight Throw Top 20 perf. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Isaacs, Aaron U Conn. 17.40m 2 DiBuono, Matthew Fordham 17.33m 3 McCoy, Taivon Unattached 16.73m 4 Lasher, Evan Unattached 16.59m 5 Jussaume, Steven U. New Haven 16.31m 6 Cossuto, Vincent SCSU 16.12m 7 Carr, Nicholas Holy Cross 15.73m 8 Gambardella, Frank SCSU 15.57m 9 Brinley, John SCSU 15.02m 10 Roy, David U Conn. 14.72m 11 Langhauser, John Yale 14.56m 12 Lachman, Jeff Yale 13.93m 13 Dimos, Christos Sacred Heart J13.93m 14 Scalia, Vito Fordham 13.59m 15 Tierney, Matt U Conn. 13.09m 16 Malatesta, Mark U Conn. 12.86m 17 Paradis, Michael Sacred Heart 12.74m 18 Noll, Nate Yale 12.66m 19 Hutchings, Samuel Holy Cross 11.34m

Event 2 Women Shot Put Top 20 Perf. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Locke, Marsha Sacred Heart 12.85m 2 Angelopoulos, Margo Yale 12.47m 3 Kilis, Jamie Sacred Heart 12.14m 4 Bernard, Balkis Sacred Heart 11.65m 5 Tankeng, Lenahndem Sacred Heart 11.58m 6 Moore, Kelley Yale 11.33m 7 Yakubec, Christine Sacred Heart 11.27m 7 Reynolds, Kate SCSU 11.27m 9 Burrell, Dominique SCSU 10.98m 10 Perkins, Yvonne SCSU 10.75m 11 Fletcher, Jeana Fordham 10.71m 12 Washington, Arianna Fordham 10.33m 13 Ferreira, Amy C.W. Post 9.86m 14 Gillespie, Kayla Globe Tech 9.73m 15 LeTarte, Christie Holy Cross 9.69m 16 Steppacher, Marissa Holy Cross 8.89m 17 Driscoll, Megan Holy Cross 8.82m 18 Simeone, Crystel U. New Haven 7.82m

Event 3 Men Long Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Dixon, Arman Sacred Heart 7.26m 2 Pomo, Anthony U Conn. 6.89m 3 Griffith, Hyron New Jersey CU 6.85m 4 Brown, Dennis U Conn. 6.78m 5 Alvarez, Rinaldy CCNY 6.48m 6 Williams, Al SCSU 6.44m 7 Parkosewich, Gary Unattached 6.15m 8 Hylton, Oral Globe Tech 6.10m 9 Carroll, Michael Fordham 6.06m 10 Watson, Chris SCSU 6.02m 11 Akanno, Museveni U Conn. 5.97m 12 Kelechi, Baxton Dutchess 5.93m 13 Woicik, Steven Fordham 5.80m 14 Sharon, Nicholas Sacred Heart 5.75m 15 Franks, Keon Globe Tech 5.50m 16 Hyatt, Thomas Sacred Heart 5.47m 17 Bellamy, Donnie New Jersey CU 5.31m 18 Saint Die, Alain CCNY 5.25m 19 Adelekan, Oluwaseun CCNY 4.99m -- Maher, Jared Sacred Heart FOUL

Event 4 Women Long Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Mitchell, Rockel Essex County Col 5.69m 2 Rolle, Joquetta Essex County Col 5.35m 3 Watson, Alecia CCNY 5.24m 4 Duncan, Samantha SCSU 5.20m 5 Kilis, Jamie Sacred Heart 4.95m 6 Tremblay, Stefanie SCSU 4.92m 7 Guy, Colleena C.W. Post 4.74m 8 Kostan, Melissa Sacred Heart 4.72m 9 Mercer, Jarryn SCSU 4.70m 10 Cantave, Taneisha Sacred Heart 4.66m 10 Emerinini, Oluchi CCNY 4.66m 12 Regular, Keisha SCSU 4.63m 13 Williams, Shaunnay SCSU 4.61m 14 Cosby, Corrine C.W. Post 4.59m 15 Shaw, Kelly Holy Cross 4.51m 15 Jegede-Jide, Jola CCNY 4.51m 17 Munro, Miranda CCNY 4.41m 18 Bellamy, Candice New Jersey CU 4.36m 19 Grass, Christina Holy Cross 4.24m 20 Barowski, Lynn Holy Cross 4.23m 21 Delva, Ellysha New Jersey CU 3.99m 22 Lofaro, Dominique C.W. Post 3.75m 23 Harvey, Tiffani CCNY 3.47m

