Licensed to Brown University                    Hy-Tek's Meet Manager 12/6/2008
                Brown University Alden Invitational - 12/6/2008                
                               Brown University                                
                                    Results                                    
 
Event 16  Men Weight Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Eric Wood                    Brown                   17.13m   56-02.50 
  2 Brian Giese                  Brown                   15.16m   49-09.00 
  3 Zachary Bahr                 Brown                   15.13m   49-07.75 
  4 Tyler Prince                 Brown                   14.09m   46-02.75 
  5 Ateve Haskell                Bryant                  13.25m   43-05.75 
  6 Kenneth McKenna              HC                      13.11m   43-00.25 
  7 Jonathan Medeiros            HC                      13.00m   42-08.00 
  8 Greg Brown                   Bryant                  10.42m   34-02.25 
 
Event 17  Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Andrew Chapin                Brown                   14.14m   46-04.75 
  2 Chris Brida                  Bryant                  12.98m   42-07.00 
  3 Conor Richardson             Bryant                  12.61m   41-04.50 
 
Event 18  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Bryan Powlen                 Brown                   16.04m   52-07.50 
  2 Jonathan Medeiros            HC                      13.55m   44-05.50 
  3 Zachary Bahr                 Brown                   12.78m   41-11.25 
  4 Kenneth McKenna              HC                      12.56m   41-02.50 
  5 Greg Brown                   Bryant                  11.84m   38-10.25 
  6 Ateve Haskell                Bryant                  11.76m   38-07.00 
  7 Bobby Yow                    Brown                   11.11m   36-05.50 
  8 Stephen Justus               Prov.                   10.68m   35-00.50 
  9 Joe Carnevale                Prov.                    7.28m   23-10.75 
 
Event 19  Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Andrew Fitzgerald            Bryant                   6.38m   20-11.25 
  2 Chris Brida                  Bryant                   6.33m   20-09.25 
  3 Justin Hoffner               Bryant                   6.21m   20-04.50 
  4 Phillip Connaughton          Prov.                    6.05m   19-10.25 
  5 Gregory Liguori              HC                       5.67m   18-07.25 
  6 Conor Richardson             Bryant                   5.59m   18-04.25 
  7 AJ Fitzgerald IV             Brown                    5.54m   18-02.25 
  8 Edward Hairston              HC                       5.52m   18-01.50 
  9 Zack Perron                  Bryant                   5.30m   17-04.75 
 
Event 20  Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Mike Woods                   Brown                 13-06.00      4.11m 
  1 Brad Bowery                  Unattached            13-06.00      4.11m 
  3 Jacob Ricciardi              Brown                 13-00.00      3.96m 
  4 David Walden                 Unattached            12-00.00      3.65m 
 -- Henry Bruce                  Unattached                  NH            
 -- Terrance Regan               HC                          NH            
 
Event 22  Men 55 Meter Hurdles
================================================================
Top 7 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Matthew Jasmin               Brown                     7.85q 
  2 Anthony Monteiro             Bryant                    8.13q 
  3 Phillip Connaughton          Prov.                     8.47q 
  4 Zack Perron                  Bryant                    8.51q 
 
Event 23  Men 55 Meter Dash
================================================================
Top 8 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 Martin Hyland                HC                        6.85q 
  2 Zack Perron                  Bryant                    6.92q 
  3 Justin Hoffner               Bryant                    6.94q 
  4 Edward Hairston              HC                        6.98q 
  5 Andrew Malloy                HC                        7.16q 
 
Event 24  Men 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John Mitton                  Bryant                 4:27.34  
  2 William Godfrey              Unattached             4:32.13  
  3 Steve Schoenberger           HC                     4:36.43  
  4 Michael Elnick               Brown                  4:41.73  
  5 Jan-Michael Llanes           HC                     4:50.62  
  6 Brian Miller                 HC                     4:53.05  
  7 Mathew Talbot                HC                     5:03.48  
  8 Mark Drago                   HC                     5:04.95  
  9 Christopher Flores           HC                     5:06.31  
 10 Douglas Moringiello          HC                     5:22.64  
 
Event 25  Men 500 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alex Engel                   Bryant                 1:05.84  
  2 Sean O'Brien                 Brown                  1:06.43  
  3 Mike DiBella                 Bryant                 1:07.06  
  4 Ryan Byrne                   Unattached             1:07.49  
  5 Ryan Busby                   Bryant                 1:12.41  
  6 Bobby Yow                    Brown                  1:16.57  
 
Event 26  Men 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nick Berlutti                Prov.                  2:31.19  
  2 Nick Barao                   Prov.                  2:36.98  
  3 Corey Brunelle               Prov.                  2:39.60  
  4 Justin Getts                 Bryant                 2:40.33  
  5 Edward Jennings              Prov.                  2:43.79  
  6 Phil Divino                  Prov.                  2:44.17  
  7 Patrick Grogan               HC                     2:44.99  
  8 Ben Coughlin                 Bryant                 2:45.77  
  9 Zackary Hoagland             Prov.                  2:52.80  
 
Event 27  Men 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tom O'Connor                 Bryant                   35.58   1 
  2 Joseph Mastrangelo           Brown                    36.42   1 
  3 Brian Stannard               Prov.                    37.42   1 
  4 John McManus                 Brown                    37.57   1 
  5 Alan Pandiani                Prov.                    37.92   2 
  6 Conor Moran                  HC                       38.22   2 
  7 Isaiah Davis                 Prov.                    38.51   2 
  8 Connor LaClair               HC                       39.36   2 
  9 Thomas Manglaviti            Prov.                  1:47.49   3 
 10 Mitchell Baker               Prov.                  1:47.69   3 
 11 Frank Gassert                Prov.                  1:49.56   3 
 
Event 28  Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matt Terry                   Prov.                  8:50.29  
  2 Stephen Hankinson            Prov.                  8:50.78  
  3 Thomas Elnick                Brown                  8:59.08  
  4 Peter Jacques                Bryant                 8:59.40  
  5 James Schurz                 Brown                  9:00.71  
  6 Alex Stern                   Brown                  9:10.25  
  7 Scott Friedlander            Brown                  9:10.53  
  8 Ben Saviet                   Prov.                  9:12.25  
  9 Ethan Hickey                 Brown                  9:13.64  
 10 James Fletcher               HC                     9:13.77  
 11 Tom Casey                    Bryant                 9:16.14  
 12 Eric Marceau                 Brown                  9:21.47  
 13 MArk Kenwood                 Bryant                 9:23.77  
 14 Chris Kelleher               Bryant                 9:34.38  
 15 Dan Genen                    Bryant                 9:37.05  
 
Event 29  Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryant  'A'                                         8:34.28  
     1) Justin Getts                    2) John Mitton                    
     3) Ryan Busby                      4) Drew Clark                     
 
Event 30  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryant  'A'                                         3:04.03  
     1) Alex Engel                      2) Mike DiBella                   
     3) Tom O'Connor                    4) Anthony Monteiro               
  2 Brown  'A'                                          3:07.59  
  3 Providence College  'A'                             3:08.97  
  4 Brown  'B'                                          3:14.15  
  5 Providence College  'B'                             3:17.85