Licensed to Army Westpoint              Hy-Tek's Meet Manager 4/3/2010 05:35 PM
                  Dick Shea Open 2010 - 4/2/2010 to 4/3/2010                   
                                West Point, NY                                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women Open Heptathlon
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Stallard, Tonya              Army                    4252       4222  
  2 Black, Holly                 Plattsburgh             3400       3427  
 
Event 1  Heptathlon: #1 Women Open 100 Meter Hurdles Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Stallard, Tonya              Army                     15.48  -2.5  779  
  2 Johnson, Christina           Army                     16.38  -2.5  668  
  3 Black, Holly                 Plattsburgh              18.08  -2.5  480  
 
Event 1  Heptathlon: #2 Women Open High Jump Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Black, Holly                 Plattsburgh              1.53m   655  
     1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 
        P    P    P    O   XO   XO    X    O  XXX 
  2 Stallard, Tonya              Army                     1.44m   555  
     1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 
        O    P    O   XO    O  XXX 
 -- Johnson, Christina           Army                        NH  
     1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 
        P    P    P    P  XXX 
 
Event 1  Heptathlon: #3 Women Open Shot Put Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stallard, Tonya              Army                    11.21m   609  
      10.36m  10.55m  11.21m            
  2 Johnson, Christina           Army                     9.18m   476  
      8.88m  8.86m  9.18m            
  3 Black, Holly                 Plattsburgh              8.10m   406  
      8.10m  7.87m  7.87m            
 
Event 1  Heptathlon: #4 Women Open 200 Meter Dash Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Stallard, Tonya              Army                     27.51  -1.8  670  
  2 Black, Holly                 Plattsburgh              27.69  -1.8  655  
  3 Johnson, Christina           Army                     28.01  -1.8  630  
 
Event 1  Heptathlon: #5 Women Open Long Jump Heptathlon
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Stallard, Tonya              Army                     4.80m  -0.7  506  
     4.70m(-2.0) FOUL(-1.5) 4.80m(-0.7)            
  2 Black, Holly                 Plattsburgh              4.44m  -1.2  413  
     4.44m(-1.2) 4.27m(-0.9) 4.28m(-0.8)            
 
Event 1  Heptathlon: #6 Women Open Javelin Throw Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stallard, Tonya              Army                    35.48m   581  
      FOUL  30.38m  35.48m            
  2 Black, Holly                 Plattsburgh             17.10m   235  
      FOUL  17.10m  FOUL            
 
Event 1  Heptathlon: #7 Women Open 800 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Black, Holly                 Plattsburgh            2:39.16   583  
  2 Stallard, Tonya              Army                   2:44.54   522  
 
Event 2  Men Open Decathlon
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bliss, Michael               Army                               5915  
  2 Linder, David                Army                    5756       5728  
  3 Depo, Ben                    Plattsburgh             5450       5387  
  4 Servito, Victor              Stevens Inst            4860       5238  
  5 Matthews, Elliott            Plattsburgh             5450       4142  
  6 Woods, Brad                  Plattsburgh             4850       3759  
 
Event 2  Decathlon: #1 Men Open 100 Meter Dash Decathlon
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Linder, David                Army                     11.43  -3.4  767  
  2 Depo, Ben                    Plattsburgh              11.72  -3.4  707  
  3 Bliss, Michael               Army                     11.76  -3.4  699  
  4 Servito, Victor              Stevens Inst             11.85  -3.4  681  
  5 Woods, Brad                  Plattsburgh              11.94  -3.4  663  
  6 Matthews, Elliott            Plattsburgh              12.87  -3.4  490  
 
Event 2  Decathlon: #2 Men Open Long Jump Decathlon
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Linder, David                Army                     6.41m   2.6  677  
     6.26m(3.1) 6.41m(2.6) FOUL(2.5)            
  2 Servito, Victor              Stevens Inst             6.13m   3.6  615  
     6.13m(3.6) 5.85m(2.0) 5.93m(1.5)            
  3 Depo, Ben                    Plattsburgh              6.09m   2.0  606  
     6.09m(2.0) 6.00m(1.6) FOUL(3.0)            
  4 Bliss, Michael               Army                     5.88m   1.4  561  
     5.88m(1.4) 5.82m(2.2) 5.85m(3.2)            
  5 Matthews, Elliott            Plattsburgh              5.44m   1.0  469  
     FOUL(3.9) 5.44m(1.0) 5.12m(0.1)            
  6 Woods, Brad                  Plattsburgh              5.23m   1.8  427  
     5.22m(1.8) FOUL(5.0) 5.23m(1.8)            
 
Event 2  Decathlon: #3 Men Open Shot Put Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Linder, David                Army                    10.88m   539  
      10.59m  10.57m  10.88m            
  2 Bliss, Michael               Army                    10.51m   516  
      9.92m  10.47m  10.51m            
  3 Depo, Ben                    Plattsburgh             10.18m   496  
      10.18m  9.97m  10.15m            
  4 Matthews, Elliott            Plattsburgh              9.00m   426  
      FOUL  8.85m  9.00m            
  5 Woods, Brad                  Plattsburgh              7.92m   362  
      6.81m  7.33m  7.92m            
  6 Servito, Victor              Stevens Inst             7.58m   341  
      7.40m  7.58m  6.59m            
 
Event 2  Decathlon: #4 Men Open High Jump Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bliss, Michael               Army                     1.81m   636  
     1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 
        P    P    P    P    P    P    O    P    P   XO    P   XO  XXX 
  1 Servito, Victor              Stevens Inst             1.81m   636  
     1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 
        P    P    P    P    P    P    P    P    O   XO    O    O  XXX 
  3 Matthews, Elliott            Plattsburgh              1.78m   610  
     1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 
        P    P    P    O    P    O    O   XO    O   XO   XO  XXX 
  3 Linder, David                Army                     1.78m   610  
     1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 
        P    P    P    P    P    P    O    P   XO    O  XXO  XXX 
  5 Depo, Ben                    Plattsburgh              1.63m   488  
     1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 
        P    P    O    P    P    O    P  XXX 
 -- Woods, Brad                  Plattsburgh                 NH  
     1.48 
      XXX 
 
Event 2  Decathlon: #5 Men Open 400 Meter Dash Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Linder, David                Army                     52.96   683  
  2 Depo, Ben                    Plattsburgh              53.00   682  
  3 Bliss, Michael               Army                     53.06   679  
  4 Servito, Victor              Stevens Inst             53.79   648  
  5 Woods, Brad                  Plattsburgh              54.26   629  
  6 Matthews, Elliott            Plattsburgh              54.46   621  
 
Event 2  Decathlon: #6 Men Open 110 Meter Hurdles Decathlon
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Servito, Victor              Stevens Inst             16.20  -1.9  1  710  
  2 Linder, David                Army                     17.18   1.9  2  606  
  3 Depo, Ben                    Plattsburgh              17.53   1.9  2  570  
  4 Bliss, Michael               Army                     17.68  -1.9  1  555  
  5 Woods, Brad                  Plattsburgh              20.87   1.9  2  284  
  6 Matthews, Elliott            Plattsburgh              24.81  -1.9  1   70  
 
Event 2  Decathlon: #7 Men Open Discus Throw Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bliss, Michael               Army                    34.13m   546  
      32.32m  FOUL  34.13m            
  2 Linder, David                Army                    30.99m   484  
      30.71m  FOUL  30.99m            
  3 Depo, Ben                    Plattsburgh             26.84m   403  
      FOUL  FOUL  26.84m            
  4 Matthews, Elliott            Plattsburgh             22.80m   325  
      19.70m  19.61m  22.80m            
  5 Servito, Victor              Stevens Inst            21.99m   310  
      21.99m  21.45m  20.00m            
  6 Woods, Brad                  Plattsburgh             20.14m   275  
      16.99m  20.14m  FOUL            
 