Event 5 Men Triple Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Evans, Kimon Globe Tech 14.17m 2 Griffith, Hyron New Jersey CU 14.06m 3 Watson, Chris SCSU 13.85m 4 Williams, Al SCSU 13.73m 5 Kelechi, Baxton Dutchess 13.60m 6 Muhammad, Mubaarak Stony Brook 13.52m 7 Akanno, Museveni U Conn. 13.15m 8 Maher, Jared Sacred Heart 12.84m 9 Milan, Greg C.W. Post 12.77m 10 Hylton, Oral Globe Tech 12.37m 11 Pomo, Anthony U Conn. 12.30m 12 McGuire, Patrick Holy Cross 12.00m 13 Sharon, Nicholas Sacred Heart 11.50m -- Taylor, Kevin Unattached FOUL

Event 6 Women Triple Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Thomas, Dionna Yale 11.89m 2 Watson, Alecia CCNY 11.51m 3 Awolesi, Ola Yale 11.32m 4 Herbert, Andrea New Jersey CU 11.29m 5 Cotton, Brittany U. New Haven 10.85m 6 Guy, Colleena C.W. Post 10.69m 7 Meder, Dannielle Holy Cross 10.52m 8 Pennie, Lesley Globe Tech 10.46m 9 Portier, Kim C.W. Post 9.92m 10 Lofaro, Dominique C.W. Post 9.77m 11 Delva, Ellysha New Jersey CU 9.76m 12 Bellamy, Candice New Jersey CU 9.04m 13 Orisme, Rebecca Unattached 8.49m

Event 7 Women High Jump Top 20 Perf. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Fletcher, Jeana Fordham 1.60m 2 Egbert, Marlene SCSU 1.55m 3 Regular, Keisha SCSU 1.50m 4 Mullaney, Meghan Holy Cross J1.50m -- Hudak, Brianne Sacred Heart NH

Event 8 Women Weight Throw Top 20 Perf. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Mahon, Anna Unattached 19.80m 2 Parkosavich, Amy Unattached 16.66m 3 Cuccaro, Randi SCSU 14.77m 4 Washington, Arianna Fordham 14.38m 5 Moore, Kelley Yale 14.03m 6 Yakubec, Christine Sacred Heart 13.79m 7 Angelopoulos, Margo Yale 13.18m 8 Kilis, Jamie Sacred Heart 13.08m 9 Reynolds, Kate SCSU 12.84m 10 Locke, Marsha Sacred Heart 12.62m 11 Tankeng, Lenahndem Sacred Heart 12.58m 12 Perkins, Yvonne SCSU 11.78m 13 Graustein, Gillian Fordham 11.76m 14 Driscoll, Meg Holy Cross 11.28m 15 Bernard, Balkis Sacred Heart 10.72m 16 LeTarte, Christie Holy Cross 10.68m 17 Waterbury, Leigh Fordham 10.56m 18 Cagle, Kayla Yale 10.41m 19 Flannery, Laura Holy Cross 10.32m 20 Burrell, Dominique SCSU 9.36m 21 Zackowitz, Kathryn SCSU 9.04m 22 Bailey, Nicole CCNY 7.87m

Event 9 Men Shot Put Top 20 Perf. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Lasher, Evan Unattached 16.96m 2 Langhauser, John Yale 15.65m 3 Dubs, Andrew U Conn. 15.33m 4 Alli, Semiu Unattached 14.57m 5 Cossuto, Vincent SCSU 14.21m 6 Paradis, Michael Sacred Heart 14.16m 7 LeMarie, Julian Stony Brook 14.04m 8 Dimos, Christos Sacred Heart 13.67m 9 Miller, Justin Stony Brook 13.59m 10 Murray, Sydney St. Peter's Coll 13.50m 11 Lachman, Jeff Yale 13.40m 12 Noll, Nate Yale 13.14m 13 Johnson, Dwayne St. Peter's Coll 12.91m 14 DiBuono, Matthew Fordham 12.89m 15 Berg, Sean U Conn. 12.88m 16 Samms, Curtis Bronx CC 12.64m 17 Guerin, Ken Stony Brook 12.47m 18 Martorana, Gino St. Peter's Coll 12.31m 19 Staub, Joe U Conn. J12.31m 20 Scalia, Vito Fordham 11.84m 21 Gambardella, Frank SCSU 11.65m 22 Thunberg, Erik U Conn. 11.25m 23 Chatman, Michael St. Peter's Coll 11.13m 24 Smith, Sean U Conn. 10.55m 25 Lyashenko, Valentine CCNY 9.81m -- Cratella, Jeff Unattached FOUL

