Saint Peter's College 
                    Saint Peter's vs. Holy Cross - 2/4/2006                    
                          Women: HC - 121; SPC - 71;                           
                           Men: HC - 115; SPC - 114;                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 College of the Holy Cross  'A'                         NT    1:58.99   11  
     1) Ferris, Emily                   2) Alanis, Maddie                 
     3) Quaden, Rachel                  4) Archer, Erica                  
      29.37   34.97   28.92   25.73                                
  2 College of the Holy Cross  'B'                         NT    2:00.77    4  
     1) Jorgensen, Dana                 2) McGovern, Katherine            
     3) Cupelo, Emily                   4) Duggan, Caitlin                
      31.07   33.79   29.69   26.22                                
  3 Saint Peter's College  'A'                             NT    2:09.50    2  
     1) Nicolau, Cristina               2) Swierad, Katie                 
     3) Marrero, Maria                  4) Smyth, Sarah                   
      33.79   35.10   32.69   27.92                                
  4 College of the Holy Cross  'C'                         NT   x2:11.77  
     1) Horohoe, Kathleen               2) Maher, Mary-Elizabeth          
     3) Lincoln, Michaela               4) Connors, Colleen               
      33.15   35.65   32.15   30.82                                
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 College of the Holy Cross  'A'                         NT    1:44.16   11  
     1) Kitson, Kevin                   2) Laws, Brian                    
     3) Jackson, Brian                  4) Hayden, Hugh                   
      26.59   29.81   25.37   22.39                                
  2 Saint Peter's College  'A'                             NT    1:46.77    4  
     1) Knaus, Donald                   2) Ulyanenko, Andrey              
     3) Fitzmaurice, Michael            4) Lantieri, Jonathan             
      28.23   29.75   25.43   23.36                                
  3 College of the Holy Cross  'B'                         NT    1:48.48    2  
     1) Acker, Robert                   2) Lawlor, Steven                 
     3) Mullaney, Kevin                 4) Drummond, David                
      28.61   29.94   26.21   23.72                                
  4 College of the Holy Cross  'D'                         NT   x2:01.03  
     1) Smith, Kevin                    2) Horohoe, Francis               
     3) Marquet, Louis                  4) McNickle, Kyle                 
      31.03   34.93   29.32   25.75                                
  5 College of the Holy Cross  'C'                         NT   x2:04.73  
     1) Sweeney, Shannon                2) Dutton, Stephen                
     3) Lasonde, Brian                  4) MacLaren, Ian                  
      35.29   36.50   28.60   24.34                                
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alanis, Maddie               HC                        NT   11:13.56    9  
      30.76   33.52   33.98   34.33   34.25   34.13   33.82   33.68
      33.63   33.81   34.11   34.12   34.18   34.32   33.98   34.00
      33.82   33.84   33.15   32.13                                
  2 Duffy, Katelyn               HC                        NT   12:42.46    4  
      33.78   36.91   37.93   38.19   38.04   38.15   38.38   38.70
      38.78   38.83   38.75   38.76   39.16   38.94   38.74   38.71
      38.30   38.69   37.48   37.24                                
  3 Schmitt, Whitney             HC                        NT   13:05.77    3  
      34.00   37.77   39.12   39.12   39.73   39.57   39.82   39.74
      39.66   40.01   39.80   39.85   40.03   40.15   40.02   40.07
      39.87   39.47   39.65   38.32                                
  4 Dimitrova, Boryana           SPC                       NT   13:26.33    2  
      34.61   38.40   39.63   40.45   41.08   41.67   41.26   40.88
      41.33   40.78   41.99   40.86   41.05   40.48   40.72   41.21
      40.64   40.67   40.54   38.08                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Christopher           HC                        NT   10:37.98    9  
      27.16   29.47   30.40   30.88   31.77   32.05   31.54   32.05
      31.90   32.27   33.20   32.53   32.92   33.24   33.61   33.01
      32.74   33.61   32.90   30.73                                
  2 Hendrickson, Brian           HC                        NT   11:24.33    4  
      29.45   32.06   32.23   33.10   33.28   33.63   34.01   34.50
      34.66   34.87   35.27   35.55   35.49   35.65   35.38   35.63
      35.49   35.42   34.84   33.82                                
  3 Ringwood, John               HC                        NT   11:28.14    3  
      29.33   32.37   33.25   33.48   33.64   33.73   33.81   34.61
      35.16   35.49   35.38   35.74   35.43   35.60   35.38   35.89
      35.57   35.60   35.13   33.55                                
  4 VanDuersen, Matt             SPC                       NT   11:48.26    2  
      29.42   32.69   33.98   34.32   35.30   35.47   35.05   36.63
      36.52   35.86   35.96   36.37   36.36   36.57   36.05   36.84
      36.44   36.65   36.90   34.88                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dugan, Amanda                HC                        NT    2:04.36    9  
      28.95   31.30   32.20   31.91                                
  2 McCrossen, Kaitlyn           HC                        NT    2:05.00    4  
      29.07   31.63   32.19   32.11                                
  3 Jorgensen, Dana              HC                        NT    2:14.18    3  
      31.00   34.04   34.62   34.52                                