Event 2  Decathlon: #8 Men Open Pole Vault Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bliss, Michael               Army                     3.85m   576  
     2.35 2.45 2.55 2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 
        P    P    P    P    P    P    P    P   XO   XO    O    P    O    O   XO  XXO  XXX 
  2 Servito, Victor              Stevens Inst             3.35m   444  
     2.35 2.45 2.55 2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 
        P    O    P    O    P    O    O    O    O   XO   XO  XXX 
  3 Depo, Ben                    Plattsburgh              3.05m   369  
     2.35 2.45 2.55 2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 
        P    P    P    O    P   XO   XO   XO  XXX 
  3 Woods, Brad                  Plattsburgh              3.05m   369  
     2.35 2.45 2.55 2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 
        P    O    P    P    O    O   XO    O  XXX 
  5 Linder, David                Army                     2.85m   321  
     2.35 2.45 2.55 2.65 2.75 2.85 2.95 3.05 
        P    P    P    P  XXO    O    P  XXX 
  6 Matthews, Elliott            Plattsburgh              2.15m   169  
     
     
 
Event 2  Decathlon: #9 Men Open Javelin Throw Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bliss, Michael               Army                    49.52m   581  
      47.25m  47.85m  49.52m            
  2 Linder, David                Army                    42.75m   482  
      FOUL  42.75m  FOUL            
  3 Depo, Ben                    Plattsburgh             39.39m   433  
      36.03m  35.25m  39.39m            
  4 Woods, Brad                  Plattsburgh             33.09m   343  
      FOUL  FOUL  33.09m            
  5 Matthews, Elliott            Plattsburgh             32.01m   328  
      21.99m  32.01m  FOUL            
  6 Servito, Victor              Stevens Inst            28.31m   275  
      FOUL  27.87m  28.31m            
 
Event 2  Decathlon: #10 Men Open 1500 Meter Run Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matthews, Elliott            Plattsburgh            4:47.54   634  
  2 Depo, Ben                    Plattsburgh            4:47.71   633  
  3 Servito, Victor              Stevens Inst           4:56.90   578  
  4 Bliss, Michael               Army                   4:58.84   566  
  5 Linder, David                Army                   5:00.21   559  
  6 Woods, Brad                  Plattsburgh            5:28.55   407  
 
Event 3  Women Open Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Young, Shannon               Plattsburgh           12.67m     12.83m  
      11.80m  11.78m  12.83m  11.97m  12.16m  11.91m
  2 Anthony, Ashley              Army                  12.22m     11.36m  
      11.17m  11.36m  11.04m  10.85m  11.05m  9.64m
  3 Schue, Savannah              Army                  11.12m     11.15m  
      11.11m  11.15m  11.02m  10.67m  10.93m  10.99m
  4 Gibson, Jeanette             St. Thomas A          11.00m     11.04m  
      10.92m  10.55m  FOUL  10.84m  11.04m  10.63m
  5 Python, Grace                Stevens Inst           9.28m      9.90m  
      8.69m  9.90m  9.73m  9.77m  FOUL  FOUL
  6 Duran, Alina                 Stevens Inst          10.66m      9.68m  
      9.68m  9.05m  8.90m  9.56m  9.56m  9.34m
  7 Olisma, Nancy                Hunter                 8.70m      9.38m  
      8.05m  8.32m  7.51m  7.87m  7.98m  9.38m
  8 Jeffcoat, Makeba             Army                   9.12m      8.33m  
      7.65m  7.39m  8.33m  7.89m  7.79m  8.25m
  9 Rim, Heidi                   Hunter                            6.70m  
      6.42m  6.70m  6.37m           
 
Event 4  Men Open Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lasher, Evan                 connquest             16.40m     16.71m  
      16.71m  16.45m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Bujewski, Kurt               Army                  15.42m     15.82m  
      15.32m  15.17m  15.42m  FOUL  FOUL  15.82m
  3 Nemeth, Joseph               Army                  15.88m     15.68m  
      15.39m  15.68m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Geary, Scott                 Army                  14.02m     14.21m  
      14.21m  14.13m  FOUL  13.95m  FOUL  FOUL
  5 Oquendo, Joel                Stevens Inst          12.63m     12.89m  
      FOUL  FOUL  12.61m  FOUL  12.32m  12.89m
  6 Davis, Richard               Army                  13.88m     12.79m  
      FOUL  12.79m  FOUL  12.41m  FOUL  FOUL
  7 Warmsley, Julius             Army Prep             12.26m     12.43m  
      12.41m  12.09m  12.43m  12.41m  PASS  FOUL
  8 Miskanich, Ryan              Stevens Inst          11.34m     11.31m  
      FOUL  FOUL  11.31m  FOUL  FOUL  PASS
  9 Aiello, Christopher          Stevens Inst          10.39m     10.35m  
      FOUL  10.35m  FOUL            
 10 Milazzo, Trevor              St. Thomas A          11.10m     10.32m  
      10.32m  FOUL  FOUL            
 11 Von Gonten, Michael          Stevens Inst          10.08m      9.97m  
      FOUL  9.97m  FOUL           
 12 Kraemer, Andrew              Stevens Inst          10.66m      9.90m  
      FOUL  9.90m  FOUL           
 13 Baker, Gregory               Army Prep              9.95m      9.72m  
      9.72m  FOUL  FOUL            
 14 Svoboda, Alec                Ithaca                10.75m      9.27m  
      9.27m  FOUL  FOUL           
 15 Taylor, Ryan                 Ithaca                            8.24m  
      8.24m  FOUL  FOUL            
 16 Larson, Justin               Army Prep              8.41m      8.13m  
      8.13m  FOUL  FOUL            
 17 Minogue, John                Hunter                            7.70m  
      7.70m  FOUL  FOUL           
 
Event 5  Women Open Hammer Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thayer, Amy                  Shore Athlet          63.14m     61.07m  
      60.80m  FOUL  58.56m  61.07m  60.79m  FOUL
  2 Daly, Emily                  Unattached            59.34m     59.10m  
      59.10m  55.73m  56.98m  58.64m  58.60m  FOUL
  3 Wright, Taneshina            Army                  47.22m     50.57m  
      49.45m  50.57m  47.85m  FOUL  48.98m  FOUL
  4 Python, Grace                Stevens Inst          47.58m     46.81m  
      44.30m  45.97m  44.91m  45.24m  46.81m  46.00m
  5 Napolitani, Amanda           Army                  40.05m     39.03m  
      37.30m  FOUL  37.36m  37.44m  39.03m  FOUL
  6 Duran, Alina                 Stevens Inst          38.00m     37.08m  
      32.96m  34.32m  37.08m  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Boyea, Jackie                Plattsburgh           32.00m     32.55m  
      29.96m  30.75m  FOUL  31.67m  31.40m  32.55m
  8 Bucko, Andrea                Stevens Inst          29.44m     29.95m  
      29.28m  29.62m  29.70m  29.95m  FOUL  FOUL
  9 Olisma, Nancy                Hunter                19.72m     23.79m  
      FOUL  23.79m  22.30m  21.90m  22.06m  20.50m
 10 Rim, Heidi                   Hunter                           19.70m  
      19.70m  18.83m  18.07m  17.35m  19.08m  18.29m
 