Event 10 Men Pole Vault ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Radzevich, Jake U Conn. 4.80m 2 Tepaske, Jonas U Conn. 4.50m 3 Hill, Aaron Northeastern J4.50m 4 Murray, Tim SCSU J4.50m 5 Coates, Rob SCSU 4.35m 6 Lachman, Matt Yale J4.35m 7 Gunther, Keith SCSU 4.20m 7 Anderson, Dan Northeastern 4.20m 9 Spaccarelli, Matthew Fordham 4.05m 10 Sikorsky, Joe Unattached 3.90m 11 Meikle, Conor Holy Cross 3.75m 12 Chapman, Garrett Unattached J3.75m -- Regan, Terrence Holy Cross NH -- Dane, Samuel Fordham NH -- Stieg, Brian Northeastern NH -- Straughter, Ian Sacred Heart NH

Event 11 Women Pole Vault ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Kalinowska, Olivia Northeastern 3.65m 2 Lederman, Molly Yale J3.65m 3 Fallon, Jessica Holy Cross 3.20m 3 Mathelier, Sasha SCSU 3.20m 5 Walls, Courtney Holy Cross J3.20m 6 Samuel, Dara Northeastern 3.05m 7 Sosick, Beth Northeastern J3.05m 8 Hudak, Brianne Sacred Heart J3.05m 9 Harrington, Bryna Yale 2.90m 10 Hug, Julianne Holy Cross 2.75m 11 Flynn, Jen C.W. Post J2.75m 12 McGowan, Maggie Fordham 2.60m -- Turrell, Sophie Yale NH -- Cady, Gillian C.W. Post NH -- Chmielewski, Laura Northeastern NH

Event 12 Women 1 Mile Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Peters, Bevin Yale 5:08.20 2 Calle, Liz Yale 5:19.34 3 Matlack, Katie Yale 5:24.43 4 Myers, Jackie Yale 5:24.76 5 Porter, Karen Yale 5:35.77 6 Prevete, Jacqueline Fordham 5:37.40 7 LaFrano, Tracey Fordham 5:40.50 8 Holcomb, Lucinda U. New Haven 5:49.73 9 Lytle, Meghan Holy Cross 5:51.17 10 Palmer, Brooks Sacred Heart 5:51.34 11 Hardy, Ashley U. New Haven 5:53.69 12 O'Connor, Kathryn Sacred Heart 5:55.73 13 Glynn, Katie Holy Cross 6:08.20 14 Kelly, Marisa Fordham 6:15.07 15 Manchester, Caitlin Sacred Heart 6:15.58 16 Ramos, Julia SCSU 6:16.47 17 Duggan, Erin Holy Cross 6:17.84 18 Monahan, Casey Holy Cross 6:27.80 19 Mecurius, Monique St. Peter's Coll 6:29.91 20 Greco, Jeana Holy Cross 6:48.91 21 Hornik, Paulina St. Peter's Coll 6:58.29 22 Pemberton, Stephanie Sacred Heart 7:17.85

Event 13 Men 1 Mile Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Laboy, Ramon SCSU 4:13.14 2 Kayali, Murat Yale 4:21.38 3 Beaubrun, James U. New Haven 4:23.50 4 Pretak, Steve SCSU 4:24.12 5 Greer, Tom Unattached 4:24.13 6 German, Luis Sacred Heart 4:24.90 7 Nieskens, John Holy Cross 4:27.16 8 McCutchan, Christopher Fordham 4:28.84 9 Critelli, John SCSU 4:28.90 10 Arnett, Tyler Sacred Heart 4:30.49 11 MacGregor, Justin Unattached 4:33.67 12 Preston, Billy SCSU 4:34.44 12 Crandall, Ian SCSU 4:34.44 14 Sullivan, Sean Stony Brook 4:34.68 15 Murphy, Tim Holy Cross 4:39.40 16 Zito, Stephen Sacred Heart 4:42.12 17 Kilpatric, Connor Yale 4:43.49 18 Benitez, Jose Fordham 4:44.87 19 Tickner, Daniel U. New Haven 4:46.63 20 Campi, Ryan Fordham 4:49.57 21 McDermott, Robert Sacred Heart 4:50.40 22 Arnett, David Holy Cross 4:50.62 23 Farrelly, Robert Holy Cross 4:51.07 24 Michienzi, Matthew Holy Cross 4:53.13 25 Bress, Michael St. Peter's Coll 4:55.56 26 Dellamora, Jason U. New Haven 4:57.56 27 Roertgen, Chris Stony Brook 5:00.56 28 Lamoureux, David Stony Brook 5:01.12 29 Carroll, Joe New Jersey CU 5:03.40 30 Palumbo, Robert U. New Haven 5:04.11 31 Kenifick, Matthew U. New Haven 5:10.08 32 Roerthen, Alex Stony Brook 5:14.96 33 Cook, Walter New Jersey CU 5:21.92 34 Walcott, Anthony C.W. Post 5:21.93 35 Hartland, Kyle St. Peter's Coll 5:48.03

