January 27, 2008

Worcester City Championship

Jan. 26, 2008

Recap

Licensed to Clark University           Hy-Tek's Meet Manager 1/26/2008 06:14 PM
             Worcester City Championships - 1/25/2008 to 1/26/2008
                                    Results
 

                     Men - Team Rankings - Through Event 38

College of the Holy Cross 414 Worcester Polytechnic Institute 358 Clark University 228

Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:42.81        2002 Holy Cross
                         S. Rimm, S. Finocchi, M. Emmons, Burbridge
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Worcester Polytechnic Institut  'A'               3:43.06    3:41.84*  24
     1) Mason Ruffining FR              2) Jeffrey Meyer SR
     3) David Keck JR                   4) Lee Chiang FR
  2 College of the Holy Cross  'A'                    3:39.61    3:50.81   18
     1) Aiden McGrath FR                2) Brian Livingston SO
     3) Aaron Brosnan SO                4) Dave Drummond JR
  3 Clark University  'A'                             4:00.81    3:57.31   14
     1) Drew Jackson JR                 2) Mike Smith JR
     3) Dan Howard FR                   4) Taylor Morono SO
  4 College of the Holy Cross  'B'                         NT    3:58.82   12
     1) Brian Hendrickson JR            2) Sean Hager FR
     3) James McCollough JR             4) Matt Reiff FR
  5 College of the Holy Cross  'C'                         NT    4:05.64
     1) Stefan Opolski SO               2) Mike Ragone SO
     3) Nick Larsen FR                  4) Joe McShane SO
  6 Worcester Polytechnic Institut  'B'               3:55.83    4:08.41   10
     1) Steve Rose SO                   2) Chase Johnson SR
     3) Bryan Bergeron JR               4) Alford Green
  7 Clark University  'B'                             4:15.00    4:14.89    8
     1) Brian Walsh JR                  2) Alex Donnenfeld FR
     3) Tim O'Keefe JR                  4) Curtis Reid SO
  8 College of the Holy Cross  'D'                         NT    4:34.96
     1) Shannon Sweeney SR              2) Matt Mullaney FR
     3) Brian Lasonde JR                4) Matt Hynes FR
 

Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 17:03.69        2003 Mike Emmons, Holy Cross
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dan White                 JR WPI Engineers       17:09.35   17:45.54   12
  2 Chris Smith               SR Holy Cross          17:00.44   18:04.78    9
  3 Ryan Boate                SO Holy Cross          17:33.08   18:09.41    7
  4 Tim O'Keefe               JR Clark               19:00.12   19:00.46    6
  5 John Ringwood             JR Holy Cross          18:43.84   19:30.88    5
  6 Brian Walsh               JR Clark               18:34.91   19:48.19    4
  7 Bobby Medaglio            SO WPI Engineers       18:17.94   20:01.97    3
  8 Clarke Reeves             SO Clark               21:00.00   20:20.85    2
 

Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.27   1/26/2007 Jeffrey Meyer, WPI Engineers
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jeffrey Meyer             SR WPI Engineers        2:00.27    2:00.47   12
  2 Aaron Brosnan             SO Holy Cross           2:03.67    2:07.80    9
  3 Drew Jackson              JR Clark                2:07.02    2:08.45    7
  4 Sean Hager                FR Holy Cross           2:06.76    2:08.77    6
  5 James McCollough          JR Holy Cross           2:05.90    2:11.04    5
  6 Chase Johnson             SR WPI Engineers        2:07.15    2:11.75    4
  7 Brian Livingston          SO Holy Cross           2:09.74    2:13.94
  8 Mike Smith                JR Clark                2:17.51    2:14.24    3
  9 Alex Donnenfeld           FR Clark                2:25.28    2:23.93    2
 10 Patrick Napier               WPI Engineers        3:07.62    2:58.26    1
 