Event 6  Men Open Hammer Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 jussaume, steven             Shore AC              59.00m     60.23m  
      58.53m  57.45m  58.24m  60.23m  58.77m  59.58m
  2 Basher, Jake                 Syracuse Cha          56.00m     56.78m  
      54.23m  56.62m  FOUL  54.85m  56.78m  55.49m
  3 Fedor, Nick                  Unattached            50.00m     54.42m  
      54.42m  52.75m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Schwartz, Adam               Army                  53.22m     53.33m  
      50.85m  53.09m  53.33m  FOUL  53.07m  FOUL
  5 Nulk, Matthew                Army                  50.02m     53.15m  
      53.15m  50.94m  51.71m  51.77m  51.58m  52.24m
  6 Willmott, Robert             Unattached            45.45m     51.04m  
      46.50m  44.18m  46.28m  46.65m  50.79m  51.04m
  7 Lawrence, Brandon            Army                  48.04m     49.53m  
      49.53m  FOUL  FOUL  48.31m  48.57m  FOUL
  8 Franks, Anthony              Plattsburgh           42.64m     44.52m  
      44.52m  41.06m  FOUL  42.41m  FOUL  41.39m
  9 Dillon, Matthew              Army                  40.05m     40.00m  
      FOUL  FOUL  40.00m  39.60m  FOUL  39.08m
 10 Underwood, Tim               Army                  35.44m     37.36m  
      FOUL  37.36m  FOUL  33.56m  FOUL  FOUL
 11 Kraemer, Andrew              Stevens Inst          35.82m     36.74m  
      35.44m  36.05m  36.74m           
 12 Bushey, Joshua               Plattsburgh           38.00m     36.21m  
      FOUL  FOUL  36.21m           
 13 Oquendo, Joel                Stevens Inst          30.00m     34.93m  
      28.63m  33.61m  34.93m            
 14 Meyer, Charles               Plattsburgh           36.00m     34.57m  
      34.57m  33.44m  FOUL            
 15 Brown, Dan                   Utica                 28.12m     33.88m  
      33.88m  33.30m  FOUL            
 16 Aiello, Christopher          Stevens Inst          33.96m     29.90m  
      FOUL  FOUL  29.90m            
 17 Havener, Tom                 Utica                 26.00m     27.01m  
      27.01m  FOUL  FOUL            
 
Event 7  Women Open Javelin Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Magdalena, Kawalska          Stevens Inst          39.66m     37.48m  
      34.94m  35.98m  37.48m  32.35m  33.53m  35.91m
  2 Earley, Lenora               Army                  37.56m     36.03m  
      36.03m  FOUL  FOUL  FOUL  32.44m  35.37m
  3 Odunze, Chisom               Army                  35.32m     35.15m  
      35.15m  31.09m  FOUL  32.09m  32.89m  FOUL
  4 Kratz, Rebecca               Army                  36.52m     34.55m  
      FOUL  34.55m  FOUL  30.26m  34.04m  FOUL
  5 Boyea, Jackie                Plattsburgh           37.14m     33.79m  
      32.74m  33.79m  FOUL  FOUL  32.34m  31.45m
  6 Olisma, Nancy                Hunter                15.49m     17.96m  
      16.64m        15.90m  17.96m  17.22m
  7 Rim, Heidi                   Hunter                           12.18m  
      7.70m        6.97m  12.18m  7.95m
 
Event 8  Men Open Javelin Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Krammes, Barry               Unattached            75.00m     64.47m  
      56.66m  FOUL  61.21m  64.47m  FOUL  FOUL
  2 Patrick, Heath               Army                  59.76m     56.25m  
      53.78m  56.24m  52.76m  52.77m  55.85m  56.25m
  3 Lasher, Evan                 connquest             54.00m     55.81m  
      53.68m  FOUL  55.51m  PASS  PASS  55.81m
  4 Warmsley, Julius             Army Prep             57.46m     53.03m  
      47.69m  47.80m  51.53m  FOUL  46.42m  53.03m
  5 Luna, Sebastian              Stevens Inst          56.72m     50.59m  
      FOUL  50.59m  46.23m  48.96m  47.51m  45.59m
  6 Turnbull, Brian              Ithaca                45.61m     49.38m  
      46.35m  46.30m  49.38m  FOUL  46.05m  FOUL
  7 Taylor, Ryan                 Ithaca                52.00m     48.65m  
      48.65m  47.93m  43.09m  46.63m  FOUL  47.52m
  8 Paulosky, Ed                 Stevens Inst          47.77m     44.84m  
      41.11m  43.46m  FOUL  44.84m  FOUL  42.20m
  9 Carboni, Alex                Plattsburgh           32.40m     37.34m  
      37.34m  36.77m  FOUL  35.99m  FOUL  36.76m
 
Event 9  Women Open Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Napolitani, Amanda           Army                  38.52m     35.33m  
      33.85m  32.62m  33.21m  33.72m  35.33m  34.01m
  2 Gibson, Jeanette             St. Thomas A          37.08m     35.19m  
      32.47m  30.15m  33.25m  33.37m  35.19m  FOUL
  3 Schue, Savannah              Army                  36.32m     32.50m  
      32.50m  30.23m  FOUL  FOUL  30.31m  30.54m
  4 Anthony, Ashley              Army                  35.52m     28.42m  
      FOUL  FOUL  27.42m  FOUL  FOUL  28.42m
  5 Olisma, Nancy                Hunter                23.27m     18.40m  
      18.40m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
  6 Rim, Heidi                   Hunter                           16.47m  
      13.54m  13.78m  13.14m  16.47m  FOUL  FOUL
 
Event 10  Men Open Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bujewski, Kurt               Army                  47.52m     50.09m  
      48.41m  49.38m  48.78m  49.50m  48.71m  50.09m
  2 Lasher, Evan                 connquest             49.00m     50.04m  
      50.04m  FOUL  46.57m  50.02m  47.57m  48.96m
  3 Davis, Richard               Army                  44.52m     45.47m  
      43.76m  FOUL  45.47m  42.95m  44.17m  FOUL
  4 Schwartz, Adam               Army                  46.32m     45.22m  
      41.96m  FOUL  FOUL  43.85m  45.22m  44.48m
  5 Nulk, Matthew                Army                             42.66m  
      42.66m  FOUL  41.56m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Geary, Scott                 Army                  43.50m     40.38m  
      39.82m  FOUL  40.38m  FOUL  FOUL  38.83m
  7 Pendleton, Jake              Army Prep             34.43m     40.19m  
      36.73m  FOUL  38.39m  40.19m  FOUL  FOUL
  8 Baker, Gregory               Army Prep             29.42m     34.50m  
      33.96m  FOUL  FOUL  FOUL  34.50m  33.79m
  9 Carboni, Alex                Plattsburgh           40.00m     33.74m  
      32.73m  31.53m  33.74m  31.80m  33.67m  31.99m
 10 Aiello, Christopher          Stevens Inst          31.11m     31.17m  
      29.27m  31.17m  FOUL           
 11 Taylor, Ryan                 Ithaca                           30.53m  
      29.81m  30.46m  30.53m            
 12 Kraemer, Andrew              Stevens Inst          34.61m     29.73m  
      29.73m  FOUL  FOUL            
 13 Brown, Dan                   Utica                 24.00m     27.75m  
      27.75m  FOUL  FOUL            
 14 Larson, Justin               Army Prep             23.22m     26.50m  
      26.24m  24.58m  26.50m           
 15 Roswell, Alvin               Manhattanvil                     25.81m  
      24.66m  FOUL  25.81m            
 16 Havener, Tom                 Utica                 26.00m     25.46m  
      25.46m  24.21m  23.78m            
 17 Von Gonten, Michael          Stevens Inst          22.96m     21.98m  
      21.98m  FOUL  FOUL            
 -- Oquendo, Joel                Stevens Inst          32.46m       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 11  Women Open Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Huggins, Hallie              Army                   3.65m      3.50m  
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.70 
        O    O  XXO    P  XXX 
  1 Clark, Kasandra              Army                   3.35m      3.50m  
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.70 
        P    O   XO    P  XXX 
 
Event 12  Men Open Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Quinn, Ian                   Army                   4.60m      4.70m  
     3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.50 4.60 4.70 4.75 
        P    P    P    P    P    P    P    P    O    O    O    P   XO  XXX 
  2 Nelson, Evan                 Army                   4.35m      4.40m  
     3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.50 
        P    P    P    P    P    P    P   XO   XO   XO  XXX 
  3 Capone, Drew                 Stevens Inst           3.66m      3.50m  
     3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 
        P    P    O   XO  XXX 
  4 Helveston, Thomas            Plattsburgh            3.05m      3.20m  
     3.05 3.20 3.35 
        O    O  XXX 
 -- Harris, Justin               Army                   4.05m         NH  
     3.05 
      XXX 
 