  4 Smyth, Sarah                 SPC                       NT    2:18.96    2  
      30.89   34.17   36.00   37.90                                
  5 Gillen, Jen                  SPC                       NT    2:39.74    1  
      33.14   40.12   43.83   42.65                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radzevicius, Ramunas         SPC                       NT    1:43.51    9  
      23.11   26.30   27.32   26.78                                
  2 Grogan, Matthew              HC                        NT    1:52.30    4  
      25.53   28.52   28.92   29.33                                
  3 Drummond, David              HC                        NT    1:56.28    3  
      25.51   29.75   30.71   30.31                                
  4 Knaus, Donald                SPC                       NT    1:57.45    2  
      26.18   29.52   30.65   31.10                                
  5 Acker, Robert                HC                        NT    1:58.21    1  
      26.73   29.65   31.04   30.79                                
  6 Fitzmaurice, Michael         SPC                       NT    1:58.47  
      27.14   30.39   30.89   30.05                                
  7 Marquet, Louis               HC                        NT   x2:06.08  
      28.26   32.06   32.90   32.86                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duggan, Caitlin              HC                        NT      26.26    9  
  2 Maher, Mary-Elizabeth        HC                        NT      28.13    4  
  3 Lincoln, Michaela            HC                        NT      29.17    3  
  4 Dziedzic, Colleen            SPC                       NT      32.58    2  
  5 Docampo, Lisa                SPC                       NT      41.51    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zurvliovas, Mikas            SPC                       NT      22.09    9  
  2 Longo, Robert                SPC                       NT      22.51    4  
  3 Kitson, Kevin                HC                        NT      23.02    3  
  4 Hayden, Hugh                 HC                        NT      23.14    2  
  5 Lantieri, Jonathan           SPC                       NT      23.38    1  
  6 MacLaren, Ian                HC                        NT      24.64  
  7 Laws, Brian                  HC                        NT     x24.86  
 -- McNickle, Kyle               HC                        NT     X24.88  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Andrea              HC                        NT    2:17.89    9  
      28.74   36.01   41.62   31.52                                
  2 Swierad, Katie               SPC                       NT    2:27.24    4  
      34.68   39.54   39.86   33.16                                
  3 Knapp, Jennifer              HC                        NT    2:28.98    3  
      32.42   38.89   42.47   35.20                                
  4 Horohoe, Kathleen            HC                        NT    2:39.10    2  
      34.15   39.24   46.32   39.39                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crampton, Alex               SPC                       NT    2:03.33    9  
      25.96   30.07   36.69   30.61                                
  2 McCullough, James            HC                        NT    2:13.00    4  
      27.03   32.88   40.92   32.17                                
  3 Jackson, Brian               HC                        NT    2:15.05    3  
      27.21   35.98   42.20   29.66                                
  4 Mullaney, Kevin              HC                        NT    2:15.71    2  
      28.29   35.34   41.79   30.29                                
  5 Ulyanenko, Andrey            SPC                       NT    2:16.27    1  
      29.42   37.52   38.02   31.31                                
  6 King, Terence                SPC                       NT    2:21.83  
      30.07   36.83   41.74   33.19                                
  7 Sweeney, Shannon             HC                        NT   x2:55.84  
      36.72   42.03   58.67   38.42                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Aislinn               HC                        NT     179.18    9  
  2 Docampo, Lisa                SPC                       NT     157.95    4  
  3 Yoho, Allison                HC                        NT     148.05    3  
  4 Lynch, Susanna               HC                        NT     142.80    2  
  5 Loughlin, Katie              HC                        NT    x139.43  
  6 Pinkham, Courtney            HC                        NT    x136.43  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lovley, Andy                 HC                        NT     126.60    9  
  2 VanDuersen, Matt             SPC                       NT     111.60    4  
 
Event 13  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Lynch, Susanna               HC                        NT    X138.53  
 -- Yoho, Allison                HC                        NT    X162.60  
 -- Kelly, Aislinn               HC                        NT    X177.38  
 
Event 14  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VanDuersen, Matt             SPC                       NT     139.20    9  
  2 Lovley, Andy                 HC                        NT     126.23    4  
 
Event 15  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferris, Emily                HC                        NT    1:02.55    9  
      28.99   33.56                                                
  2 Archer, Erica                HC                        NT    1:04.51    4  
      29.71   34.80                                                
  3 Marrero, Maria               SPC                       NT    1:17.92    3  