Event 8  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:29.85        2002 Holy Cross
                         S. Rimm, S. Finocchi, M. Emmons, I. Hennesey
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 College of the Holy Cross  'A'                    1:29.02    1:30.80   24
     1) Aaron Brosnan SO                2) Ian MacLaren JR
     3) Chris Smith SR                  4) Dave Drummond JR
  2 Worcester Polytechnic Institut  'A'               1:30.78    1:30.84   18
     1) Steve Rose SO                   2) Mason Ruffining FR
     3) Jeffrey Meyer SR                4) Lee Chiang FR
  3 Worcester Polytechnic Institut  'B'               1:33.15    1:33.97   14
     1) Alford Green                    2) Chase Johnson SR
     3) Dan White JR                    4) David Keck JR
  4 College of the Holy Cross  'B'                         NT    1:34.27   12
     1) Rob Acker JR                    2) Joe McShane SO
     3) James McCollough JR             4) Matt Reiff FR
  5 Clark University  'A'                             1:37.10    1:35.99   10
     1) Drew Jackson JR                 2) Brian Walsh JR
     3) Curtis Reid SO                  4) Taylor Morono SO
  6 College of the Holy Cross  'C'                         NT    1:37.39
     1) Dan Kennedy JR                  2) Sean Hager FR
     3) Ryan Boate SO                   4) Brian Livingston SO
  7 Clark University  'B'                             1:42.00    1:40.64    8
     1) Boyd Zapatka SO                 2) Dan Howard FR
     3) Clarke Reeves SO                4) Mike Smith JR
  8 College of the Holy Cross  'E'                         NT    1:40.78
     1) Mike Ragone SO                  2) Matt Mullaney FR
     3) Nick Larsen FR                  4) Aiden McGrath FR
  9 College of the Holy Cross  'D'                         NT    1:46.66
     1) Shannon Sweeney SR              2) Matt Hynes FR
     3) Sean O'Reilly JR                4) Brian Lasonde JR
 10 Clark University  'C'                             1:45.00    1:47.13
     1) Shyamal Asher SR                2) Tim O'Keefe JR
     3) Alex Donnenfeld FR              4) Colin Oldenburg FR
 

Event 10  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Josh Rodriguez            SO Holy Cross                NT     170.17   12
  2 Greg Wetmore              FR Clark                     NT     125.02    9
 -- Colin Oldenburg           FR Clark                     NT    X128.55
 

Event 12  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:41.66   1/27/2007 Worcester Polytechnic Institut, WPI Enginee
                         J Rousseau, J Meyer, D Keck, S Rose
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Worcester Polytechnic Institut  'A'               1:44.35    1:41.60*  24
     1) Mason Ruffining FR              2) Jeffrey Meyer SR
     3) David Keck JR                   4) Lee Chiang FR
  2 College of the Holy Cross  'A'                    1:37.05    1:44.20   18
     1) Brian Hendrickson JR            2) Brian Livingston SO
     3) Aaron Brosnan SO                4) Dave Drummond JR
  3 College of the Holy Cross  'C'                         NT    1:48.78   14
     1) Rob Acker JR                    2) Mike Ragone SO
     3) Nick Larsen FR                  4) Ian MacLaren JR
  4 Clark University  'A'                             1:46.35    1:49.66   12
     1) Drew Jackson JR                 2) Mike Smith JR
     3) Dan Howard FR                   4) Taylor Morono SO
  5 Worcester Polytechnic Institut  'B'               1:52.83    1:50.05   10
     1) Steve Rose SO                   2) Chase Johnson SR
     3) Alford Green                    4) Dan White JR
  6 College of the Holy Cross  'B'                         NT    1:50.07
     1) Aiden McGrath FR                2) Sean Hager FR
     3) James McCollough JR             4) Joe McShane SO
  7 Clark University  'B'                             1:54.00    1:57.65    8
     1) Brian Walsh JR                  2) Alex Donnenfeld FR
     3) Tim O'Keefe JR                  4) Curtis Reid SO
  8 College of the Holy Cross  'D'                         NT    2:05.20
     1) Shannon Sweeney SR              2) Matt Mullaney FR
     3) Sean O'Reilly JR                4) Matt Hynes FR
 

Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:16.30        2002 Ben Thein, Clark
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jeffrey Meyer             SR WPI Engineers        4:13.70    4:19.88   12
  2 James McCollough          JR Holy Cross           4:30.83    4:35.80    9
  3 Sean Hager                FR Holy Cross           4:33.82    4:38.36    7
  4 Matt Reiff                FR Holy Cross                NT    4:48.46    6
  5 Tim O'Keefe               JR Clark                4:43.72    4:58.25    5
  6 Bryan Bergeron            JR WPI Engineers        5:11.94    5:15.79    4
 

Event 16  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:45.31        2002 Scott Rimm, Holy Cross
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Chris Smith               SR Holy Cross           1:46.83    1:52.47   12
  2 Steve Rose                SO WPI Engineers        1:50.43    1:52.91    9
  3 Ian MacLaren              JR Holy Cross           1:50.36    1:54.10    7
  4 Dan White                 JR WPI Engineers        1:49.45    1:54.63    6
  5 Joe McShane               SO Holy Cross           1:53.26    1:55.42    5
  6 Dave Drummond             JR Holy Cross           1:51.01    1:55.51
  7 Taylor Morono             SO Clark                1:54.45    1:56.66    4
  8 Curtis Reid               SO Clark                1:59.09    1:59.82    3
  9 Brian Walsh               JR Clark                2:03.13    2:03.47    2
 10 Bobby Medaglio            SO WPI Engineers        1:51.09    2:03.59    1
 11 Boyd Zapatka              SO Clark                2:08.78    2:08.47
 

Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 53.53   1/27/2007 Joel Rousseau, WPI Engineers
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mason Ruffining           FR WPI Engineers          57.04      55.71   12
  2 Drew Jackson              JR Clark                  57.60      58.46    9
  3 Brian Hendrickson         JR Holy Cross             58.91    1:01.24    7
  4 Dan Howard                FR Clark                1:00.88    1:01.25    6
  5 Aiden McGrath             FR Holy Cross             59.92    1:02.11    4.5
  5 Rob Acker                 JR Holy Cross             59.16    1:02.11    4.5
  7 Lee Chiang                FR WPI Engineers        1:01.35    1:02.25    3
  8 Stefan Opolski            SO Holy Cross           1:00.53    1:04.30
  9 Alford Green                 WPI Engineers        1:02.22    1:06.05    2
 10 Shyamal Asher             SR Clark                1:07.76    1:07.40    1
 

Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:03.86        2002 Roy Barnum, Clark
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Brian Livingston          SO Holy Cross           1:02.71    1:03.08*  12
  2 Chase Johnson             SR WPI Engineers        1:07.10    1:08.45    9
  3 Mike Smith                JR Clark                1:07.77    1:09.40    7
  4 Alex Donnenfeld           FR Clark                1:09.74    1:10.41    6
  5 Mike Ragone               SO Holy Cross           1:09.50    1:10.88    5
  6 Matt Mullaney             FR Holy Cross                NT    1:16.80    4
  7 Matt Hynes                FR Holy Cross                NT    1:18.40
  8 Patrick Napier               WPI Engineers        1:27.46    1:26.19    3
 

Event 22  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:58.25        2002 Mike Emmons, Holy Cross
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mason Ruffining           FR WPI Engineers        2:02.05    1:59.94   12
  2 Aaron Brosnan             SO Holy Cross           2:01.93    2:05.79    9
  3 David Keck                JR WPI Engineers        2:05.33    2:07.14    7
  4 Dan Howard                FR Clark                2:14.14    2:15.63    6
  5 Nick Larsen               FR Holy Cross           2:20.24    2:25.31    5
  6 Brian Lasonde             JR Holy Cross           2:29.56    2:30.36    4
  7 Bryan Bergeron            JR WPI Engineers        2:29.74    2:35.33    3
  8 Sean O'Reilly             JR Holy Cross           2:39.91    2:37.88
  9 Clarke Reeves             SO Clark                2:50.00    2:38.04    2
 10 Shyamal Asher             SR Clark                2:53.41    2:50.17    1
 