Event 13  Women Open High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Majchrzak, McKenzie          Army                   1.70m      1.65m  
     1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.60 1.65 1.70 
        P    P    P    P    O    O   XO  XXX 
  2 Magdalena, Kawalska          Stevens Inst           1.45m      1.49m  
     1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 
        O    O    O   XO  XXX 
 
Event 14  Men Open High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hutchins, Michael            Army                   2.09m      1.99m  
     1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 1.99 2.14 
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXX 
  2 Jakubek, Kramer              Ithaca                 1.90m      1.94m  
     1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 1.99 
        P    P    P    O    O    O  XXO  XXX 
  2 Krug, Andrew                 Northern Lig           1.88m      1.94m  
     1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 1.99 
        P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  2 Wagner, Thomas               Army                   2.08m      1.94m  
     1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 1.99 
        P    P    P    P    P    P    O  XXX 
  5 Stahlmann, Chris             Ithaca                 1.98m      1.89m  
     1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 
        P    P    P    P    O   XO  XXX 
  5 Scott, Dustin                Plattsburgh            1.93m      1.89m  
     1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 
        P    P    P    P    O   XO  XXX 
  7 Drollette, Brian             Plattsburgh            1.88m      1.79m  
     1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 
        P    P    O  XXO  XXX 
  8 Ambrosino, Eric              Ithaca                 1.83m      1.74m  
     1.64 1.69 1.74 1.84 
        P    P   XO  XXX 
  8 Wilber, Chris                Ithaca                 1.86m      1.74m  
     1.64 1.69 1.74 1.79 
        P    O   XO  XXX 
 10 Spalding, Les                Ithaca                 1.75m      1.64m  
     1.64 1.69 
        O  XXX 
 -- N'Goan, Abdelaziz            Stevens Inst           1.79m         NH  
     1.64 
      XXX 
 -- Koury, Doug                  Ithaca                 1.95m         NH  
     1.64 1.69 1.74 1.79 1.84 1.89 
        P    P    P    P    P  XXX 
 
Event 15  Women Open Long Jump
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Majchrzak, McKenzie          Army                   5.05m      5.25m   1.9 
     5.25m(1.9) 5.22m(2.8) 5.09m(1.4) PASS      PASS      PASS     
  2 Dupree, LaShaunda            Army                   5.32m      5.11m   2.2 
     4.95m(1.6) 4.91m(2.3) 4.82m(2.5) 5.11m(2.2) 5.11m(2.6) 5.03m(2.9)
  3 Reid, Deaja                  Utica                  4.77m      5.07m   2.4 
     4.80m(1.3) 4.84m(2.6) 4.50m(1.5) 5.00m(2.1) 4.82m(1.5) 5.07m(2.4)
  4 Jenkins, Angela              Army                   5.25m      4.96m   1.8 
     4.72m(1.9) FOUL(2.2) FOUL(1.7) FOUL(1.4) 4.96m(1.8) PASS     
  5 Pawalowski, Caroline         Stevens Inst           4.84m      4.86m   1.4 
     4.86m(1.4) 4.37m(1.9) 4.34m(2.3) FOUL(3.2) 4.41m(2.5) PASS     
  6 Ross, Jarietta               Army                   5.00m      4.81m   2.7 
     FOUL(2.3) 4.81m(2.7) 4.79m(3.4) 4.66m(1.4) FOUL(1.1) PASS     
  7 Harrington, Alexis           Plattsburgh            4.65m      4.72m   2.4 
     4.72m(2.4) 4.52m(2.0) FOUL(2.4) 4.55m(2.1) 4.46m(2.6) 4.70m(2.3)
 -- Hamner, Kristen              Utica                  3.21m       FOUL       
     FOUL(2.6) FOUL(1.5) FOUL(1.3)            
 
Event 16  Men Open Long Jump
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Ambrosino, Eric              Ithaca                 6.31m      6.45m   4.4 
     5.67m(2.6) FOUL(2.9) 6.45m(4.4) 6.12m(2.9) 6.14m(3.5) 6.45m(2.0)
  2 Vaghasia, Naitik             Stevens Inst           6.32m      6.33m   3.2 
     6.19m(2.7) 6.20m(2.4) 6.24m(2.5) 6.33m(3.2) 6.30m(2.2) 6.29m(1.8)
  3 Svoboda, Alec                Ithaca                 6.12m      5.98m   3.3 
     5.98m(3.3) FOUL(1.9) 5.93m(2.4) FOUL(3.2) FOUL(2.4) 5.83m(1.8)
  4 Von Gonten, Michael          Stevens Inst           5.58m      5.80m   1.3 
     5.67m(2.7) FOUL(1.9) FOUL(3.0) 5.51m(2.5) 5.79m(1.9) 5.80m(1.3)
  4 Larson, Justin               Army Prep              5.95m      5.80m   3.1 
     5.78m(2.8) 5.23m(1.9) 5.80m(3.1) 5.43m(2.1) 5.59m(2.0) 5.67m(2.7)
  6 Spalding, Les                Ithaca                 6.00m      5.77m   1.4 
     5.25m(2.3) 5.48m(3.8) 5.77m(1.4) FOUL(2.8) FOUL(2.3) 3.30m(2.5)
  7 Sosa, Legenry                Hunter                            3.38m   3.2 
     3.28m(6.1) FOUL(2.0) FOUL(3.2) 3.36m(1.8) FOUL(2.2) 3.38m(3.2)
 -- Hamm, Peter                  Plattsburgh            6.93m       FOUL       
     FOUL(4.8) FOUL(2.4) FOUL(2.1)            
 
Event 18  Men Open 10000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Antes, Brad                  Stevens Inst        32:20.00   34:12.78  
  2 Hayes, Tyler                 Utica                          36:26.71  
  3 Verderame, Andrew            Stevens Inst        34:00.54   36:48.72  
  4 Chick, Steven                Stevens Inst        34:10.44   38:45.56  
 -- Heithoff, Travis             Stevens Inst        35:00.54        DNF  
 
Event 19  Women Open 3000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cotey, Colleen               Plattsburgh         11:40.00   11:44.50  
  2 Rath, Chrissy                Army                12:02.41   11:54.21  
  3 Betterbed, Claire            Army                12:20.00   12:23.28  
  4 Brabston, Jamie              Stevens Inst        12:45.22   13:07.01  
  5 Pope, Sarah                  Plattsburgh         13:15.87   13:17.16  
 
Event 20  Men Open 3000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Chitwood, Kirk               Army                 9:13.55    9:15.73  
  2 Altenau, Daniel              Holy Cross           9:43.29    9:35.16  
  3 Griffith, Gregory            Army                 9:13.00    9:36.53  
  4 Padgett, Hunter              Utica                9:59.00   10:01.01  
  5 Taylor, Chris                Plattsburgh         10:21.44   10:08.61  
  6 Prial, Daniel                Army                 9:50.00   10:10.63  
  7 DeWan, David                 Stevens Inst         9:39.33   10:10.67  
  8 Portillo, Kevin              Plattsburgh         11:07.41   11:30.64  
  9 Sampson, Kevin               Stevens Inst        11:25.77   11:32.16  
 10 Patton, James                St. Thomas A        10:00.00   11:41.46  
 
Event 21  Women Open 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Army  'A'                                           48.52      49.72  
     1) Boyd, Lesa                      2) Clark, Kasandra                
     3) Huggins, Hallie                 4) Love, Kaitlyn                  
  2 Army Prep  'A'                                      50.30      52.78  
     1) King, Stefani                   2) Ifafore, Opeyemi               
     3) Bass, Janelle                   4) Greene, Laivan                 
 