Event 14 Women 400 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Bartholomew, Trish Essex County Col 55.99 1 2 Dendy, La Trica Unattached 57.06 1 3 Dlesk, Katie Yale 57.74 2 4 Stubb, Alfreepha Essex County Col 58.09 1 5 Laing, Deandra Essex County Col 58.87 1 6 Rolle, Joquetta Essex County Col 59.64 3 7 Love, Sharifa Yale 1:00.07 3 8 Mercer, Jarryn SCSU 1:00.31 6 9 Pall, Jessica Yale 1:00.57 2 10 Caldwell, Denay New Jersey CU 1:00.66 2 11 Glanville, Koreena SCSU 1:00.80 4 12 Cohen, Melissa Essex County Col 1:00.93 5 13 Dupuy, Danica Fordham 1:01.15 4 14 Stewart, Sharnalee CCNY 1:01.46 3 15 Keller, Melissa SCSU 1:01.68 5 16 Nelson, Kristen Fordham 1:02.31 5 17 Tallon, Lauren Holy Cross 1:02.55 5 18 Harrington, Rachel Yale 1:03.00 8 19 Sutherland, Melissa SCSU 1:03.01 6 20 Steele, Shantee C.W. Post 1:03.51 10 21 Pascall, Liesselle Globe Tech 1:03.93 10 22 Mugavero, Jessica Sacred Heart 1:04.18 6 23 Salerno, Melissa Fordham 1:04.37 4 24 Munsey, Jennifer SCSU 1:04.66 9 25 Cody, Carolyn Holy Cross 1:05.01 9 26 Clarkie, Tiffanie Unattached 1:05.19 8 27 Marturano, Vanessa SCSU 1:05.20 9 28 Gallo, Ondrea Fordham 1:05.50 6 29 Carroll, Christine Holy Cross 1:06.09 9 30 Evans, Sterling Yale 1:07.23 8 31 Washington, Samayya New Jersey CU 1:07.45 7 32 Johnson, Meredith Holy Cross 1:07.73 8 33 Miller, Tishanna C.W. Post 1:08.49 10 34 Augustynowicz, Margaret St. Peter's Coll 1:11.20 7 35 Gardner, Whitney CCNY 1:11.41 11 36 Kovalcik, Andrea St. Peter's Coll 1:16.57 8 37 Wynn, Queomi CCNY 1:18.21 11 38 Walker, Karsha CCNY 1:19.62 11

Event 15 Men 400 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Campbell, Anthony New Jersey CU 48.96 2 2 Campbell, Basil U Conn. 49.16 1 3 Pope, Gary SCSU 49.56 1 4 Henry, Roman SCSU 50.16 1 5 Reid, Robert Queensborough 50.39 3 6 Redhead, Joel Essex County Col 50.50 1 7 Hussey, Ronald New Jersey CU 50.57 4 8 Hunter, Thomas New Jersey CU 50.81 4 9 Holloway, Ernest Unattached 50.86 7 10 Antenor, Louis St. Peter's Coll 50.86 3 11 Pearson, Terry New Jersey CU 50.93 6 12 Browen, Omar Essex County Col 51.22 7 13 Jean Baptiste, David CCNY 51.22 3 14 Lightbourne, Daron Essex County Col 51.64 2 15 Genao, Melvin Stony Brook 51.67 6 16 Gerald, Gavin CCNY 51.87 5 17 Bernard, Orville SCSU 51.90 6 18 Wyche, Richard U. New Haven 51.93 3 19 Waldez, Juan Queensborough 51.96 6 20 Ndu, Kel U Conn. 52.04 2 21 Anderson, Mark St. Peter's Coll 52.07 6 22 Thomas, Avi C.W. Post 52.15 5 23 Pinnock, Merlon Dutchess 52.30 11 24 Medley, Tristen U. New Haven 52.48 13 25 Glackin, Peter Fordham 52.60 7 26 Hurst, Ryan Globe Tech 52.64 9 27 Muhammad, Mubaarak Stony Brook 52.65 8 28 Mason, Brian SCSU 52.68 4 29 Harris, Jamil Essex County Col 52.71 10 30 Huffman, Rahmel Stony Brook 53.00 7 31 Redemon, Victor Globe Tech 53.00 14 32 Heck, Cornelius St. Peter's Coll 53.37 11 33 Raymond, Andrae Stony Brook 53.38 9 34 Roghanchi, Bijan Essex County Col 53.56 9 35 Hanson, Dwayne C.W. Post 53.61 5 36 Raditch, Jonathan St. Peter's Coll 54.00 12 37 Moloney, Michael Sacred Heart 54.01 13 38 Iannuzzi, Nicholas Fordham 54.16 10 39 Walters, Lyndon Globe Tech 54.18 9 40 Salmon, David Bronx CC 54.30 10 41 Bellamy, Donnie New Jersey CU 54.52 5 42 Bertha, Ousmane Queensborough 55.05 10 43 Robbins, David Sacred Heart 55.27 8 44 Wigfall, Salic St. Peter's Coll 55.27 12 45 Fanith, Edwardo Bronx CC 55.49 12 46 Mayfield, Michael CCNY 56.29 8 47 Green, Moses St. Peter's Coll 56.53 12 48 Lopez, Michael Stony Brook 56.63 11 49 Rollins, Keith Fordham 57.09 8 50 Brown, Latif U. New Haven 57.74 14 51 Wall, Jacob U. New Haven 57.82 13 52 Laboy, Remington St. Thomas Aquin 57.88 13 53 Tindall, James Dutchess 58.11 13 54 Adelekan, Oluwaseun CCNY 58.71 14 55 Joseph, Erwin CCNY 59.95 10 -- McClain-Duer, Austin Fordham DNF 7