Event 24  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 22.29        2002 Steve Finocchi, Holy Cross
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lee Chiang                FR WPI Engineers          22.59      22.77   12
  2 Alford Green                 WPI Engineers          23.50      23.09    9
  3 Dave Drummond             JR Holy Cross             22.92      23.54    7
  4 Rob Acker                 JR Holy Cross             23.20      23.69    6
  5 Joe McShane               SO Holy Cross             23.27      23.71    5
  6 Steve Rose                SO WPI Engineers          23.57      23.96    4
  7 Dan Kennedy               JR Holy Cross                NT      24.12
  8 Ian MacLaren              JR Holy Cross             22.97      24.19
  9 Taylor Morono             SO Clark                  23.63      24.51    3
 10 Boyd Zapatka              SO Clark                  26.26      26.59    2
 

Event 26  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
 Meet Record: * 199.35        2005 Steven Ratner, Clark
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Josh Rodriguez            SO Holy Cross            181.65     187.05   12
  2 Greg Wetmore              FR Clark                 135.75     110.85    9
 -- Colin Oldenburg           FR Clark                 136.90    X123.52
 

Event 28  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 47.07        2004 Scott Rimm, Holy Cross
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lee Chiang                FR WPI Engineers          49.47      50.05   12
  2 Rob Acker                 JR Holy Cross             49.98      51.42    9
  3 Dave Drummond             JR Holy Cross             49.71      51.43    7
  4 Joe McShane               SO Holy Cross             51.00      51.86    6
  5 Matt Reiff                FR Holy Cross             52.16      52.30
  6 David Keck                JR WPI Engineers          52.08      52.61    5
  7 Taylor Morono             SO Clark                  52.02      53.42    4
  8 Dan Kennedy               JR Holy Cross                NT      54.50
 -- Clarke Reeves             SO Clark                     NT     X55.55
 

Event 30  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:58.87        2004 Matt Musiak, WPI
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Drew Jackson              JR Clark                2:05.63    2:05.30   12
  2 Dan Howard                FR Clark                2:09.68    2:10.31    9
  3 Aiden McGrath             FR Holy Cross           2:07.25    2:12.38    7
  4 Steve Rose                SO WPI Engineers        2:07.58    2:13.44    6
  5 Brian Hendrickson         JR Holy Cross           2:07.85    2:14.33    5
  6 Stefan Opolski            SO Holy Cross           2:10.17    2:17.58    4
  7 Bryan Bergeron            JR WPI Engineers        2:24.23    2:25.43    3
  8 Shyamal Asher             SR Clark                2:29.07    2:26.37    2
  9 Shannon Sweeney           SR Holy Cross           2:37.35    2:35.14
 

Event 32  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:15.36   1/27/2007 Jeffrey Meyer, WPI Engineers
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jeffrey Meyer             SR WPI Engineers        2:15.36    2:13.81*  12
  2 Brian Livingston          SO Holy Cross           2:19.35    2:19.84    9
  3 Sean Hager                FR Holy Cross           2:23.66    2:27.02    7
  4 Chase Johnson             SR WPI Engineers        2:30.02    2:33.67    6
  5 Mike Smith                JR Clark                2:25.77    2:33.84    5
  6 Alex Donnenfeld           FR Clark                2:33.00    2:33.95    4
  7 Mike Ragone               SO Holy Cross           2:36.73    2:40.16    3
  8 Matt Mullaney             FR Holy Cross                NT    2:47.22
  9 Patrick Napier               WPI Engineers        3:18.39    3:15.67    2
 