Event 22  Men Open 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ithaca  'A'                                         41.56      42.74  
     1) Orenstein, Max                  2) Mastrosimone, Chris            
     3) Koury, Doug                     4) Wetmore, Jeff                  
  2 Army Prep  'A'                                      43.80      43.06  
     1) Jordan, Garrett                 2) Tucker, Earnest                
     3) Raphael, Jerome                 4) Akins, Derrick                 
  3 Plattsburgh St.  'A'                                43.50      43.89  
     1) Drollette, Brian                2) Mercer, Kevin                  
     3) Garren, Josh                    4) Hamm, Peter                    
  4 St. Thomas Aquinas  'A'                             42.50      46.00  
     1) Ricca, Rich                     2) Abelard, Mike                  
     3) Cirolia, John                   4) Muniz, Chris                   
  5 Ithaca  'B'                                         44.89      46.36  
     1) Lin, Jon                        2) Turnbull, Brian                
     3) McFarland, Pat                  4) Martin, Graham                 
  6 Ithaca  'C'                                         45.67      47.09  
     1) Moloney, Dan                    2) Confer, Matt                   
     3) Tapler, Ian                     4) Svoboda, Alec                  
  7 Hunter  'A'                                         47.50      49.05  
     1) Baxter, Ryan                    2) Daley, Lorenzo                 
     3) Minogue, John                   4) Alegre, Gem                    
 
Event 23  Women Open 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Braun, Stefanie              Plattsburgh          4:55.00    4:48.16  
  2 Busby, Jillian               Army                 4:55.00    4:58.55  
  3 Schaffhouser, Jenny          Plattsburgh          4:54.00    5:03.95  
  4 Letarte, Jessica             Army                 5:04.51    5:07.58  
  5 Callagy, Sarah               St. Thomas A         5:18.09    5:09.54  
  6 Hughes, Meghan               Unattached           5:15.00    5:11.70  
  7 Schoeneman, Stephanie        Army                 5:15.00    5:13.43  
  8 Berenis, Alexandra           New Paltz St         5:15.00    5:18.13  
  9 Brown, Lori                  New Paltz St         5:15.00    5:18.39  
 10 Harmon, Danielle             New Paltz St         5:12.00    5:19.04  
 11 Degiule, Natasha             Plattsburgh          5:24.00    5:20.51  
 12 Ulmer, Lauren                Army                 5:24.65    5:24.85  
 13 Bartonicek, Christina        New Paltz St         5:25.00    5:26.12  
 14 McCarthy, Nikki              New Paltz St         5:15.00    5:32.21  
 15 Davidson, Kelly              Manhattanvil         5:35.76    5:32.59  
 16 Abrams, Jessica              New Paltz St         5:20.00    5:35.28  
 17 Henderson, Jacklyn           Hunter               5:35.00    5:35.29  
 18 Manning, Megan               New Paltz St         5:30.00    5:37.24  
 19 Feeley, Caitlyn              New Paltz St         5:40.00    5:39.54  
 20 Ehrlich, Megan               New Paltz St         5:40.00    5:43.78  
 21 Goldfarb, Joanna             New Paltz St         5:25.00    5:45.39  
 22 Bromfield, Natoya            Hunter               5:59.00    5:45.97  
 23 Neubauer, Patricia           Manhattanvil         5:35.40    5:49.92  
 24 Brevogel, Lisa               St. Thomas A         5:45.00    5:52.43  
 25 Wenger, Sara                 New Paltz St         5:45.00    5:58.85  
 26 Khan, Saira                  New Paltz St         6:05.00    6:10.45  
 27 Taboada, Stephanie           Stevens Inst         6:00.77    6:21.13  
 28 Rorick, Amber                Stevens Inst         6:01.08    6:47.36  
 
Event 24  Men Open 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Torre-Santiago, Alexis       Army                 3:48.53    3:56.27  
  2 Gentsch, Joe                 New Paltz St         3:59.20    3:58.53  
  3 Reiter, Zach                 Army                 4:03.83    3:58.57  
  4 Heymann, Mike                Plattsburgh          3:59.50    3:58.92  
  5 Brissing, Einar              St. Thomas A         3:55.58    4:03.11  
  6 Grim, Robert                 Plattsburgh          4:10.00    4:07.47  
  7 Harrington, Justin           Plattsburgh          4:12.00    4:09.63  
  8 McCormick, Brian             Ithaca               4:07.00    4:09.72  
  9 Savage, Billy                Ithaca               4:07.01    4:15.98  
 10 Millar, Ryan                 Plattsburgh          4:12.00    4:17.23  
 11 Biondi, James                Plattsburgh          4:15.00    4:18.20  
 12 Martin, Chris                Plattsburgh          4:16.00    4:19.19  
 13 Murray, Tyler                Ithaca               4:17.79    4:20.36  
 14 Raab, Jeff                   New Paltz St         4:20.00    4:22.44  
 15 Mangan, Joe                  Army Prep                       4:23.09  
 16 Brylinski, Zane              Stevens Inst         4:15.24    4:23.34  
 17 Gannon, Shawn                New Paltz St         4:20.00    4:26.69  
 18 Sedotto, Steve               Utica                4:30.00    4:28.61  
 19 Larsen, Dexter               New Paltz St         4:20.00    4:30.76  
 20 Dipasquale, Brandon          Utica                4:30.00    4:31.12  
 21 Bauer, Ryan                  New Paltz St         4:30.00    4:31.57  
 22 Grazier, Robert              New Paltz St         4:30.00    4:32.32  
 23 Szarkowicz, Mike             Manhattanvil         4:36.58    4:33.09  
 24 Cohen, Ethan                 New Paltz St         4:40.00    4:35.18  
 25 Caruso, Daniel               New Paltz St         4:30.00    4:35.85  
 26 Templeton, Doug              New Paltz St         4:30.00    4:36.72  
 27 McArdle, James               Hunter               4:30.00    4:37.38  
 28 Alvarado, Cory               Mercy                4:30.00    4:47.02  
 29 Miller, Laramie              Army Prep            4:48.30    4:48.78  
 30 Webster, Robert              New Paltz St         4:30.00    4:48.91  
 31 Montero, Michael             New Paltz St         4:45.00    4:49.94  
 32 Taylor, Zach                 Army Prep            5:05.05    4:51.15  
 33 Muniz, Matt                  St. Thomas A         4:40.00    4:53.62  
 34 Marrero, Joshua              Manhattanvil         4:45.11    5:01.41  
 35 Garcia, Francis              Stevens Inst         5:03.13    5:14.60  
 
Event 25  Women Open 100 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Taft, Annie                  Army                   15.39      15.59  -2.9 
  2 Di Luca, Tara                Cts Performa           14.44      15.81  -2.9 
  3 TeRiele, Joanne              Plattsburgh            17.00      17.51  -2.9 
  4 Wehof, Jenny                 Stevens Inst           16.27      18.39  -2.9 
  5 Scardera, Kelsey             St. Thomas A           14.60      19.25  -2.9 
 
Event 26  Men Open 110 Meter Hurdles
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Martin, Kyler                Army                   14.54      15.30  -2.5  2 
  2 Hepworth, Clint              Army Prep              15.30      15.51  -2.5  2 
  3 Abuouf, Mohamed              Stevens Inst           15.25      15.74  -2.5  2 
  4 Ryan, Thomas                 Army                   15.84      16.08  -2.5  2 
  5 Confer, Matt                 Ithaca                 15.19      16.31  -2.5  2 
  6 Riquelme, Eliezes            Mercy                  15.00      16.43  -2.5  2 
  7 Moloney, Dan                 Ithaca                 16.11      17.01  -2.5  2 
  8 Scott, Devin                 Plattsburgh            17.20      17.40  -1.0  1 
  9 Tapler, Ian                  Ithaca                 16.27      17.80  -1.0  1 
 10 Rekhviashvili, Nikoloz       Hunter                 17.70      18.41  -1.0  1 
 11 Svoboda, Alec                Ithaca                 16.89      19.05  -1.0  1 
 12 Heyman, Jacob                Ithaca                 18.99      20.99  -1.0  1 
 -- Wallace, Benjamin            Army                   15.24         FS  -2.5  2 
 