Event 16 Men 60 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Jackson, Verrol U Conn. 8.32q 3 2 O'Brien, Dan Yale 8.43q 2 3 Carroll, Michael Fordham 8.64q 1 4 DeGraffe, Aaron Fordham 8.70q 3 5 Tucker, Daniel Fordham 8.73q 1 6 Johnson, McNeil SCSU 8.76q 3 7 Akanno, Museveni U Conn. 8.82q 2 8 Smith, Sean U Conn. 9.06q 3 9 Staub, Joe U Conn. 9.25 1 10 Lutz, Justin U. New Haven 9.32 1 11 Clemente, Will Dutchess 9.36 2 12 Brown, Dean CCNY 9.38 2 13 Rawlins, Anderson Sacred Heart 9.52 3 14 Straughter, Ian Sacred Heart 9.59 1 15 Thunberg, Erik U Conn. 9.61 2 16 Hyatt, Thomas Sacred Heart 10.55 1

Event 16 Men 60 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Jackson, Verrol U Conn. 8.25 2 O'Brien, Dan Yale 8.30 3 Carroll, Michael Fordham 8.35 4 Tucker, Daniel Fordham 8.62 5 Akanno, Museveni U Conn. 8.75 6 DeGraffe, Aaron Fordham 8.91 7 Smith, Sean U Conn. 8.92 8 Johnson, McNeil SCSU 9.15

Event 17 Women 60 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Bayne, Elizabeth Unattached 9.19q 3 2 Tremblay, Stefanie SCSU 9.36q 1 3 Mathelier, Sasha SCSU 9.39q 2 4 Caldwell, Denay New Jersey CU 9.44q 2 5 Meder, Dannielle Holy Cross 9.55q 2 6 Portier, Kim C.W. Post 9.65q 1 7 Hudak, Brianne Sacred Heart 10.02q 2 8 Clandrea, Angela U. New Haven 10.06q 2 9 Johnson, Meredith Holy Cross 10.14 2 10 Ferolito, Clarice Holy Cross 10.22 3 11 Drinkwater, Candice Fordham 10.23 3 12 Kostan, Melissa Sacred Heart 10.40 1 13 McGowan, Maggie Fordham 10.45 3 14 Bellamy, Candice New Jersey CU 10.55 1 15 Shaw, Kelly Holy Cross 10.57 2 16 Powers, Dierdre St. Peter's Coll 10.61 1 17 Moore, Caitlin Holy Cross 11.25 1 18 Bearfield, Gillian Holy Cross 11.43 1 19 Regular, Keisha SCSU 11.70 3 20 Newell, Christina Holy Cross 12.79 3 -- Washington, Samayya New Jersey CU FS 2

Event 17 Women 60 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Bayne, Elizabeth Unattached 9.08 2 Caldwell, Denay New Jersey CU 9.15 3 Tremblay, Stefanie SCSU 9.32 4 Mathelier, Sasha SCSU 9.40 5 Portier, Kim C.W. Post 9.44 6 Meder, Dannielle Holy Cross 9.48 7 Clandrea, Angela U. New Haven 10.07 8 Hudak, Brianne Sacred Heart 11.46