Event 34  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 5:02.62        2005 Matt Musiak, WPI
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Dan White                 JR WPI Engineers        4:55.53    5:07.15   12
  2 Chris Smith               SR Holy Cross           4:51.80    5:08.23    9
  3 Matt Reiff                FR Holy Cross           5:12.83    5:14.58    7
  4 Ryan Boate                SO Holy Cross           5:01.87    5:16.71    6
  5 John Ringwood             JR Holy Cross           5:10.16    5:24.14
  6 Curtis Reid               SO Clark                5:24.93    5:26.08    5
  7 Brian Walsh               JR Clark                5:26.17    5:26.36    4
  8 Tim O'Keefe               JR Clark                5:31.69    5:29.89    3
  9 Bobby Medaglio            SO WPI Engineers        5:00.90    5:35.72    2
 10 Boyd Zapatka              SO Clark                6:02.04    5:55.83
 -- Mike Smith                JR Clark                     NT   X5:23.23
 

Event 36  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 51.32        2004 Joel Rousseau, WPI
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Aaron Brosnan             SO Holy Cross             52.48      53.67   12
  2 Mason Ruffining           FR WPI Engineers             NT      54.27    9
  3 David Keck                JR WPI Engineers          54.94      55.94    7
  4 Alford Green                 WPI Engineers          56.76      57.11    6
  5 Ian MacLaren              JR Holy Cross                NT      58.16    5
  6 James McCollough          JR Holy Cross             57.78      58.39    4
  7 Brian Lasonde             JR Holy Cross           1:01.44    1:03.71
  8 Clarke Reeves             SO Clark                1:13.72    1:08.87    3
 -- Drew Jackson              JR Clark                  58.82     X58.23
 

Event 38  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:15.77        2002 Holy Cross
                         S. Rimm, S. Finocchi, M. Emmons, I. Hennesey
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Worcester Polytechnic Institut  'A'               3:18.25    3:18.19   24
     1) Jeffrey Meyer SR                2) Steve Rose SO
     3) Lee Chiang FR                   4) Mason Ruffining FR
  2 College of the Holy Cross  'A'                    1:35.66    3:23.45   18
     1) Chris Smith SR                  2) Aaron Brosnan SO
     3) Rob Acker JR                    4) Dave Drummond JR
  3 College of the Holy Cross  'B'                         NT    3:31.66   14
     1) Ian MacLaren JR                 2) James McCollough JR
     3) Matt Reiff FR                   4) Joe McShane SO
  4 Worcester Polytechnic Institut  'B'               3:25.62    3:33.01   12
     1) Alford Green                    2) Chase Johnson SR
     3) Dan White JR                    4) David Keck JR
  5 Clark University  'A'                             3:29.86    3:33.47   10
     1) Drew Jackson JR                 2) Curtis Reid SO
     3) Mike Smith JR                   4) Taylor Morono SO
  6 College of the Holy Cross  'C'                         NT    3:35.89
     1) Dan Kennedy JR                  2) Sean Hager FR
     3) Brian Livingston SO             4) Ryan Boate SO
  7 College of the Holy Cross  'D'                         NT    3:45.58
     1) Mike Ragone SO                  2) Matt Mullaney FR
     3) Nick Larsen FR                  4) Aiden McGrath FR
  8 Clark University  'B'                             3:48.00    3:50.39    8
     1) Brian Walsh JR                  2) Dan Howard FR
     3) Tim O'Keefe JR                  4) Clarke Reeves SO
  9 College of the Holy Cross  'E'                         NT    3:57.40
     1) Shannon Sweeney SR              2) Matt Hynes FR
     3) Sean O'Reilly JR                4) Brian Lasonde JR
 10 Clark University  'C'                             4:08.00    4:01.57
     1) Boyd Zapatka SO                 2) Alex Donnenfeld FR
     3) Shyamal Asher SR                4) Colin Oldenburg FR
 

                    Men - Team Rankings - Through Event 38

1. College of the Holy Cross 414 2. Worcester Polytechnic Institut 358 3. Clark University 228