Event 27  Women Open 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Penc, Lauren                 Utica                1:01.20      59.63   2 
  2 Dowdy, Shalala               Army                 1:02.00    1:01.97   2 
  3 Olisma, Nancy                Hunter               1:01.50    1:02.55   2 
  4 Gardner, Kelsey              Holy Cross           1:03.45    1:04.10   2 
  5 King, Stefani                Army Prep              58.70    1:04.14   2 
  6 Hernandez, Emilia            Utica                1:10.95    1:08.05   1 
  7 DeLuca, Kaitlyn              Plattsburgh          1:06.60    1:08.90   1 
  8 Allong, Gabby                Army Prep            1:10.40    1:12.08   1 
 
Event 28  Men Open 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Koury, Doug                  Ithaca                 49.33      50.59   3 
  2 Cayton, Jordan               Army                   50.25      51.20   3 
  3 Raphael, Jerome              Army Prep              51.80      51.35   3 
  4 Johnson, Joe                 Utica                  52.32      52.37   3 
  5 Nugent, Shane                Unattached             48.95      52.87   3 
  6 Boateng, Morrison            Manhattanvil           51.90      52.96   2 
  7 Galbraith, Matt              Utica                  54.48      53.36   2 
  8 Moin, Alex                   Ithaca                 53.68      53.38   2 
  9 Austin, Praise               Utica                  54.60      53.39   1 
 10 Gallo, Michael               Stevens Inst           54.67      53.44   1 
 11 Echevarria, David            Stevens Inst           52.53      54.05   3 
 12 Seminaro, Derek              Utica                  54.04      54.22   2 
 13 Kastler, Matt                Ithaca                 53.97      54.44   2 
 14 Pickering, Alex              Ithaca                 54.41      55.58   2 
 15 Daley, Lorenzo               Hunter                 55.60      56.01   1 
 16 Speath, Chad                 Manhattanvil           58.29      56.56   1 
 17 N'Goan, Abdelaziz            Stevens Inst           53.55      57.18   2 
 18 O'Malley, Pete               St. Thomas A           54.07      58.99   2 
 19 Sosa, Legenry                Hunter                 58.67    1:00.62   1 
 
Event 29  Women Open 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Reid, Deaja                  Utica                  13.50      13.35  -3.7  2 
  2 King, Stefani                Army Prep              12.70      13.40  -3.7  2 
  3 Clegg, Deanna                Army                   13.40      14.18  -3.7  2 
  4 Bass, Janelle                Army Prep              14.73      14.74  -2.0  1 
  5 Rice, Myea                   Army                   13.95      14.91  -3.7  2 
  6 Grant, Tasha                 Utica                  13.90      14.96  -3.7  2 
  7 Greene, Laivan               Army Prep              15.48      15.15  -2.0  1 
  8 Salazar, Aime                Hunter                 15.30      16.74  -2.0  1 
 -- Ifafore, Opeyemi             Army Prep              13.53        DNF  -3.7  2 
 
Event 30  Men Open 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Campbell, Clement            Unattached             10.30      11.01  -4.1  5 
  2 Orenstein, Max               Ithaca                 10.89      11.40  -4.1  5 
  3 Cobbs, Brian                 Army                   11.20      11.42  -1.9  4 
  4 Abelard, Mike                St. Thomas A           10.98      11.43  -4.1  5 
  5 Flowers, Patrick             Army Prep              11.30      11.44  -1.7  3 
  6 Tucker, Earnest              Army Prep              11.20      11.58  -1.9  4 
  7 Rudolphe, Brandon            Utica                  11.32      11.60  -1.7  3 
  8 Ricca, Rich                  St. Thomas A           11.20      11.62  -1.9  4 
  9 Clark, Christopher           Army                   10.91      11.67  -4.1  5 
 10 Akins, Derrick               Army Prep              11.20      11.69  -1.9  4 
 11 Walker, Melvin               Army                   11.35      11.82  -1.7  3 
 12 Drollette, Brian             Plattsburgh            11.20      11.82  -1.9  4 
 13 Michels, Christopher         Army                   11.10      11.83  -4.1  5 
 14 Batcho, Zachary              Army                   11.14      11.87  -4.1  5 
 15 Mastrosimone, Chris          Ithaca                 11.11      11.91  -4.1  5 
 16 Mercer, Kevin                Plattsburgh            11.60      11.91  -1.7  3 
 17 Wetmore, Jeff                Ithaca                 10.90      11.92  -4.1  5 
 18 Jordan, Garrett              Army Prep              11.30      11.97  -1.9  4 
 19 Lin, Jon                     Ithaca                 11.44      12.00  -1.7  3 
 20 Turnbull, Brian              Ithaca                 11.55      12.03  -1.7  3 
 21 McLeod, Greg                 Stevens Inst           11.38      12.11  -1.7  3 
 22 Cirolia, John                St. Thomas A           11.40      12.21  -1.7  3 
 23 Larson, Justin               Army Prep                         12.48  -1.6  2 
 24 McFarland, Pat               Ithaca                 12.25      12.52  -1.6  2 
 25 Niemetz, Chris               Utica                             12.68  -3.2  1 
 26 Sora, Jon                    St. Thomas A           11.85      12.81  -1.6  2 
 27 Pommills Jr., Earl           Mercy                  13.00      12.93  -1.6  2 
 28 Baxter, Ryan                 Hunter                            13.35  -3.2  1 
 29 Olivella, Omar               Hunter                            15.30  -3.2  1 
 -- Buskey, Brett                Unattached             11.30         FS  -1.9  4 
 -- Williams, Nate               Plattsburgh            11.20         FS  -1.9  4 
 
Event 31  Women Open 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cook, Salme                  Stevens Inst         2:17.25    2:21.20  
  2 Braun, Stefanie              Plattsburgh          2:27.50    2:26.75  
  3 Schermerhorn, Amanda         Plattsburgh          2:26.00    2:27.47  
  4 Prahl, Chelsea               Army                 2:24.00    2:28.29  
  5 Derenze, Caiti               Holy Cross           2:26.88    2:30.04  
  6 Karl, Julia                  St. Thomas A         2:34.70    2:33.86  
  7 Berenis, Alexandra           New Paltz St         2:35.00    2:38.52  
  8 Brown, Lori                  New Paltz St         2:35.00    2:38.76  
  9 Klinger, Chelsea             St. Thomas A         2:32.15    2:39.47  
 10 Devlin, Stephanie            Hofstra              2:20.00    2:41.20  
 11 Pope, Sarah                  Plattsburgh          2:43.84    2:41.96  
 12 Daly, Megan                  Plattsburgh          2:40.42    2:42.31  
 13 Sheehan, Meaghan             Plattsburgh          2:40.77    2:43.77  
 14 Harmon, Danielle             New Paltz St         2:35.00    2:43.94  
 15 Feeley, Caitlyn              New Paltz St         2:40.00    2:47.51  
 16 Manning, Megan               New Paltz St         2:40.00    2:48.54  
 17 Abrams, Jessica              New Paltz St         2:35.00    2:50.03  
 18 Bartonicek, Christina        New Paltz St         2:38.00    2:50.25  
 19 Ehrlich, Megan               New Paltz St         2:40.00    2:53.15  
 20 Allong, Gabby                Army Prep            2:48.35    2:54.22  
 21 Goldfarb, Joanna             New Paltz St         2:40.00    2:55.03  
 22 McCarthy, Nikki              New Paltz St         2:37.00    2:55.51  
 23 Maldonado, Olivia            Manhattanvil         2:56.00    2:56.57  
 24 Neubauer, Patricia           Manhattanvil         2:36.00    2:58.35  
 25 Mushcio, Nicole              Manhattanvil         3:18.00    3:19.58  
 