      34.18   43.74                                                
 -- Dugan, Amanda                HC                        NT         DQ  
      32.21   36.03                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zurvliovas, Mikas            SPC                       NT      54.38    9  
      25.31   29.07                                                
  2 Jackson, Brian               HC                        NT      56.82    4  
      26.25   30.57                                                
  3 Hayden, Hugh                 HC                        NT      58.98    3  
      26.79   32.19                                                
  4 Mullaney, Kevin              HC                        NT    1:01.09    2  
      27.58   33.51                                                
  5 King, Terence                SPC                       NT    1:05.00    1  
      30.52   34.48                                                
  6 Lasonde, Brian               HC                        NT   x1:06.57  
      30.39   36.18                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Andrea              HC                        NT      56.11    9  
      27.28   28.83                                                
  2 McCrossen, Kaitlyn           HC                        NT      58.43    4  
      28.33   30.10                                                
  3 McGovern, Katherine          HC                        NT      58.50    3  
      28.17   30.33                                                
  4 Smyth, Sarah                 SPC                       NT    1:02.65    2  
      29.94   32.71                                                
  5 Nicolau, Cristina            SPC                       NT    1:04.25    1  
      30.62   33.63                                                
  6 Dziedzic, Colleen            SPC                       NT    1:14.98  
      35.00   39.98                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grogan, Matthew              HC                        NT      49.86    9  
      23.84   26.02                                                
  2 Longo, Robert                SPC                       NT      50.53    4  
      23.69   26.84                                                
  3 Drummond, David              HC                        NT      52.53    3  
      25.18   27.35                                                
  4 Lantieri, Jonathan           SPC                       NT      53.90    2  
      25.58   28.32                                                
  5 Talucci, Matthew             HC                        NT      54.30    1  
      25.96   28.34                                                
  6 Dutton, Stephen              HC                        NT     x57.49  
      27.09   30.40                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillen, Jen                  SPC                       NT    1:21.88    9  
      39.14   42.74                                                
 -- Quaden, Rachel               HC                        NT   X1:07.82  
      32.77   35.05                                                
 -- Cupelo, Emily                HC                        NT   X1:12.78  
      33.76   39.02                                                
 -- Connors, Colleen             HC                        NT   X1:17.99  
      38.43   39.56                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crampton, Alex               SPC                       NT      54.55    9  
      26.71   27.84                                                
  2 Kitson, Kevin                HC                        NT      57.34    4  
      27.97   29.37                                                
  3 Knaus, Donald                SPC                       NT      59.64    3  
      29.42   30.22                                                
  4 Fitzmaurice, Michael         SPC                       NT    1:00.98    2  
      29.21   31.77                                                
  5 Acker, Robert                HC                        NT    1:01.15    1  
      30.02   31.13                                                
  6 Hendrickson, Brian           HC                        NT    1:02.36  
      30.46   31.90                                                
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dimitrova, Boryana           SPC                       NT    6:32.73    9  
      34.21   38.49   39.66   39.70   40.07   40.55   40.57   40.45
      40.67   38.36                                                
 -- Dugan, Amanda                HC                        NT   X5:35.25  
      30.27   32.94   33.80   34.29   34.23   34.18   34.13   34.08
      34.34   32.99                                                
 -- Jorgensen, Dana              HC                        NT   X6:02.01  
      32.52   35.46   36.87   36.86   37.39   36.41   36.96   36.57
      36.57   36.40                                                
 -- Lincoln, Michaela            HC                        NT   X6:26.14  
      34.22   37.45   39.07   39.40   39.71   39.82   39.33   40.10
      39.61   37.43                                                
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radzevicius, Ramunas         SPC                       NT    4:51.26    9  
      25.25   28.24   29.52   30.97   30.29   30.26   30.94   30.76
      29.73   25.30                                                
  2 Smith, Christopher           HC                        NT    5:08.96    4  
      26.23   28.90   30.36   31.46   31.88   32.52   32.28   32.39
      32.07   30.87                                                