Event 18 Women 60 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 George, Allison Essex County Col 7.72q 1 2 Woodard, Joslyn Yale 7.78q 4 3 Watson, Alecia CCNY 7.88q 2 4 Munroe, Dianne Essex County Col 7.90q 4 5 Raymond, Jodyann CCNY 7.93q 4 6 Gatison, Mallory SCSU 7.94q 1 7 Brown, Antonette CCNY 7.99q 2 8 Taylor Kamara, Haja St. Peter's Coll 7.99q 4 9 Craig, Jynika U. New Haven 8.00 1 10 Clarkie, Tiffanie Unattached 8.04 1 11 Bader, Cathy Yale 8.14 3 12 Cosby, Corrine C.W. Post 8.19 4 13 Herbert, Andrea New Jersey CU 8.24 2 14 Jegede-Jide, Jola CCNY 8.27 3 15 Munro, Miranda CCNY 8.28 2 16 Duncan, Samantha SCSU 8.28 2 17 Pascall, Liesselle Globe Tech 8.36 3 18 Meder, Dannielle Holy Cross 8.42 3 19 Hill, Sonia SCSU 8.43 1 20 Guy, Colleena C.W. Post 8.43 3 21 Carrette, Meghan Holy Cross 8.45 1 22 Dendy, La Trica Unattached 8.58 2 23 Mearn, Kaitlyn Holy Cross 8.61 4 24 Miller, Tishanna C.W. Post 8.67 2 25 Pennie, Lesley Globe Tech 8.70 2 26 Anzuoni, Kristin Holy Cross 9.17 3

Event 18 Women 60 Meter Dash ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 George, Allison Essex County Col 7.66 2 Woodard, Joslyn Yale 7.75 3 Munroe, Dianne Essex County Col 7.76 4 Watson, Alecia CCNY 7.77 5 Gatison, Mallory SCSU 7.84 6 Raymond, Jodyann CCNY 7.86 7 Taylor Kamara, Haja St. Peter's Coll 7.88 8 Brown, Antonette CCNY 7.98

Event 19 Men 60 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Hussey, Ronald New Jersey CU 6.93q 3 2 Hunter, Thomas New Jersey CU 6.97q 5 3 Joseph, Tyrone SCSU 7.06q 4 3 Campbell, Anthony New Jersey CU 7.06q 1 5 Miles, Anthony New Jersey CU 7.08q 2 5 Pomo, Anthony U Conn. 7.08q 6 7 Giordano, Scott Sacred Heart 7.09q 1 8 Pearson, Terry New Jersey CU 7.12q 6 9 Rodriquez, Jose SCSU 7.14 1 10 Antenor, Louis St. Peter's Coll 7.15 4 11 Clarke, Neville CCNY 7.16 5 12 Alvarez, Rinaldy CCNY 7.18 3 13 Johnson, Lamar Essex County Col 7.22 4 14 Pratt, Andrew SCSU 7.23 4 15 Kempf, Russ Yale 7.24 2 16 Douglas-Hall, Omari Yale 7.27 3 17 Rollins, Keith Fordham 7.29 5 18 Koram, Ofori SCSU 7.29 3 19 Stevens, Donald SCSU 7.30 2 20 Levine, Dan Yale 7.30 6 21 Wigfall, Salic St. Peter's Coll 7.30 5 22 Hurst, Ryan Globe Tech 7.33 4 23 Ryan, Brandon Fordham 7.42 1 24 Heck, Cornelius St. Peter's Coll 7.43 4 25 Johnson, McNeil SCSU 7.43 2 26 Thomas, Kamal Bronx CC 7.45 6 27 Cafarella, Adam Sacred Heart 7.48 6 28 Hoyte, Hadley CCNY 7.54 1 29 Franks, Keon Globe Tech 7.54 5 30 Riedemonn, Victor Globe Tech 7.55 2 31 Strysko, James St. Thomas Aquin 7.59 6 32 Napolitano, Stephen Sacred Heart 7.62 5 33 Middleton, Chris Queensborough 7.65 3 34 Joseph, John Eric Queensborough 7.73 5 35 Hylton, Oral Globe Tech 7.77 2 36 DeGraffe, Aaron Fordham 7.78 3 37 Laboy, Remington St. Thomas Aquin 7.83 3 38 Noriega, Nicholas Unattached 7.89 4 39 Chatman, Michael St. Peter's Coll 7.91 4 40 Caruso, Joseph Sacred Heart 8.27 6 41 Tirado, Mike St. Thomas Aquin 8.32 1 -- Leatherbury, Colin Yale FS 1

Event 19 Men 60 Meter Dash ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Miles, Anthony New Jersey CU 6.81 2 Hussey, Ronald New Jersey CU 6.86 3 Hunter, Thomas New Jersey CU 6.98 4 Campbell, Anthony New Jersey CU 6.99 5 Giordano, Scott Sacred Heart 7.04 6 Pomo, Anthony U Conn. 7.05 7 Joseph, Tyrone SCSU 7.07 8 Pearson, Terry New Jersey CU 7.15

Event 20 Women Distance Medley ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Yale University 'B' 12:06.20 2 Yale University 'A' 12:07.89 3 Fordham University 'A' 12:41.81 4 Holy Cross College 'A' 12:42.51 5 C.W. Post 'A' 13:09.18 6 Southern Connecticut State U. 'A' 14:56.14