Event 32  Men Open 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yernye, Seth                 Plattsburgh          1:56.80    1:57.65  
  2 Caffery, William             Army                 1:57.00    1:58.52  
  3 Nix, Daniel                  Army                 1:56.00    1:58.73  
  4 Jones, Christopher           Army                 1:59.00    1:58.89  
  5 Mitchell, Josh               Plattsburgh          1:59.00    1:58.89  
  6 Ballinger, Andrew            Stevens Inst         1:57.24    1:59.63  
  7 Modafferi, Vincent           St. Thomas A         1:56.50    2:00.03  
  8 Helis, Corbin                Army                 1:53.30    2:00.25  
  9 Livingston, Bryce            Army                 1:54.00    2:01.50  
 10 Schaller, Christopher        Holy Cross           2:00.17    2:04.17  
 11 Adickes, Rich                Plattsburgh          2:01.50    2:04.92  
 12 Riley, Brian                 Ithaca               2:06.84    2:05.17  
 13 Gentsch, Joe                 New Paltz St         1:56.42    2:06.26  
 14 Wilkens, Matt                Hofstra              2:02.00    2:07.42  
 15 Brylinski, Zane              Stevens Inst         2:03.24    2:08.06  
 16 Richards, Sean               Stevens Inst         2:06.24    2:08.74  
 17 Wright, Robbie               Hofstra              2:02.00    2:08.80  
 18 Seminaro, Derek              Utica                2:06.15    2:09.83  
 19 Douglas, Ryan                Plattsburgh          2:00.50    2:10.66  
 20 Caruso, Daniel               New Paltz St         2:05.00    2:11.36  
 21 Miranda, Jose                Hunter               2:05.00    2:12.68  
 22 Dipasquale, Brandon          Utica                2:08.00    2:12.95  
 23 Gannon, Shawn                New Paltz St         2:10.00    2:13.36  
 24 Austin, Praise               Utica                2:11.88    2:13.87  
 25 Grazier, Robert              New Paltz St         2:10.00    2:14.01  
 26 Burgess, Kewsi               Plattsburgh          2:12.00    2:14.92  
 27 Sedotto, Steve               Utica                2:15.24    2:15.70  
 28 Raab, Jeff                   New Paltz St         2:10.00    2:15.82  
 29 Bauer, Ryan                  New Paltz St         2:10.00    2:16.16  
 30 Larsen, Dexter               New Paltz St         2:10.00    2:18.96  
 31 Templeton, Doug              New Paltz St         2:13.00    2:19.19  
 32 Szarkowicz, Mike             Manhattanvil                    2:19.68  
 33 Webster, Robert              New Paltz St         2:12.00    2:21.57  
 34 Marrero, Joshua              Manhattanvil         2:21.36    2:27.54  
 35 Montero, Michael             New Paltz St         2:15.00    2:27.57  
 -- Wagner, Christopher          Army                                DNF  
 
Event 33  Women Open 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Taft, Annie                  Army                 1:03.92    1:04.83  
  2 Hauck, Carissa               Army                 1:04.44    1:05.32  
  3 TeRiele, Joanne              Plattsburgh          1:08.49    1:09.68  
  4 Barito, Laura                Stevens Inst         1:06.18    1:10.98  
  5 Alexandre, Mehida            Hunter               1:19.61    1:11.36  
  6 Wehof, Jenny                 Stevens Inst         1:18.88    1:20.40  
  7 Shanchez, Danusha            Stevens Inst         1:20.88    1:27.59  
 
Event 34  Men Open 400 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Kensy, Taylor                Army                   53.22      54.37   3 
  2 Morgera, Kevin               Stevens Inst           54.95      54.81   3 
  3 Thompson, Asuerus            Executive TC           53.32      55.50   3 
  4 Weir, Robert                 Army                   56.14      56.07   3 
  5 Hepworth, Clint              Army Prep              56.20      56.67   3 
  6 Garren, Josh                 Plattsburgh            57.50      57.59   2 
  7 Wallace, Benjamin            Army                   55.85      57.66   3 
  8 Cheng, Alex                  Army                   56.54      57.71   3 
  9 Bieber, Jordan               Plattsburgh            57.40      57.75   3 
 10 Pageau, Jason                Plattsburgh            57.50      57.94   2 
 11 Moloney, Dan                 Ithaca                 58.49      58.11   2 
 12 Maloney, Russell             Plattsburgh            59.50      59.45   2 
 13 Tapler, Ian                  Ithaca                 59.89    1:00.02   2 
 14 Confer, Matt                 Ithaca                 58.67    1:01.21   2 
 15 Hurley, Kevin                Ithaca                 59.75    1:01.41   2 
 16 Martinelli, Eric             Stevens Inst         1:01.66    1:02.62   1 
 17 Rekhviashvili, Nikoloz       Hunter               1:00.48    1:03.09   2 
 18 Richman, Justin              Stevens Inst         1:03.76    1:06.97   1 
 19 Heyman, Jacob                Ithaca               1:01.34    1:08.59   1 
 
Event 35  Women Open 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Boyd, Lesa                   Army                   25.30      26.06  -1.5  3 
  2 Penc, Lauren                 Utica                  27.19      26.74  -1.5  3 
  3 McCasland, Amy               Plattsburgh            26.08      27.08  -1.5  3 
  4 King, Stefani                Army Prep              26.00      27.17  -1.5  3 
  5 Reid, Deaja                  Utica                  28.00      27.39  -2.8  2 
  6 Risler, Jennifer             Plattsburgh            28.20      28.10  -2.8  2 
  7 Clegg, Deanna                Army                   27.50      28.75  -1.5  3 
  8 Gardner, Kelsey              Holy Cross             28.56      29.80  -2.8  2 
  9 Greene, Laivan               Army Prep              31.69      30.39  -1.3  1 
 10 Hernandez, Emilia            Utica                  31.95      30.51  -1.3  1 
 11 Bass, Janelle                Army Prep              31.79      30.66  -1.3  1 
 12 Grant, Tasha                 Utica                  30.08      30.71  -2.8  2 
 13 Bromfield, Natoya            Hunter                 32.10      33.98  -1.3  1 
 
Event 36  Men Open 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Campbell, Clement            Unattached             20.80      21.49  -1.7  7 
  2 Orenstein, Max               Ithaca                 21.68      22.09  -1.7  7 
  3 McDaniel, Alfred             Army                   21.72      22.57  -1.7  7 
  4 Abelard, Mike                St. Thomas A           21.60      22.72  -1.7  7 
  5 Michels, Christopher         Army                   21.80      22.95  -1.7  7 
  6 Batcho, Zachary              Army                   22.35      22.96  -1.6  6 
  7 Akins, Derrick               Army Prep              23.10      22.99  -2.1  5 
  8 Wright, Brandon              Army                   22.50      23.04  -1.6  6 
  9 Wetmore, Jeff                Ithaca                 21.97      23.10  -1.7  7 
 10 Hamm, Peter                  Plattsburgh            22.50      23.22  -1.6  6 
 11 Cobbs, Brian                 Army                   23.00      23.40  -2.1  5 
 12 Flowers, Patrick             Army Prep              23.70      23.42  -2.1  5 
 13 Raphael, Jerome              Army Prep              23.40      23.88  -2.1  5 
 14 Nugent, Shane                Unattached                        23.97  -1.7  7 
 15 McLeod, Greg                 Stevens Inst           23.52      24.04  -2.1  5 
 16 Walker, Melvin               Army                   23.00      24.09  -1.6  6 
 17 Lin, Jon                     Ithaca                 23.67      24.39  -2.1  5 
 18 Echevarria, David            Stevens Inst           23.85      24.40  -3.3  4 
 19 Johnson, Joe                 Utica                  23.74      24.40  -3.3  4 
 20 Boateng, Morrison            Manhattanvil                      24.43  -2.3  1 
 21 Galbraith, Matt              Utica                  24.31      24.47  -1.4  3 
 22 Gallo, Michael               Stevens Inst           24.91      25.02  -1.4  3 
 23 Moin, Alex                   Ithaca                 24.25      25.14  -3.3  4 
 24 Daley, Lorenzo               Hunter                 25.97      25.34  -0.9  2 
 25 Niemetz, Chris               Utica                             25.48  -2.3  1 
 26 Kastler, Matt                Ithaca                 24.89      25.60  -1.4  3 
 27 McFarland, Pat               Ithaca                 24.72      25.82  -1.4  3 
 27 Pickering, Alex              Ithaca                 25.11      25.82  -0.9  2 
 29 Pommills Jr., Earl           Mercy                  25.10      26.00  -0.9  2 
 30 Speath, Chad                 Manhattanvil                      26.40  -2.3  1 
 31 Svoboda, Alec                Ithaca                 23.98      26.57  -3.3  4 
 32 Sosa, Legenry                Hunter                 25.06      26.76  -0.9  2 
 33 Baxter, Ryan                 Hunter                            27.13  -2.3  1 
 34 Fung, Mike                   Army Prep              27.40      27.40  -0.9  2 
 35 Olivella, Omar               Hunter                            30.99  -2.3  1 
 