  3 Ringwood, John               HC                        NT    5:29.86    3  
      28.14   31.08   33.00   33.71   33.40   33.89   34.26   34.07
      33.68   34.63                                                
  4 McCullough, James            HC                        NT    5:40.25    2  
      28.81   32.86   34.47   35.14   35.57   34.53   35.41   35.30
      35.28   32.88                                                
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swierad, Katie               SPC                       NT    1:14.55    9  
      35.18   39.37                                                
  2 Nicolau, Cristina            SPC                       NT    1:22.54    4  
      39.45   43.09                                                
  3 Dimitrova, Boryana           SPC                       NT    1:29.35    3  
      42.12   47.23                                                
 -- Alanis, Maddie               HC                        NT   X1:13.80  
      35.20   38.60                                                
 -- McGovern, Katherine          HC                        NT   X1:13.86  
      35.07   38.79                                                
 -- Knapp, Jennifer              HC                        NT   X1:17.69  
      36.32   41.37                                                
 -- Maher, Mary-Elizabeth        HC                        NT   X1:21.99  
      38.10   43.89                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ulyanenko, Andrey            SPC                       NT    1:06.77    9  
      30.58   36.19                                                
  2 Lawlor, Steven               HC                        NT    1:07.59    4  
      31.36   36.23                                                
  3 Laws, Brian                  HC                        NT    1:08.65    3  
      31.20   37.45                                                
  4 Ferrara, Andrew              HC                        NT    1:13.17    2  
      34.10   39.07                                                
  5 Horohoe, Francis             HC                        NT   x1:17.75  
      35.67   42.08                                                
  6 King, Terence                SPC                       NT    1:17.89    1  
      36.82   41.07                                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Peter's College  'A'                             NT    2:16.08   11  
     1) Gillen, Jen                     2) Marrero, Maria                 
     3) Dziedzic, Colleen               4) Docampo, Lisa                  
      31.15   30.02   34.20   40.71                                
 -- College of the Holy Cross  'A'                         NT   X1:45.62  
     1) Doherty, Andrea                 2) Archer, Erica                  
     3) Ferris, Emily                   4) McCrossen, Kaitlyn             
      26.04   27.18   26.36   26.04                                
 -- College of the Holy Cross  'C'                         NT   X1:53.98  
     1) Yoho, Allison                   2) Schmitt, Whitney               
     3) Lincoln, Michaela               4) Connors, Colleen               
      27.33   27.28   31.17   28.20                                
 -- College of the Holy Cross  'B'                         NT   X2:02.11  
     1) Quaden, Rachel                  2) Duggan, Caitlin                
     3) Duffy, Katelyn                  4) Cupelo, Emily                  
      29.52   30.87   28.90   32.82                                
 
Event 26  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Peter's College  'A'                             NT    7:28.37   11  
     1) Longo, Robert                   2) Crampton, Alex                 
     3) Zurvliovas, Mikas               4) Radzevicius, Ramunas           
      24.80   28.47   30.97   31.16   25.54   28.57   30.07   30.45
      24.43   27.98   29.19   27.93   24.33   28.03   29.22   27.23
  2 College of the Holy Cross  'A'                         NT    7:57.83    4  
     1) Smith, Christopher              2) Hendrickson, Brian             
     3) McCullough, James               4) Talucci, Matthew               
      28.58   31.60   32.35   33.75   25.98   29.47   30.19   31.23
      27.06   29.70   31.62   31.41   25.06   28.86   30.70   30.27
  3 College of the Holy Cross  'B'                         NT    8:12.94    2  
     1) Grogan, Matthew                 2) Ringwood, John                 
     3) MacLaren, Ian                   4) Ferrara, Andrew                
      28.34   31.26   31.48   31.33   27.57   31.56   32.85   32.79
      29.10   34.31   35.86   34.23   24.85   28.85   29.13   29.43
  4 College of the Holy Cross  'C'                         NT   x8:34.57  
     1) Kennedy, Dan                    2) Marquet, Louis                 
     3) Horohoe, Francis                4) McNickle, Kyle                 
      29.33   34.45   37.04   36.50   26.31   31.00   32.56   32.35
      28.21   32.59   33.94   33.59   28.63   32.88   33.32   31.87
  5 College of the Holy Cross  'D'                         NT   x8:51.39  
     1) Smith, Kevin                    2) Sweeney, Shannon               
     3) Dutton, Stephen                 4) Lasonde, Brian                 
      27.98   32.82   35.99   37.71   28.53   33.79   36.01   35.84
      28.64   33.60   34.88   35.28   29.49   32.86   34.33   33.64
 -- Saint Peter's College  'B'                             NT   X8:27.65  
     1) VanDuersen, Matt                2) King, Terence                  
     3) Fitzmaurice, Michael            4) Knaus, Donald                  
      27.61   30.61   31.74   31.17   32.35   37.54   38.54   37.17
      27.37   31.06   31.91   29.88   26.31   30.41   31.97   32.01