Event 21 Men Distance Medley ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Yale University 'B' 10:04.29 2 Connecticut, University of 'C' 10:04.64 3 Yale University 'A' 10:04.68 4 Connecticut, University of 'B' 10:26.84 5 Connecticut, University of 'A' 10:37.45 6 C.W. Post 'A' 10:43.03 7 Queensborough Track Club 'A' 12:07.20 -- Fordham University 'A' DNF

Event 22 Women 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 McKenzie, Lorain Essex County Col 2:17.53 2 Whyhe, Celia Essex County Col 2:21.91 3 Stachan, Bianca Essex County Col 2:23.23 4 Reilly, Kathleen Fordham 2:24.49 5 Dendy, La Trica Unattached 2:26.38 6 Spilka, Colleen Holy Cross 2:28.22 7 Hyland, Megan Holy Cross 2:29.97 8 Sardella, Kaitlin SCSU 2:33.09 9 Fitzroy, Jessica SCSU 2:34.56 10 Carter, Angela New Jersey CU 2:36.92 11 Dike, Lindsey Fordham 2:38.02 12 Michlik, Linda Fordham 2:39.79 13 Lee, Amanda Sacred Heart 2:40.55 14 Landelius, Margarita Sacred Heart 2:41.80 15 Burke, Kristin Holy Cross 2:42.88 16 Tingo, Michelle Sacred Heart 2:43.71 17 Mazzio, Courtney Holy Cross 2:47.51 18 Riggott, Suzzane C.W. Post 2:48.35 19 LeFrancois, Sarah C.W. Post 2:52.48 20 Astle, Amanda U. New Haven 2:54.87 21 Bernabeo, Katie U. New Haven 2:58.26 22 Iverson, Leda SCSU 3:06.73 23 Gramp, Rebecca U. New Haven 3:24.80 -- Valez, Michelle New Jersey CU DQ Cut in before the br

Event 23 Men High Jump Top 20 Perf. ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Schmidt, Ivan SCSU 2.14m 2 Williams, Al SCSU 1.95m 2 Thomas, Marquis U Conn. 1.95m 4 Fox, Sam Yale J1.95m 5 Roberson, Anthony SCSU J1.95m 6 Huffman, Rahmel Stony Brook 1.90m 7 Brown, Dean CCNY J1.90m 7 Woicik, Steven Fordham J1.90m 9 Hyatt, Thomas Sacred Heart 1.80m

Event 24 Men 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 McKenzie, Justin Essex County Col 1:55.27 2 Zhmurehka, Roman St. Peter's Coll 1:57.37 3 Reid, Nicolas Essex County Col 1:57.68 4 Koestner, Eric SCSU 1:58.20 5 Alverex, Jermey SCSU 2:00.29 6 Fi9delus, Sebastian Holy Cross 2:00.55 7 Murphy, Sean Holy Cross 2:00.95 8 D'Ambrosio, Steven Fordham 2:01.41 9 Evans, Kimon Globe Tech 2:02.56 10 Thaler, Justin Yale 2:02.98 11 Martins, Jonathan Fordham 2:03.51 12 Hannon, John Yale 2:03.92 13 Chan, Gary Stony Brook 2:04.15 14 Marino, Michael Yale 2:04.71 15 Lundy, James Holy Cross 2:05.06 16 Barbara, Joshua Sacred Heart 2:05.44 17 Desposito, Dennis Stony Brook 2:05.53 18 Hodlin, Andrew U. New Haven 2:06.70 19 Ozarowski, Bernard Holy Cross 2:07.13 20 Kopunek, Justin Fordham 2:07.38 21 Matheson, Scott Sacred Heart 2:07.75 22 Serna, Dan Yale 2:08.06 23 Reese, Kevin U. New Haven 2:08.72 24 Myers, Oren Globe Tech 2:08.77 25 Mills, Darron Globe Tech 2:08.85 26 Clifford, Patrick Holy Cross 2:09.84 27 Ferraro, Tom C.W. Post 2:09.97 28 Lee, Dewayne CCNY 2:10.54 29 Ayeni, Ayodele Stony Brook 2:10.61 30 Gangemi, Andrew St. Thomas Aquin 2:10.62 31 Bress, Michael St. Peter's Coll 2:10.64 32 Cook, Devon Globe Tech 2:11.82 33 Cook, Walter New Jersey CU 2:13.53 34 Bell, Jason Globe Tech 2:15.34 35 Salmon, David Bronx CC 2:15.66 36 Mextorf, Chris U. New Haven 2:17.20 37 Ringhauser, Mike C.W. Post 2:18.25 38 Lyashenko, Valentine CCNY 2:18.56 39 Villafana, Lennox Queensborough 2:19.53 40 Noriega, Nicholas Unattached 2:20.12 41 Ortiz, Erick CCNY 2:24.51 42 Camacho, Jose New Jersey CU 2:26.72 43 Zwickler, Jared U. New Haven 2:39.05