Event 37  Women Open 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McCloskey, Meghan            Hofstra             19:00.00   19:14.34  
  2 Yernye, Krystal              Plattsburgh         19:08.00   19:23.06  
  3 Smith, Christina             Plattsburgh         20:00.00   19:42.11  
  4 Beairsto, Shanna             Stevens Inst        19:45.33   19:53.11  
  5 Princiotta, Ashley           Stevens Inst        19:34.06   19:57.02  
  6 Dhillon, Riti                Hofstra             19:00.00   20:15.55  
  7 Nagy, Annie                  Army                20:26.98   20:29.40  
  8 Mattson, Cara                Hofstra             19:00.00   21:13.42  
  9 Wiking, Katie                Hofstra             19:00.00   21:27.76  
 10 Kaija, Kirstin               Hofstra             19:30.00   21:50.59  
 11 Keilwitz, Johanna            Hunter              22:45.00   22:45.21  
 12 Granata, Amanda              Manhattanvil        22:23.47   22:48.93  
 13 Mahady, Pilar                Manhattanvil        21:47.61   23:25.18  
 14 Munevar, Michelle            Hunter              23:30.00   28:02.23  
 
Event 38  Men Open 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Torre-Santiago, Alexis       Army                14:57.00   15:20.10  
  2 Lehardy, Gene                Army                14:59.30   15:44.15  
  3 O'Reilly, Blaine             Army                16:00.00   15:44.86  
  4 Hunsberger, Louis            Army                           15:50.24  
  5 Giackette, Phil              Hofstra             15:00.00   15:51.44  
  6 Stevens, Brian               Utica               15:30.00   16:08.15  
  7 Shattell, Fred               Hofstra             15:45.00   16:08.78  
  8 Gustafson, Tyler             Ithaca              15:55.71   16:13.91  
  9 Boyd, Matthew                Army                           16:18.61  
 10 Marburger, Justin            Army                           16:19.52  
 11 Daly, Tom                    Hofstra             15:30.00   16:20.82  
 12 McConville, Alex             Ithaca              16:02.76   16:29.72  
 13 Brower, Jacob                Ithaca              16:15.00   16:37.05  
 14 Gallo, R. Julian             Stevens Inst        15:47.77   16:38.88  
 15 Marthy, Stephen              Army                15:20.00   16:40.45  
 16 Jensen, Paul                 Ithaca              16:25.10   16:40.46  
 17 Fitzgerald, Tim              Utica               15:59.00   16:51.99  
 18 Huff, Trey                   Army Prep           16:58.20   17:18.04  
 19 Hamilton, Sean               Unattached          19:00.00   18:29.18  
 20 Castano, Jeffrey             Hunter              19:57.78   19:40.51  
 
Event 39  Women Open 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Plattsburgh St.  'A'                              4:11.00    4:12.67  
     1) Risler, Jennifer                2) DeLuca, Kaitlyn                
     3) Schermerhorn, Amanda            4) McCasland, Amy                 
  2 Stevens Institute  'A'                            4:14.26    4:26.38  
     1) Cook, Salme                     2) Pawalowski, Caroline           
     3) Wehof, Jenny                    4) Barito, Laura                  
  3 Hofstra  'A'                                      4:30.00    4:49.67  
     1) King, Khia                      2) Dhillon, Riti                  
     3) Wiking, Katie                   4) Devlin, Stephanie              
 
Event 40  Men Open 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Stevens Institute  'A'                            3:24.88    3:25.87  
     1) Morgera, Kevin                  2) Ballinger, Andrew              
     3) Buzby, Kyle                     4) Echevarria, David              
  2 Plattsburgh St.  'A'                              3:30.00    3:28.90  
     1) Garren, Josh                    2) Bieber, Jordan                 
     3) Mercer, Kevin                   4) Pageau, Jason                  
  3 Plattsburgh St.  'B'                              3:34.00    3:34.14  
     1) Burgess, Kewsi                  2) Douglas, Ryan                  
     3) Adickes, Rich                   4) Maloney, Russell               
  4 Ithaca  'B'                                       3:36.50    3:35.59  
     1) Reilly, Chris                   2) Riley, Brian                   
     3) Savage, Billy                   4) Hurley, Kevin                  
  5 Plattsburgh St.  'C'                              3:38.00    3:38.36  
     1) Millar, Ryan                    2) Harrington, Justin             
     3) Mitchell, Josh                  4) Yernye, Seth                   
  6 Stevens Institute  'B'                            3:36.66    3:41.84  
     1) N'Goan, Abdelaziz               2) Abuouf, Mohamed                
     3) DeWan, David                    4) Brylinski, Zane                
  7 Hunter  'A'                                       3:41.32    3:42.90  
     1) McArdle, James                  2) Daley, Lorenzo                 
     3) Rekhviashvili, Nikoloz          4) Miranda, Jose                  
  8 Ithaca  'C'                                       3:37.01    3:47.71  
     1) Lin, Jon                        2) Turnbull, Brian                
     3) Moin, Alex                      4) Kastler, Matt                  
 
Event 41  Men Open Triple Jump
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Sanon, Gladimir              Plattsburgh           13.70m     13.57m   2.7 
     13.42m(2.0) 13.36m(2.0) 13.57m(2.7) 13.22m(2.3) 13.53m(3.0) 12.60m(2.2)
  2 Vaghasia, Naitik             Stevens Inst          13.16m     12.91m   2.1 
     12.70m(2.8) 12.65m(2.3) 12.91m(2.1) 12.57m(1.9) PASS      PASS     
  3 Stitt, Jeff                  Plattsburgh           13.30m    J12.91m   1.4 
     FOUL(1.6) 12.91m(1.4) 12.49m(1.2) FOUL(1.4) PASS      PASS     
  4 Scott, Dustin                Plattsburgh           12.05m     12.53m   2.2 
     12.53m(2.2) 11.79m(1.6) PASS      PASS      PASS      PASS     
  5 Riquelme, Eliezes            Mercy                 11.65m     12.22m   2.2 
     FOUL(2.5) 12.00m(1.5) 12.14m(1.9) 11.96m(1.3) 12.22m(2.2) PASS     
  6 Scott, Devin                 Plattsburgh           12.10m     11.96m   3.0 
     11.74m(1.8) 11.96m(3.0) 11.46m(1.9) 11.85m(2.5) 11.29m(1.2) PASS     
 
Event 42  Women Open Triple Jump
==============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Ross, Jarietta               Army                  11.30m     10.94m   2.3 
     FOUL(1.5) 10.94m(2.3) FOUL(2.2) 10.35m(2.0) 10.39m(1.7) PASS     
  2 Dupree, LaShaunda            Army                  10.88m     10.57m   3.3 
     10.17m(2.0) 10.31m(1.3) 10.31m(2.3) 10.57m(3.3) 9.89m(1.5) PASS     
  3 Pawalowski, Caroline         Stevens Inst          10.42m     10.43m   2.3 
     10.43m(2.3) 10.41m(1.9) FOUL(2.9) 10.16m(2.4) FOUL(1.9) FOUL(1.7)
  4 Harrington, Alexis           Plattsburgh           10.14m     10.08m   2.2 
     10.07m(1.9) 9.85m(1.5) 9.90m(3.0) 9.25m(2.5) 10.08m(2.2) 10.02m(2.6)