Event 25 Women 3000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Stavinoha, Trisha Unattached 10:55.92 2 Drennan, Kerri C.W. Post 11:18.39 3 Alizzi, Elizabeth Holy Cross 11:19.72 4 Von Schmidt, Alissa U. New Haven 11:28.93 5 Wright, Jennalee Sacred Heart 11:44.45 6 Anene, Ify C.W. Post 11:46.48 7 Regan, Ann Sacred Heart 11:55.02 8 Mahoney, Julia Sacred Heart 11:58.92 9 Reagan, Kelly Sacred Heart 12:02.37 10 Phelan, Jessica Sacred Heart 12:06.44 11 Arruda, Sarah Holy Cross 12:10.60 12 Suech, Colleen SCSU 12:49.91

Event 26 Men 3000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Dantzer, Patrick Yale 8:29.67 2 Farrell, Brian Stony Brook 8:30.49 3 Pitts, Andrew Yale 8:39.36 4 Morgan, Tim St. Thomas Aquin 8:48.17 5 Richnavsky, Scott SCSU 8:48.25 6 Marone, Mike C.W. Post 8:49.16 7 Mosher, Jeremy Fordham 8:53.09 8 Ceblua, Mike SCSU 8:58.14 9 Edwards, Jacob SCSU 9:01.67 10 Curley, Kevin SCSU 9:03.31 11 Papain, Thomas Fordham 9:12.84 12 Bruene, Jacob Yale 9:13.30 13 Alcaide, Ceferino Queensborough 9:16.18 14 Jones, David Sacred Heart 9:16.18 15 Kress, Stephen Holy Cross 9:25.39 16 Mish, Bradley Holy Cross 9:26.04 17 Gill, Robert Sacred Heart 9:38.08 18 Talbot, Matthew Holy Cross 9:48.71 19 Carroll, Joe New Jersey CU 9:50.46 20 Reyes, Rocky Queensborough 10:48.46 21 Correra, Juan Queensborough 11:46.61 22 Scata, Jared Sacred Heart 11:48.82

Event 27 Women 4x800 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Yale University 'A' 9:29.88 2 Fordham University 'A' 10:06.04 3 Holy Cross College 'A' 10:26.68 4 Southern Connecticut State U. 'A' 11:01.16

Event 28 Men 4x800 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Connecticut, University of 'A' 7:42.49 2 Yale University 'A' 7:47.77 3 Yale University 'B' 7:59.91 4 Southern Connecticut State U. 'A' 8:06.05 5 Fordham University 'A' 8:06.06 6 Yale University 'C' 8:32.09 7 New Haven, University of 'A' 8:55.41

Event 29 Women 4x400 Meter Relay =================================================================== School Finals H# =================================================================== 1 Yale University 'A' 3:55.45 1 2 Southern Connecticut State U. 'A' 3:58.80 1 3 Holy Cross College 'A' 4:01.51 1 4 Fordham University 'A' 4:02.49 1 5 Yale University 'B' 4:04.49 2 6 Sacred Heart University 'A' 4:15.32 2 7 City College of New York 'C' 4:27.68 3 8 Southern Connecticut State U. 'B' 4:28.82 2 9 Sacred Heart University 'D' 4:30.08 3 10 New Haven, University of 'A' 4:30.14 3 -- Yale University 'C' DNF 2

Event 30 Men 4x400 Meter Relay =================================================================== School Finals H# =================================================================== 1 Connecticut, University of 'B' 3:18.55 1 2 New Jersey City University 'A' 3:18.73 2 3 Southern Connecticut State U. 'A' 3:18.91 1 4 Connecticut, University of 'A' 3:19.09 1 5 Yale University 'A' 3:20.00 1 6 Southern Connecticut State U. 'B' 3:21.66 2 7 Fordham University 'A' 3:22.82 2 8 Saint Peter's College 'A' 3:25.24 3 9 City College of New York 'A' 3:26.62 3 10 Globe Institute of Tech. 'A' 3:28.12 2 11 Queensborough Track Club 'A' 3:32.56 4 12 Connecticut, University of 'C' 3:32.81 4 13 Globe Institute of Tech. 'B' 3:34.17 5 14 Sacred Heart University 'A' 3:35.85 3 15 New Haven, University of 'A' 3:38.73 4 16 Saint Peter's College 'B' 3:44.85 5 17 Sacred Heart University 'B' 3:46.28 5 18 City College of New York 'B' 3:49.25 4 19 Queensborough Track Club 'B' 3:49.49 5